Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie zawierciańskim jest sporo ciekawych terenów inwestycyjnych. Czy są chętni?

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
UM Zawiercie
Gminy powiatu zawierciańskiego posiadają wiele teremów, które mogą być atrakcyjne dla przedsiębiorców. W niektórych, tych miejsc jest naprawdę sporo. Ostatnio dużo dzieje się w zawierciańskiej strefie SAG.

Zawierciańska strefa SAG

To jeden z terenów o których słyszał każdy, a w ostatnich tygodniach sporo się tam działo. Strefa SAG podzielona jest na dwie części. Obszar A jest przeznaczony pod realizację obiektów produkcyjnych, czy magazynów, wraz z całą niezbędną infrastrukturą. Tereny zajmują łączną powierzchnię blisko 200 ha. Obszar B, zajmujący 52 ha jest przeznaczony pod zabudowę rekreacyjną. W ostatnich tygodniach gmina Zawiercie pozyskała tam kolejnych inwestorów. Do SAG swoją siedzibę przeniesie firma Elgum Automotive Sp. z o.o., która na początek zapewni 30 miejsc pracy. Swoją działalność rozbuduje także firma Lindem, zapewniając aż 200 nowych miejsc pracy.

- Pomimo pandemii, Strefa Aktywności Gospodarczej w Zawierciu obecnie cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony inwestorów. Bliskość aglomeracji śląskiej, dobre połączenia drogowe, kolejowe, sąsiedztwo portów lotniczych w Katowicach - Pyrzowicach i Krakowie – to wszystko sprawia, że przedsiębiorcy coraz częściej wybierają nasze miasto. Robimy wszystko, by strefa ciągle się rozwijała. Przypomnijmy, że niedawno zakończyła się już budowa ostatniego odcinka zachodniej obwodnicy Zawiercia. To zwieńczenie działań prowadzonych od wielu lat. Liczymy, że w połowie tego roku zakończy się inna bardzo ważna inwestycja. Chodzi o budowę III odcinka ul. Technologicznej. Potencjalni inwestorzy uzyskają dostęp do 9 nowych działek. Poza tym poprawimy dostęp do Strefy Aktywności Gospodarczej, umożliwiając bezpośredni dojazd z ulicy Myśliwskiej - mówi Katarzyna Mikuła, dyrektor Agencji Rozwoju Zawiercia.

W powiecie jest sporo miejsca na inwestycje

Dla mieszkańców ważne jest także mieszkalnictwo. Tutaj sporo do zaoferowania ma gmina Poręba. Oferuje działki na Osiedlu na Stoku, przeznaczone pod budownictwo jednorodzinne. Zainteresowanie jest spore. Sprzedano wszystkie 17 działek, które dotychczas oferowano. Pod koniec roku, planuje się udostępnić na sprzedaż kolejnych blisko 30 działek. Osiedle będzie cały czas rozbudowywane, ponieważ sprzedaż działek świadczy o tym, że mieszkańcy chcą się tam budować! Blisko 2 ha terenów można także wykorzystać pod rekreację w gminie Włodowicena tzw. Stawkach. Gmina oferuje także 3 ha terenów pod zabudowę produkcyjną, przy ulicy Robotniczej.

Sporo terenów w gminie Ogrodzieniec

Na terenie miejscowości Ogrodzieniec oraz Podzamcze jest w czym wybierać. Do wyboru są na przykład tereny zabudowane fundamentami Jurajskiego Parku Wodnego - z przeznaczeniem na tereny ośrodka usług ogólnomiejskich, czy ponadlokalnych. W Ogrodzieńcu także można się budować - przy ulicy Słowackiego jest teren o powierzchni 0,28 ha z przeznaczeniem na zabudowę wielorodzinną. To nie wszystko - zabudowa jednorodzinna możliwa jest w Podzamczu. Dostępnych jest aż 10 działek, z możliwością zabudowy do nawet 200 mkw. Niedaleko może znaleźć się także rekreacja - 6 działek z przeznaczeniem na zabudowę rekreacyjną oraz 7 pod tereny zielone. Inwestycje na tych terenach mogłyby sporo zmienić w gminie Ogrodzieniec. Czy są na to chętni?

- Epidemia w żaden sposób nie wpłynęła na zainteresowanie przedsiębiorców terenami inwestycyjnymi. Ogrodzieniec staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów. Sprzedaliśmy już prawie wszystkie działki, które mieszczą się w obrębie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestorzy nieustannie poszukują u nas nowych działek, Gmina przygotowuje przetargi, co świadczy tylko o tym, że Ogrodzieniec jest postrzegany jako idealne miejsce do inwestycji - mówi Anna Pilarczyk, burmistrz gminy Ogrodzieniec.

W Szczekocinach można inwestować w pałac

Jedną z wizytówek gminy Szczekociny jest niewątpliwie pałac w Szczekocinach, wybudowany jeszcze w XVIII wieku. Od wielu lat nic się tam nie dzieje. Może się to jednak zmienić. Gmina zachęca inwestorów do pozyskiwania tego miejsca - cały pałac to ponad 7ha terenu! Do czego można go wykorzystać? Część parku przy pałacu powinna być przeznaczona jedynie do zagospodarowania zielenią. Aż 1,5ha może stać się terenem usługowym. Nieruchomości można nabyć także w miejscowościach Goleniowy, Bonowice oraz Tęgobórz.

Miejsce na usługi jest także w Kroczycach oraz Łazach

Na terenie gminy Kroczyce, przy drogach DW794 oraz DK78 jest sporo miejsc przeznaczonych pod zabudowę usługową. Minusem jest jedynie brak infrastruktury technicznej. Podobna sytuacja jest także w Siedliszowicach (gm.Kroczyce), gdzie tereny są przeznaczone pod zabudowę związaną z produkcją energii elektrycznej, choć i tam, brak jest sieci kanalizacyjnej, elektrycznej, wodociągowej. Za to, blisko 9 ha terenów oferuje gmina Łazy, w miejscowości Wysoka - tam inwestorzy mogliby stworzyć na przykład magazyny, zaplecza, dla swoich dużych inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto