Ks. Franciszek Zientara
Franciszek Zientara urodził się w 1862 roku w Kobylnikach w dzisiejszym województwie świętokrzyskim. Gimnazjum średnie kończył w Pińczowie i Kielcach, a nauki teologiczne w seminarium duchownym w Kielcach. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1889.
- Pierwszą placówkę duszpasterską otrzymał w Goleniowach, a następnie w Złotym Potoku, Wodzisławiu i Kromołowie. W roku 1897 władze duchowne poleciły kapłanowi zorganizowanie parafii w Zawierciu. Osiadłszy tu odprawia nabożeństwa w malej kaplicy przy ul. Łośnickiej (Piłsudskiego), a jednocześnie rozpoczyna ciężką i żmudną pracę około budowy kościoła parafialnego.
Był budowniczym i pierwszym proboszczem parafii w Zawierciu, dzisiejszej bazyliki. W czasie I wojny światowej stał na czele komitetu niesienia pomocy zawiercianom, nękanym zgubnymi skutkami wojny.
- W roku 1908 została zakończona budowa parafii w Zawierciu, a on mianowany został jej pierwszym proboszczem. W krótki czas potem mianowany został dziekanem dekanatu zawierciańskiego. Na tym stanowisku w roku 1914 obchodzi 25-lecie kapłaństwa, a za zasługi położone dla idei kościoła mianowany został kanonikiem honorowym kapituły kieleckiej.
W dniu 8 grudnia 1928 roku parafia zawierciańska obchodziła 25-lecie swego istnienia, a ks. Zientara jednocześnie obchodził 25-lecie swego probostwa.
- Celem uczczenia z tej okazji Jego zasług, zawiercianie ufundowali trzy dzwony do kościoła, z których największy ochrzczony został imieniem Jego patrona św. Franciszka z Asyżu. Następnie biskup częstochowski ks. dr. Kubina wyjednał w Rzymie nominację dla Niego na Prałata Jego Świątobliwości.
Był członkiem rady pedagogicznej TAZ i innych organizacji, które troszczyły się o edukacje dzieci robotników w Zawierciu. Troszczył się o miejscowych robotników i rolników, zrzeszając różnego rodzaju stowarzyszenia, na jego sercu leżał także rozwój miasta, był on prezesem Stowarzyszenia Upiększania Miasta. Prężnie współpracował z właścicielami fabryk w Zawierciu oraz władzami miasta troszcząc się o jego przyszłość.
Śmierć ks. Franciszka Zientary
W dniu 24 marca 1938 roku czując wyczerpanie pracą i przez nękanie zbyt częstymi chorobami wyjechał do Częstochowy, gdzie na ręce ks. biskupa Kubiny, złożył godność proboszcza parafii zawierciańskiej. Wieczorem tego dnia, wracając z dworca kolejowego dorożką na plebanię w Zawierciu uległ nieszczęśliwemu wypadkowi. Po ciężkich cierpieniach późnym wieczorem dnia 11 kwietnia 1938 zamknął oczy na wieki.
- W tej smutnej chwili zeszedł ze świata me tylko długoletni proboszcz tutejszej parafii, ale i najcenniejsza jednostka będąca wzorem i świecznikiem wszystkich kierunków życiowych i społecznych miasta Zawiercia.
Śp. ks. prałat Zientara był tu postacią nadzwyczaj popularną, a mimo swego sędziwego wieku, liczył bowiem 76 lat brał do ostatniej chwili żywy udział w życiu społecznym miasta.
Za długoletnią pracę społeczną został odznaczony krzyżem kawalerskim orderu Polonia Restituta.
Jego pogrzeb odbył się w czwartek 14 kwietnia 1938 roku na cmentarzu parafialnym. W ostatniej drodze towarzyszył mu arcybiskup Teodor Kubina, ponad stu kapłanów, oraz ponad dziesięć tysięcy wiernych.
- Był niezmordowanym twórcą i krzewicielem katolickiego życia w Zawierciu. Był to kapłan naprawdę Chrystusowy. Żył z Chrystusem i według Chrystusa. Jak Chrystus w Przenajświętszym Sakramencie Ołtarza całkowicie nam się oddaje, tak śp. ks. Zientara według jego przykładu całkowicie oddał się powierzonym sobie owieczkom. Zawiercie nadal żyje jego duchem - głosił na jego pogrzebie bp Teodor Kubina.
Artykuły o księdzu Franciszku Zientarze w archiwach odnalazł kanał FB i YT Ciekawa Przeszłość, badający zapomnianą i nieznaną historię Zawiercia.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót