Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zawierciu można wykonać darmowe badanie gęstości kości. Pozwala zapobiec rozwojowi osteoporozy

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Kobiety w wieku 45-74 lat mogą w Zawierciu wykonać badanie gęstości kości. Pozwala wykryć wczesne stadium osteoporozy i zapobiec rozwojowi choroby. Okazuje się ona bardziej powszechna, niż wiele osób myśli. O badaniu rozmawialiśmy z Mariuszem Chojnackim z Konsorcjum Lekarzy Radiologów w Zawierciu, gdzie wykonuje się densytometrię.

Bezpłatna densytometria w Zawierciu

W ubiegłym roku w Zawierciu odbyła się I edycja zawierciańskiego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy głosowali nad różnymi projektami, które zrealizowane zostaną w tym roku. Jednym ze zwycięskich projektów jest program wczesnego wykrywania osteoporozy. Jest to możliwe dzięki badaniu gęstości kości. Mieszkańcy postawili na zdrowie. Nabór do programu już ruszył i można zapisać się na badanie w Zawierciu. Dzięki niemu można zatrzymać rozwój dość "podstępnej choroby", jaką jest właśnie osteoporoza.

- Osteoporoza jest chorobą szkieletu polegającą na zmniejszeniu gęstości mineralnej kości oraz zaburzeniu ich struktury i jakości, która prowadzi do złamań kości mogących wystąpić nawet po niewielkim urazie. Złamania te najczęściej dotyczą kręgosłupa, kości przedramienia oraz szyjki kości udowej. Osteoporoza jest niezwykle powszechną chorobą u osób w wieku podeszłym. Ze względu na podstępny, często bezobjawowy przebieg nazywana jest „cichą epidemią”. Choruje na nią co trzecia kobieta po menopauzie. U kobiet 50-letnich ryzyko wystąpienia złamania kości w wyniku osteoporozy wynosi do końca życia około 40%, natomiast u mężczyzn 13–22%. Co więcej, ryzyko śmiertelności w ciągu 5 lat po złamaniu kości udowej lub kręgosłupa wzrasta do 20%. Z tego właśnie powodu tak ważnym jest odpowiednio wczesne wykrycie zmian osteoporotycznych, zanim jeszcze wystąpi złamanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia - powiedział nam Mariusz Chojnacki z Konsorcjum Lekarzy Radiologów w Zawierciu.

W ramach programu, na badanie mogą się zapisać kobiety w wieku 45-74 lat. W tej grupie wiekowej ryzyko pojawienia się tej choroby jest największe. Densytometria, czyli inaczej badanie gęstości kości, wykonywane jest w Zawierciu w pracowni RTG, USG i densytometrii Konsorcjum Lekarzy Radiologów przy ulicy Skłodowskiej 3 w Zawierciu.

- Pomiędzy stanem całkowicie prawidłowej gęstości mineralnej kości a patologicznym jej obniżeniem, czyli osteoporozą, znajduje się stan pośredni zwany osteopenią. Osteopenia to taki stan, w którym kości już mają obniżoną gęstość, ale jeszcze nie na tyle mocno żeby wdrażać leczenie. Wykrycie osteopenii to najlepszy moment do zastosowania działań profilaktycznych, które mają spowolnić dalszą utratę masy kostnej i zapobiec rozwinięciu się osteoporozy wraz z jej wszystkimi negatywnymi konsekwencjami. Celem naszego programu jest wykrycie jak największej ilości pań z osteopenią i wdrożenie u nich profilaktyki tak, aby zmniejszyć ryzyko rozwinięcia się osteoporozy i wystąpienia złamań - tłumaczy Mariusz Chojnacki.

Warto zaznaczyć, że badanie jest wykonywane w naprawdę niewielkiej ilości miejsc. Terminy w placówkach są bardzo odległe. Niektóre przyjmują zapisy dopiero na rok 2023. Dzięki temu projektowi, kobiety bezpłatnie wykonają badanie jeszcze w tym roku. Jest ono bezbolesne i nie ma żadnych skutków ubocznych jego wykonania. W dodatku, w Konsorcjum lekarzy w Zawierciu wykonuje się je najbardziej nowoczesnym urządzeniem. Jest ich zaledwie kilka w całym kraju. W tym miejscu jest zaledwie pół roku i już służy mieszkankom miasta.

- Badanie densytometrii REMS z punktu widzenia pacjenta wygląda tak samo jak każde inne badanie usg. W pierwszej fazie badania przykładamy sondę ultrasonograficzną do brzucha i badamy kręgosłup lędźwiowy. Następnie w ten sam sposób badamy biodro, zbierając informacje na temat gęstości szyjki kości udowej. W trakcie całego badania pacjent leży swobodnie na plecach. Całość procedury trwa ok. 10 do 15 minut. Badanie jest niebolesne, a co najważniejsze- nie niesie za sobą żadnych działań niepożądanych, gdyż stosowane w nim ultradźwięki nie są szkodliwe dla człowieka - dodaje.

Do tej pory, od początku kwietnia, w ramach projektu wykonano już ponad 160 badań. Na kolejne tygodnie zapisanych jest wiele pacjentek, zainteresowanie jest duże. Okazuje się, że także bardzo potrzebne. Już wiele pacjentek dowiedziało się, że choruje na osteoporozę.

- Najmniej liczną grupą dotychczas są kobiety zupełnie zdrowe. Wiele pacjentek, które przychodzą do nas na badania, dostają informację o osteopenii, czyli tym stadium przejściowym. W tym przypadku przekazujemy pacjentkom informacje, o działaniach profilaktycznych, jakie powinny podjąć. Liczną grupą są także kobiety, u których na podstawie wyniku badania stwierdzamy osteoporozę. Te osoby muszą jak najszybciej podjąć leczenie, które trwa nawet lata - mówi Mariusz Chojnacki.

Badanie jest więc dla kobiet naprawdę istotne. Może zapobiec złamaniom w przyszłości, które zawsze niosą za sobą negatywne skutki. Nie ma się czego bać, ponieważ po badaniu pacjentki wychodzą stąd z uśmiechem na twarzy.

- Badanie było zupełnie bezbolesne i przyjemne. Bardzo krótko trwało. Na pewno tutaj jeszcze wrócę - powiedziała nam zadowolona pacjentka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto