Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zawierciu powstanie Galeria Stara Łaźnia. Kiedy otwarcie?

PM
Wyremontowanie budynku dawnej łaźni miejskiej ma być pierwszym krokiem do rewitalizacji zabytkowego osiedla TAZ w Zawierciu. W tym miejscu ma powstać Galeria Stara Łaźnia, do której trafią m.in. eksponaty z nieistniejącej już Galerii Muzealnej im. Leszka Dutki.

Za nami pierwszy krok w kierunku rewitalizacji zabytkowego osiedla TAZ w Zawierciu. Gruntowny remont przeszedł budynek dawnej łaźni miejskiej. Chociaż miasto w styczniu chwaliło się zakończeniem prac budowlanych, to budynek nadal nie jest przeznaczony do użytku. Wiadomo już jednak, że miasto chce uruchomić w tym miejscu Galerię Stara Łaźnia. Nowa galeria muzealna w mieście na razie owiana jest tajemnicą. Na razie urzędnicy nie ujawniają szczegółów związanych z jej funkcjonowaniem. Nie wiadomo na jakich zasadach będzie można ją zwiedzać i czy wprowadzone zostaną bilety wstępu. Nie wiadomo także, czy powrócą cykliczne wydarzenia jak Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji.

- Wyjaśniamy, że termin realizacji całego projektu upływa 30 kwietnia 2020 roku. Mowa o robotach budowlanych oraz zakupie i montażu wyposażenia do budynku w trybie ustawy prawo zamówień publicznych. Szczegóły będą znane po tym terminie. Chcemy, by zabytkowe osiedle TAZ znów stało się naszą dumą - mówi Monika Polak-Pałęga z Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta Zawiercie.

Pewne są jedynie dwa fakty. Galeria Stara Łaźnia zostanie uruchomiona w tym roku. Drugim pewnym faktem jest natomiast to, że znajdą się w niej prace Leszka Dutki i lokalnych artystów. Przypomnijmy, że miasto dysponuje sporym zasobem dzieł sztuki wykonanych przez Leszka Dutkę. Do 2018 roku znajdowały się one w Galerii Muzealnej im. Leszka Dutki w Zawierciu. Obecnie przechowywane są w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury.

- W tej chwili eksponaty znajdują się w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum”. Zapewniamy, że wszystkie eksponaty są należycie zmagazynowane, zabezpieczone do czasu ponownego uruchomienia galerii. W pomieszczeniach stale mierzona jest temperatura i wilgotność powietrza - podkreśla Monika Polak-Pałęga.

W Zawierciu powstanie Galeria Stara Łaźnia. Kiedy otwarcie?

Dlaczego miasto zlikwidowało Galerię Muzealną im. Leszka Dutki?

Dotychczas ważnym ośrodkiem kulturalnym w mieście była Galeria Muzealna im. Leszka Dutki. Założona została w 2014 roku w Pałacyku Erbego w Zawierciu. Odbywały się tam cykliczne wydarzenia m.in. Zawierciańska Noc Muzeum, Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji oraz Wieczory Młodych Talentów. Udostępniona została także na czas pisania listów dla Amnesty International. W 2018 roku miasto zdecydowało zrezygnować z dzierżawy budynku. Powodem były zbyt wysokie koszty wynajmu budynku. Galeria zniknęła wtedy z kulturalnej mapy miasta.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że miejsce takie jak Galeria Muzealna Leszka Dutki jest niezwykle potrzebne. Głównym powodem decyzji o przeniesieniu galerii była wysoka cena samego najmu budynku, który należy do Odlewni Żeliwa Zawiercie. W ogólną kwotę ponad 119 tysięcy złotych wpisywały się koszty wody, ścieków, energii, ZAIKS-u, czynszu i inne. Koszty czynszu wynosiły około 6 tysięcy 500 zł miesięcznie. Uznano, że z ekonomicznego punktu widzenia korzystniejsze będzie przeniesienie eksponatów do obiektu, który należy do miasta - tłumaczy Monika Polak-Pałęga.

Podczas niedawnej nadzwyczajnej sesji rady miejskiej w Zawierciu radny Witold Grim przypomniał, że prowadzono rozmowy z Odlewnią Żeliwa. Istniała wtedy możliwość wykupienia Pałacyku Erbego. W 2016 roku cena wynosiła około 2,4 miliona złotych.

- Warto także dodać, że ostatnia kwota zawarta w ofercie z Odlewni na sprzedaż tej nieruchomości w 2018 roku wynosiła około 2 miliony 668 tysięcy złotych. Wówczas gmina odstąpiła od decyzji w sprawie nabycia nieruchomości. Władze miasta nie wykluczają jednak takiej decyzji w przyszłości. Zależy to jednak od wielu czynników - dodaje Monika Polak-Pałęga.

Za remont budynku dawnej łaźni zapłacono 3,8 miliona złotych

Remont budynku dawnej łaźni miejskiej w Zawierciu zakończył się na początku roku. Obiekt wybudowany w 1909 roku odzyskał swój dawny blask. W ramach robót budowlanych wykonano prace związane z renowacją i odtworzeniem wszystkich elewacji budynku wraz z konstrukcją dachu. Wyremontowano także wnętrze budynku.

Cała inwestycja kosztowała prawie 3,8 mln złotych. Większa część kwoty pochodziła z środków z zewnętrznych. Dofinansowanie w ramach ZIT wyniosło nieco ponad 2,7 mln złotych. Dodatkowo miasto otrzymało ponad 327 tys. złotych dofinansowania z budżetu państwa.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto