Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiadomo kto otrzyma dofinansowanie do kolektorów słonecznych. Wielki sukces Kroczyc

Patryk Drabek
Rozstrzygnięto konkurs dotyczący dofinansowania do zakupu i montażu kolektorów słonecznych. Jedni triumfują, inni się smucą.

Wśród gmin poniżej 50 tysięcy mieszkańców wybrano 12 projektów, które zostaną dofinansowane łączną kwotą ponad 33 milionów złotych, a na wysokim trzecim miejscu znalazł się projekt „Kompleksowa poprawa stanu powietrza na terenie gminy Kroczyce poprzez montaż instalacji kolektorów słonecznych”. Całkowity koszt przedsięwzięcia to około 9 milionów 440 tysięcy złotych, z czego gmina wnioskowała o dotację w wysokości około 8 milionów złotych i ją otrzyma. - Jest się z czego cieszyć i to dla nas na pewno duży sukces - przyznaje wójt Kroczyc, Stefan Pantak. - Jaka była recepta na sukces? Po pierwsze dobra kadra pracowników, którzy są w stanie dobrze merytorycznie przygotować projekt. Poza tym trzeba wyartykułować te punkty, które są dla nas korzystne - dodaje włodarz Kroczyc.

Korzyścią dla gminy było m.in. to, że 95 procent obszaru to tereny chronione, gdzie nie ma instalacji gazowej. Występuje tam za to rezerwat Góra Zborów i jest to gmina typowo turystyczna. Na początku stycznia ma ruszyć procedura przetargowa, a na razie osoby, które zaangażowały się w projekt, nie muszą się o nic martwić. Mieszkańcy będą na bieżąco informowani przez Urząd Gminy o planowanym terminie założenia upragnionej instalacji oraz o szczegółach finansowych.

Niestety dla osób, które zgłosiły się do projektów w innych gminach powiatu nie mamy dobrych wieści, ponieważ pieniądze na kolektory dostanie tylko gmina Kroczyce. Pierwsze miejsce na liście rezerwowej zajęła gmina Żarnowiec, a siódma była Pilica. Dopiero 51. miejsce przypadło Szczekocinom, 59. Łazom, a im dalej, tym gorzej. Irządze znalazły się na 72. lokacie, Poręba na 76, Włodowice były 77, a gmina Ogrodzieniec 78. Dodajmy, że na liście rezerwowej jest w sumie 80 wnioskodawców.

Skąd takie rezultaty? Lista Rankingowa została przyjęta uchwałą zarządu województwa śląskiego 29 listopada. Zarząd dokonał wyboru zgodnie z kolejnością na liście rankingowej, a dofinansowanie otrzymały projekty najwyżej ocenione przez ekspertów wchodzących w skład Komisji Oceny Projektów. - Wszyscy wnioskodawcy podlegali ocenie według tych samych kryteriów – jawnych i znanych przez wnioskodawców już w momencie przygotowywania dokumentacji aplikacyjnej - tłumaczy Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. - Z uwagi na fakt, iż zainteresowanie konkursem znacznie przewyższyło dostępną alokację przeznaczoną na konkurs, projekty, które nie zostały wybrane do dofinansowania zostały umieszczone na liście rezerwowej, w oparciu o liczbę punktów uzyskanych podczas oceny przez niezależnych ekspertów. Projekty gmin Włodowice, Poręba i Ogrodzieniec zostały umieszczone na liście rezerwowej dla gmin poniżej 50 tys. mieszkańców odpowiednio na 76, 78 i 77 pozycji. Miejsce na liście rezerwowej odzwierciedla między innymi jakość i stopień przygotowania projektu - dodaje Witold Trólka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto