MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Większa niż w Teksasie

Anna Dziedzic
Eugeniusz Wasiluk, operator strzępiarki, opowiada Magdzie Skudlik jak to urządzenie działa. Magda przyszła w sobotę z rodzicami zobaczyć zakład pracy taty.
Eugeniusz Wasiluk, operator strzępiarki, opowiada Magdzie Skudlik jak to urządzenie działa. Magda przyszła w sobotę z rodzicami zobaczyć zakład pracy taty.
Huta CMC Poland w Zawierciu wyglądała w sobotę nieco inaczej niż na co dzień. Po terenie zakładu spacerowały całe rodziny z ubranymi w jaskrawozielone kamizelki dziećmi. Świętowano Dzień Hutnika.

Huta CMC Poland w Zawierciu wyglądała w sobotę nieco inaczej niż na co dzień. Po terenie zakładu spacerowały całe rodziny z ubranymi w jaskrawozielone kamizelki dziećmi. Świętowano Dzień Hutnika. Można było zwiedzić zakład, zobaczyć to, co zwykle nie jest dostępne, ale jednym z najważniejszych punktów programu było jednak oglądanie.... strzępiarki do złomu.

Osiem tysięcy koni

Tego dnia odbyło się bowiem oficjalne oddanie do użytku tego ogromnego urządzenia.

- Mówi się, że w Teksasie wszystko jest największe, ale teraz musimy zmodyfikować to powiedzenie. Teraz największa strzępiarka w koncernie CMC na całym świecie stoi tu w Zawierciu - mówił Ned Leyendecker, dyrektor operacyjny CMC Zawiercie SA.

Silnik strzępiarki ma moc ośmiu tysięcy koni mechanicznych. Urządzenie pozwala uzyskać wysokiej jakości złom stalowy wolny od zanieczyszczeń. Ten złom stanowi wsad do elektrycznych pieców łukowych pracujących w CMC Zawiercie. Strzępiarka będzie oddzielała tworzywa sztuczne oraz inne zanieczyszczenia od metalu. Dzięki urządzeniu huta będzie mogła zwiększyć produkcję.

Nauka za oceanem

Pracownicy obsługujący strzępiarkę oraz osoby nadzorujące jej pracę szkolono w Stanach Zjednoczonych.

- Kilkanaście lat pracowałem w stanie Nowy York na takiej strzępiarce. Cała obsługa też wcześniej wyjechała do Teksasu i tam była szkolona - mówi Eugeniusz Wasiluk, operator z Zawiercia.

Także operatorzy ogromnych dźwigów, wkładających złom na taśmę strzępiarki szkolili się w Stanach.

Na razie urządzenie jest w rozruchu i produkuje około 200 ton oczyszczonego złomu na godzinę. Szacuje się, że potem produkcja wzrośnie o ponad 300 ton na godzinę. CMC planuje, że większość złomu będzie trafiała do huty koleją. Na pewno zmniejszy to uciążliwości, na jakie obecnie skarżą się mieszkający w pobliżu huty ludzie, dotyczące transportu złomu ciężarówkami.

Na początku były protesty
Budowa strzępiarki odbiła się szerokim echem w mieście. Przed rokiem, gdy rozeszła się wieść o planach budowy urządzenia w Zawierciu, protestowali przeciwko temu mieszkańcy osiedla w pobliżu huty. Obawiali się nadmiernego zapylenia i hałasu. Po serii spotkań zarządu huty z mieszkańcami i po obietnicach, że strzępiarka zostanie zbudowana zgodnie z przepisami ochrony środowiska i nie będzie uciążliwa dla mieszkańców, protesty ucichły. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto