Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

W Zawierciu kręcą film o historii huty szkła. Trwają zdjęcia, byliśmy na planie. Zobacz ZDJĘCIA i WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
MOK Zawiercie, przy wsparciu środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizuję zdjęcia do filmu dokumentalno-edukacyjnego o historii zawierciańskiej huty szkła. Film powstaje w ramach projektu "Moja kryształowa historia - opowieść zawiercianina". Na jego potrzeby gromadzone są wszelkie historyczne dokumenty o działalności miejsca, odbywają się wywiady z byłymi pracownikami, którzy dzielą się swoimi wspomnieniami przed kamerą oraz gromadzone są unikatowe wyroby po HSG w Zawierciu. Co aktualnie dzieje się w projekcie? Kiedy i gdzie premiera filmu? Byliśmy na planie, zobaczcie wideo i zdjęcia.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

MOK Zawiercie przy wsparciu MKiDN tworzy film dokumentalno-edukacyjny o historii zawierciańskiej huty szkła

W projekcie "Moja kryształowa historia - opowieść zawiercianina" zebrała się zwarta grupa pasjonatów i entuzjastów z miasta, która połączyła swoje siły, aby wspólnie upamiętnić i upowszechnić kryształową historię Zawiercia. Historia HSG Zawiercie to ponad 132 lata działalności huty, bo mówimy tu o początkach istnienia zakładu od końca XIX w. Zawiercie było w okresie powojennym jednym z ważniejszych ośrodków hutnictwa szkła w Polsce. Wyroby tutejszej huty trafiały na rynki całego świata.

Głównym celem projektu jest zachowanie pamięci o słynnym zakładzie, którego kryształy były eksportowane na cały świat. Pamięci o ludziach, którzy tworzyli to miejsce i o dziedzictwie, które po nim pozostało.

- Moja kryształowa historia to projekt niezwykły, opowiadający historię zawierciańskiej huty szkła. Historię wykwalifikowanych grawerów, szklarzy, projektantów i osób, które wkładały całe swoje serce w pracę i byli pełni pasji. W Zawierciu niemal każdy ma w swojej rodzinie kogoś, kto pracował w hucie szkła. Cieszę się, że ten projekt powstaje, bo w ten sposób możemy uczcić pamięć o hucie i docenić jej 132 letni dorobek - mówi Łukasz Konarski, prezydent miasta Zawiercie.

Projekt "Moja kryształowa historia - opowieść zawiercianina" - ocalić pamięć o dorobku HSG w Zawierciu

Projektanci z huty pozostawali często bezimienni, a ich dorobek projektowy, nie został do tej pory rzetelnie opracowany i upowszechniony. W tym celu zbierane są wszelkie materiały historyczne, prowadzone wywiady z osobami pracującymi w hucie oraz pozyskiwane dla celów wystawowych bezcenne eksponaty.

-Aktualnie realizujemy zdjęcia do filmu dokumentalno-edukacyjnego o historii zawierciańskiej huty szkła. Zbieramy wszelkie dostępne materiały historyczne. Spotykamy się z byłymi pracownikami huty, którzy zgodzili się podzielić z nami swoimi wspomnieniami do filmu. Głównym celem projektu jest zachowanie cennej historii o tym miejscu, o ludziach, które je tworzyli i o dziedzictwie, które po nim pozostało. Wraz z dyrekcją Miejskiego Ośrodka Kultury "Centrum" w Zawierciu. Pragniemy serdecznie podziękować osobom współpracującym i zaangażowanym w projekt „Moja kryształowa historia – opowieść zawiercianina” - mówi Jakub Kosoń z MOK Zawiercie.

Zobaczcie zdjęcia z planu filmowego

Wernisaż wystawy pt. "Moja kryształowa historia - opowieść zawiercianina" i premiera filmu o HSG w Zawierciu

Premiera filmu odbędzie 18 grudnia 2023 w MOK Zawiercie. W tym dniu o godz. 19:00 twórcy zapraszają Was do Galerii MOK Zawiercie na uroczysty wernisaż wystawy pt. "Moja kryształowa historia - opowieść zawiercianina". Wydarzenie będzie połączone z oficjalną premierą filmu dokumentalno-edukacyjnego o historii zawierciańskiej huty szkła w Małej Sali Kinowej.

Podczas zwiedzania będziemy mieli okazje przyjrzeć się z bliska unikatowym rękodziełom z kryształu, spuściźnie po Hucie Szkła Gospodarczego w Zawierciu. Ich wyjątkowość podkreśla to, że jak na czasy ich wytworzenia, odznaczały się pionierskim oraz nowoczesnym stylem. Stąd wyroby trafiały głównie za granicę. Rzadko więc można zobaczyć w prywatnych zbiorach, tego typu kryształ.

Projekt filmu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto