W powiecie wieczorami cieżko się oddycha. Co robią gminy, by walczyć ze smogiem?

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Jakość powietrza w powiecie zawierciańskim - co wskazują pomiary?
Jakość powietrza w powiecie zawierciańskim - co wskazują pomiary? Airly.org
Udostępnij:
Od początku przyszłego roku, na terenie województwa śląskiego nie będzie można ogrzewać domów tzw. kopciuchami. Grzywna może wynieść nawet 5000 złotych. Czasu zostało niewiele, a jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia, także w powiecie zawierciańskim. Gminy montują kolejne czujniki powietrza, namawiają do wymiany pieców, a nawet dopłacają. Czy jest tego skutek?

Możemy kontrolować jakość powietrza

Gdy rozpocznie się sezon grzewczy, są takie wieczory, gdy wyjście na zewnątrz wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami. Zwłaszcza wtedy doskwiera nam smog. Skąd się bierze? Najczęściej wynika z opalania w piecach nie przystosowanych do tego przedmiotów. Zanim wyjdziemy na zewnątrz, jakość powietrza możemy sprawdzić. Kolejne gminy dbają o to, by mieszkańcy mogli z łatwością sprawdzić, czy spacer jest dobrym rozwiązaniem, czy zdrowsze będzie pozostać w domu. Najwięcej czujników zamontowano z pomocą witryny airly.org. Co wskazują dziś czujniki zamontowane na terenie powiatu? Sprawdźcie w galerii.

W samym Zawierciu znajduje się kilkanaście czujników airly, zamontowanych w pobliżu szkół, przedszkoli, czy innych miejsc użyteczności publicznej. Dzięki tej mapie sprawdzimy także jakość powietrza w Łazach, Kroczycach oraz Włodowicach. Gmina Włodowice udostępnia informacje także poprzez oficjalną witrynę gminy, gdzie sprawdzimy jakość powietrza w centrum gminy, ale i w Rudnikach oraz w Zdowie. Czujniki już niedługo pojawią się w Ogrodzieńcu.

- Gmina Ogrodzieniec z uwagi na swój turystyczny charakter i walory krajobrazowe przywiązuje dużą wagę do jakości powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Do końca roku 2021 planowany jest zakup dwóch czujników, celem monitorowania jakości powietrza i zapobiegania efektowi smogu. Umożliwią one możliwy będzie pomiar stężenia pyłu zawieszonego: PM1, PM2,5 i PM10 - przekazała nam Paulina Tokarska, z Urzędu Gminy Ogrodzieniec.

Nie przeocz

Jakość powietrza przed wyjściem z domu sprawdzą także mieszkańcy gminy Żarnowiec, za pośrednictwem strony gminy. Mogą to zrobić także mieszkańcy gminy Pilica, gdzie kilka lat temu, jakość powietrza była jedną z najgorszych w okolicy.

- Gmina Pilica dostaje informacje o poziomach pyłów w powietrzu z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Zawierciu. Ponadto, Gmina Pilica organizuje akcje informacyjne dla mieszkańców Gminy Pilica zakresu m. in. zakazu spalania odpadów, udostępniając informacje na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Pilicy oraz w gazetce „Nasze Miasto i Gmina Pilica”. Dodatkowo na stronie internetowej w zakładce „Jakość powietrza”, mieszkańcy mają możliwość na bieżąco sprawdzania stanu jakości powietrza - przekazała nam Joanna Ślusarczyk, sekretarz gminy Pilica.

Skontrolowano paleniska w Ogrodzieńcu

W gminach już prowadzi się kontrole, w celu sprawdzenia, czym palą mieszkańcy, zwłaszcza, jeśli budzi to podejrzenia służb, czy sąsiadów. Każdy może zgłosić swoje wątpliwości, jeśli uważa, że w innych gospodarstwach spala się nieodpowiednie produkty. Sporo takich kontroli przeprowadzono już w Zawierciu oraz w Ogrodzieńcu.

- W przypadku przekroczeń (stopień II i III) na terenie gminy prowadzone są kontrole przydomowych palenisk w gospodarstwach domowych. W bieżącym roku, do chwili obecnej, przeprowadzono 17 takich kontroli u mieszkańców gminy - przekazuje Paulina Tokarska.

Należy pamiętać, że od początku roku, za używanie tzw. kopciuchów będzie groziła grzywna, nawet do 5000 złotych.

- Urząd prowadzi takie kontrole i są wykonywane przez strażników miejskich. Trzeba im przedstawić dokumenty i udostępnić wszystkie dane, które mają związek z kontrolą. W przypadku podejrzenia, że w jakimś gospodarstwie domowym spalane są śmieci, należy dzwonić do straży miejskiej pod nr 986. Należy podać miejsce i czas zdarzenia - przekazał nam Patryk Drabek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej UM w Zawierciu.

Dopłaty do ekologicznych pieców

Wraz z początkiem roku, na terenie województwa śląskiego, będzie obowiązywał zakaz ogrzewania domów starymi piecami. Do końca tego roku należy pozbyć się z mieszkań tzw. kopciuchów. Dzieje się to we wszystkich gminach, za sprawą programu "Czyste powietrze". Mieszkańcy mogli składać wnioski o dofinansowanie na zakup nowego, ekologicznego pieca. Na terenie całego powiatu zawierciańskiego, złożono kilkaset takich wniosków. Regularnie, w gminach pojawiają się punkty konsultacyjne tego programu, gdzie mieszkańcy mogą dowiedzieć się o warunkach dofinansowań oraz korzyściach płynących z wymiany pieca. Gminy zachęcają do wymian pieców dofinansowaniami, jak w gminie Ogrodzieniec.

- Gmina, celem ograniczenia niskiej emisji, udziela dotacji przeznaczonych dla mieszkańców Gminy Ogrodzieniec w wysokości do 2000 zł do wymiany nieefektywnego źródła ciepła na ekologiczne – tzn. wymiany pieca na gazowy, pellet, pompę ciepła lub piec V kategorii efektywności ekologicznej (ekogroszek). Do chwili obecnej mieszkańcom udzielono z budżetu Gminy 88 takich dotacji - dodaje Paulina Tokarska.

Musisz to wiedzieć

Czym nie możemy palić?

Wchodząc na strony gmin, znajdziemy wiele banerów informacyjnych, przypominających o tym, jak każdy z nas może dbać o jakość powietrza. Samo posiadanie "lepszego" pieca, to jeszcze nie jest sukces. Ważne jest, czym w takim piecu palimy. Czego nie należy spalać przypomina Straż Miejska w Zawierciu:

-

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
  • paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3mm wynosi więcej niż 15 %,
  • biomasy stałe, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Ruszyła budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie