Nasza Loteria

W Zawierciu nie ma spójności w kluczowych dokumentach miasta. Co grozi miastu?

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Radny Michał Myszkowski podczas czytania przyjętego wniosku merytorycznego do projektu uchwały budżetowej na 2023 roku na sesji w grudniu 2022 roku.
Radny Michał Myszkowski podczas czytania przyjętego wniosku merytorycznego do projektu uchwały budżetowej na 2023 roku na sesji w grudniu 2022 roku. Bartosz Żołnierczyk
Na wniosek Beaty Chawuły, przewodniczącej Rady Miejskiej w Zawierciu, 6 lutego 2023 roku została zwołana sesja nadzwyczajna. Na salę obrad przybyło 14 radnych przy stałej liczbie 21. Na sesji nie było obecnego prezydenta. Głównym punktem było omówienia sytuacji dotyczącej rozbieżności w zapisach wieloletniej prognozy finansowej na lata 2023-2031, która powinna być dostosowana do uchwały budżetowej na 2023 rok przyjętej przez radę, a nie jest.

Rada miasta podczas sesji wyraziła na piśmie swoje stanowisko do aktualnej sytuacji i przyjęła je w głosowaniu.

- Rada Miejska w Zawierciu wyraża zaniepokojenie i apeluje do prezydenta miasta Zawiercie o przedłożenie projektu uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej miasta Zawiercie na lata 2023-2031, w treści zgodnej z uchwalonym budżetem miasta na 2023 rok, najpóźniej do dnia 8 lutego 2023 roku. (…). Konsekwencją zaniechania działań Prezydenta Miasta w powyższym zakresie będzie ustalenie budżetu miasta Zawiercie przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Katowicach – czytamy między innymi w stanowisku radnych.

Radni także w tym samy stanowisku wezwali prezydenta, do zaniechania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o tym, że wykreślają z budżetu planowane inwestycje.

- Rada Miejska w Zawierciu wzywa prezydenta miasta Zawiercie do zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji, jakoby Rada Miejska wykreślała z budżetu miasta planowane inwestycje. Rada Miejska nie wykreśla z budżetu miasta żadnej wcześniej planowanej inwestycji - czytamy w stanowisku.

Następnie na sali obrad wybrzmiała dyskusja o poprawności w dostosowaniu wieloletniej prognozy finansowej do przyjętej uchwały budżetowej. Radni podkreślają, że prezydent jest organem odpowiedzialnym za sporządzenie tego dokumentu i to on powinien dostosować go przyjętego budżetu. Miasto twierdzi odwrotnie, że to przez radnych nie można przyjąć wieloletniej prognozy finansowej, ponieważ dokonali oni zmian w budżecie, zabierając możliwość zaciągnięcia przez miasto obligacji na 39 milionów złotych na realizację inwestycji.

Do sprawy odniósł Patryk Drabek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Zawierciu, komentując stanowisko miasta do działań radnych.

- Trzeba podkreślić, że przez działania Rady Miejskiej w Zawierciu sytuacja jest bardzo poważna. Niestety radni dokonali zmian w budżecie miasta, które są niespójne z obowiązującą Wieloletnią Prognozą Finansową. W związku z tym Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach zobowiązała Radę Miejską do dostosowania uchwalonego budżetu do obowiązującej Wieloletniej Prognozy Finansowej. Ta niezgodność może ostatecznie skutkować tym, że budżet będzie nieważny, a tzw. budżet zastępczy zostanie ustalony przez RIO – komentuje Patryk Drabek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Zawierciu.

Beata Chawuła, przewodnicząca rady miejskiej podczas zwołanej sesji wyjaśniała szczegółowo z jakiego powodu wynika stanowisko radnych do całej sytuacji w rozbieżności dokumentów, podkreślając brak jakiejkolwiek komunikacji w konstruowaniu przez prezydenta zaproponowanego budżetu. Podkreślała, że w przypadku, gdyby radni zgodzili się na budżet zaproponowany przez prezydenta, to na koniec 2023 roku miasto zadłużyłoby się na 70 milionów złotych.

-Prezydent w grudniu poprzedniego roku posunął się za daleko, żądając od radnych przegłosowania emisji papierów wartościowych w wysokości 39 milionów złotych. Rada do 15 listopada 2022 roku nie miała wiedzy, że inwestycje, które pan prezydent wpisuje w wieloletnią prognozę finansowe, mają być zrealizowane z obligacji. Doprowadziłoby to miasto na koniec roku 2023 do zadłużenia nas na 70 milionów złotych. Czy działania prezydenta są w zgodzie z prawem w zakresie konstruowania budżetu i ukrywanie źródła finansowania inwestycji do ostatniego dnia? Czy znajdują oparcie w przepisach prawa? – komentowała na sali obrad Beata Chawuła, zwracając się do obsługi prawnej UM w Zawierciu.

Miasto komentuje, że dokumenty pierwotnie były spójne i zostały przygotowane przez nie w oznaczonym terminie, a wina, że miasto nie może zrealizować inwestycji leży po stronie radnych.

- Prezydent Zawiercia do 15 listopada 2022 r. przedstawił radzie miejskiej projekt budżetu na 2023 rok wraz z aktualną wieloletnią prognozą finansową na lata 2023 - 2031. Dokumenty były ze sobą spójne i przygotowane w taki sposób, aby możliwa była realizacja wszystkich inwestycji, na które miasto uzyskało dofinansowanie. Radni w uchwalonym budżecie obniżyli kwoty, które były przewidziane na te inwestycje (np. termomodernizacje budynków komunalnych, a także budowa trzech budynków wielorodzinnych zlokalizowanych na osiedlu TAZ w Zawierciu, wyremontowanie budynków przy ul. Westerplatte i Niedziałkowskiego tak, by powstały tam mieszkania chronione). To doprowadziło do tego, że Urząd Miejski obecnie nie może wszcząć i rozstrzygnąć postępowań przetargowych na większość tych zadań - komentuje Patryk Drabek, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej w Zawierciu.

Do tego problemu podczas sesji, odnieśli się również radni w swoim stanowisku, podkreślając, że nie ma ich zgody na zaciąganie tak ogromnego kredytu pod nieprzemyślane inwestycje i zadłużanie jednocześnie miasta, a filmiki rozpowszechniane w Internecie o skreśleniu danej inwestycji przez radnych, stanowią kłamstwo.

-Obecne zachowanie prezydenta miasta, polegające na rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji, ze „radni Rady Miejskiej skreślili tę inwestycje z budżetu", jest próbą odsunięcia od siebie odpowiedzialności za niezrealizowane zadania inwestycyjne. Jednakże zgodnie z polskim prawodawstwem, to prezydent miasta, jako organ wykonawczy gminy, odpowiada za wykonanie planów inwestycyjnych – odnieśli się w swoim stanowisku radni.

Jeżeli wieloletnia prognoza finansowa nie zostanie zaktualizowana, kontrolę nad budżetem przejmie Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach, wprowadzając budżet techniczny. Ostateczny termin do zaktualizowania dokumentu mija 28 lutego 2023 roku. Budżet techniczny prawdopodobnie będzie pokrywał tylko wydatki bieżące.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto