Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Szczekocinach możesz zobaczyć unikatowe wycinanki autorstwa Grzegorza Dudały. ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Grzegorz Dudała to artysta - wycinankarz, który stworzył przy swoim domu Galerię "Garbarnia", w której znajduje się ok. 400 jego prac.
Grzegorz Dudała to artysta - wycinankarz, który stworzył przy swoim domu Galerię "Garbarnia", w której znajduje się ok. 400 jego prac. Bartosz Żołnierczyk/ Galeria "Garbarnia"
W Szczekocinach możecie odwiedzić niecodzienną galerię sztuki "Garbarnia". Jej właściciel to Grzegorz Dudała, artysta-wycinankarz, który zgromadził tam około 400 własnoręcznych dzieł z różnorodnymi motywami. Do tego celu przystosował dawną garbarnie, znajdującą się przy jego domu, a która kiedyś należała do jego dziadka. W swojej twórczości posługuję się zwykłym nożykiem segmentowym, tworząc czasochłonne i wymagające ogromnej precyzji wycinanki. Jak zrodziła się jego pasja? Jak wygląda jego praca? Co najbardziej lubi wycinać?

Galeria Sztuki "Garbarnia" w Szczekocinach

Przygoda artysty z tą sztuką zaczęła się podczas pracy w kasie biletowej kina we Wrocławiu, kiedy to w czasie wolnym od sprzedaży, mógł zająć czas na tworzeniu prostych wycinanek, które go fascynowały. To zaczęło długi proces szlifowania tej sztuki.

Artysta do dziś w swoim dorobku ma setki tysięcy wycinanek. Motywy, które tworzy różnorodne: od wycinanek typowo związanych z folklorem polskim, portretem po wycinanki związane z religią. Najbardziej artystę fascynują wycinanki związane z motywami judaizmu poprzez ich bogatą symbolikę i treści.

od 16 lat

-Swoje projekty ogólnie mam w głowie, często nie szkicuję. Przy skomplikowanych kompozycjach wykorzystuję już linijkę cyrkiel i szkic. Przez to, że mój region w którym mieszkam, niegdyś Kielecczyzna i Zagłębie, północna Małopolska, wchodzące dzisiaj w skład województwa śląskiego były ziemiami bardzo mocno związane historycznie z judaizmem. Te motyw bardzo mnie poruszają poprzez ich piękno i kunszt. Nie chciałbym, aby to zginęło.

Artysta swoje prace eksponuje w garbarni po dziadku przy swoim domu, którą przekształcił na galerię własnymi siłami i środkami. W tym miejscu znajduje się blisko 400 prac. Najlepiej wystawę odwiedzać w weekendy lub po wcześniejszym umówieniu się.

Zobaczcie w naszej galerii zdjęć, jakie dzieła sztuki można tam podziwiać.

Wystawa artysty w Muzeum Niepodległości

Obecnie artysta przygotowuje wystawę związaną z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim do Galerii Brama Bielańska w Cytadeli Warszawskiej, którą prowadzi Muzeum Niepodległości.

- Zwrócono się do mnie z Muzeum Niepodległości o przygotowanie wystawy obejmującej moje prace judaica, czyli wycinanki obrzędowe. Szczególnie skupiłem się na wycinaniu fragmentów z Księgi Psalmów i Przysłów. Ta wystawa ma towarzyszyć obchodom 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Potrzeba środków na wykończenie "Garbarni"

Artyście potrzebne są dodatkowe finanse na całościowe wykończenie galerii i stworzenie nowych pomieszczeń.

- W przyszłości na piętrze chciałbym urządzić przestrzeń wystawową dla zaprzyjaźnionych plastyków i fotografików. Na parterze marzy mi się kameralne, studyjne kino. Dlatego potrzebuję Waszej pomocy – i proszę o wsparcie dla projektu „Garbarnia – galeria wycinanki”.

Na ten cel powstała ZRZUTKA.

Adres Galerii:
ul. Zielona 66
42-445 Szczekociny
STRONA GALERII
FP FB.

DOJAZD

Grzegorz Dudała to wykształcenia historyk, archiwista i dokumentalista konserwatorski ochrony zabytków. Z zawodu instruktor w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Szczekocinach. Z zamiłowania - wierszopisarz, malarz i wycinankarz, tworzący ażurowe kompozycje zwykle w jednym kawałku papieru.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto