Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W tym roku minie 85. rocznica śmierci Franciszka Zientary, zasłużonego kapłana i społecznika ziemi zawierciańskiej

Bartosz Żołnierczyk, Radosław Famulski
Ciekawa Przeszłość
W tym roku, dokładnie 11 kwietnia minie 85. rocznica śmierci wielkiego obywatela miasta Zawiercia, ks. Franciszka Zientary. Był wielkim społecznikiem miasta, oddanym jemu do kresu życia. Był budowniczym pierwszej parafii w Zawierciu oraz jej pierwszym proboszczem. Papież Pius XI za te zasługi nadał mu honorowy tytuł prałata, za nie także został odznaczony krzyżem kawalerskim orderu Polonia Restituta. Prezentujemy archiwalne fragmenty artykułów pochodzące z Exspresu Zagłębia z 1938 roku na temat osoby księdza Franciszka i jego śmierci.

Ks. Franciszek Zientara

Franciszek Zientara urodził się w 1862 roku w Kobylnikach w dzisiejszym województwie świętokrzyskim. Gimnazjum średnie kończył w Pińczowie i Kielcach, a nauki teologiczne w seminarium duchownym w Kielcach. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1889.

- Pierwszą placówkę duszpasterską otrzymał w Goleniowach, a następnie w Złotym Potoku, Wodzisławiu i Kromołowie. W roku 1897 władze duchowne poleciły kapłanowi zorganizowanie parafii w Zawierciu. Osiadłszy tu odprawia nabożeństwa w malej kaplicy przy ul. Łośnickiej (Piłsudskiego), a jednocześnie rozpoczyna ciężką i żmudną pracę około budowy kościoła parafialnego.

Był budowniczym i pierwszym proboszczem parafii w Zawierciu, dzisiejszej bazyliki. W czasie I wojny światowej stał na czele komitetu niesienia pomocy zawiercianom, nękanym zgubnymi skutkami wojny.

- W roku 1908 została zakończona budowa parafii w Zawierciu, a on mianowany został jej pierwszym proboszczem. W krótki czas potem mianowany został dziekanem dekanatu zawierciańskiego. Na tym stanowisku w roku 1914 obchodzi 25-lecie kapłaństwa, a za zasługi położone dla idei kościoła mianowany został kanonikiem honorowym kapituły kieleckiej.

W dniu 8 grudnia 1928 roku parafia zawierciańska obchodziła 25-lecie swego istnienia, a ks. Zientara jednocześnie obchodził 25-lecie swego probostwa.

- Celem uczczenia z tej okazji Jego zasług, zawiercianie ufundowali trzy dzwony do kościoła, z których największy ochrzczony został imieniem Jego patrona św. Franciszka z Asyżu. Następnie biskup częstochowski ks. dr. Kubina wyjednał w Rzymie nominację dla Niego na Prałata Jego Świątobliwości.

Był członkiem rady pedagogicznej TAZ i innych organizacji, które troszczyły się o edukacje dzieci robotników w Zawierciu. Troszczył się o miejscowych robotników i rolników, zrzeszając różnego rodzaju stowarzyszenia, na jego sercu leżał także rozwój miasta, był on prezesem Stowarzyszenia Upiększania Miasta. Prężnie współpracował z właścicielami fabryk w Zawierciu oraz władzami miasta troszcząc się o jego przyszłość.

Śmierć ks. Franciszka Zientary

W dniu 24 marca 1938 roku czując wyczerpanie pracą i przez nękanie zbyt częstymi chorobami wyjechał do Częstochowy, gdzie na ręce ks. biskupa Kubiny, złożył godność proboszcza parafii zawierciańskiej. Wieczorem tego dnia, wracając z dworca kolejowego dorożką na plebanię w Zawierciu uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Po ciężkich cierpieniach późnym wieczorem dnia 11 kwietnia 1938 zamknął oczy na wieki.

- W tej smutnej chwili zeszedł ze świata me tylko długoletni proboszcz tutejszej parafii, ale i najcenniejsza jednostka będąca wzorem i świecznikiem wszystkich kierunków życiowych i społecznych miasta Zawiercia.
Śp. ks. prałat Zientara był tu postacią nadzwyczaj popularną, a mimo swego sędziwego wieku, liczył bowiem 76 lat brał do ostatniej chwili żywy udział w życiu społecznym miasta.

Za długoletnią pracę społeczną został odznaczony krzyżem kawalerskim orderu Polonia Restituta.

Jego pogrzeb odbył się w czwartek 14 kwietnia 1938 roku na cmentarzu parafialnym. W ostatniej drodze towarzyszył mu arcybiskup Teodor Kubina, ponad stu kapłanów, oraz ponad dziesięć tysięcy wiernych.

- Był niezmordowanym twórcą i krzewicielem katolickiego życia w Zawierciu. Był to kapłan naprawdę Chrystusowy. Żył z Chrystusem i według Chrystusa. Jak Chrystus w Przenajświętszym Sakramencie Ołtarza całkowicie nam się oddaje, tak śp. ks. Zientara według jego przykładu całkowicie oddał się powierzonym sobie owieczkom. Zawiercie nadal żyje jego duchem - głosił na jego pogrzebie bp Teodor Kubina.

Artykuły o księdzu Franciszku Zientarze w archiwach odnalazł kanał FB i YT Ciekawa Przeszłość, badający zapomnianą i nieznaną historię Zawiercia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto