Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiktoria Zarębska z Zawiercia zaprojektowała ośrodek turystyczny w Ogrodzieńcu. Dzięki niemu obroniła tytuł inżyniera celująco

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Dzięki niemu obroniła tytuł inżyniera na ocenę celującą.
Dzięki niemu obroniła tytuł inżyniera na ocenę celującą. Wiktoria Zarębska
Projekt inżynierski wcale nie musi być nudny i męczący, zwłaszcza, jeśli połączy się go ze swoimi zainteresowaniami. Wiktoria Zarębska z Zawiercia, od zawsze interesowała się otaczającą ją Jurą Krakowsko-Częstochowską. Za temat swojego projektu, w ramach obrony tytułu inżyniera wybrała ośrodek turystyczny w Ogrodzieńcu. Tytuł obroniła celująco, a jej pomysł robi wrażenie.

Znakomity projekt Ośrodka Turystycznego w Ogrodzieńcu

Wiktoria Zarębska jest studentką wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej. Całkiem niedawno, bo w lutym tego roku podeszła do obrony tytułu inżyniera. Udało jej się tego dokonać na ocenę celującą, a wszystko dzięki jej świetnemu pomysłowi. Postanowiła zaprojektować ośrodek turystyczny w Ogrodzieńcu wraz z funkcją warsztatową i restauracją. Bezbłędne wykonanie przyniosło jej najwyższą możliwą ocenę podczas obrony, a sam pomysł na inwestycję jest wręcz genialny.

- Mając tak naprawdę wolną rękę w wyborze tematu projektu inżynierskiego długo zastanawiałam się co w zasadzie chciałabym stworzyć. Z zasady lubię projektować dla ludzi - postawić sobie jakiś realny problem i spróbować go rozwiązać, zastanowić się w jaki sposób mogłabym umilić nim życie ludziom. Chciałam zaprojektować coś, co mogłoby rzeczywiście powstać. Wychowałam się tutaj i niestety z własnego doświadczenia wiem, że takich miejsc brakuje. Mieszkamy w naprawdę pięknym, choć niedocenianym rejonie Polski, a miejsc, które mogłyby ludziom ten teren przybliżyć nie ma. Jasne, są hotele, pensjonaty czy restauracje, ale niczym nie różnią się one od tych we Wrocławiu, Warszawie czy chociażby Zakopanym. Mój projekt miał być swego rodzaju punktem orientacyjnym i drogowskazem. A Podzamcze jako miejscowość w samym centrum Jury i jednocześnie miejsce z ogromną historią świetnie by się do tego nadawało. Jeśli chodzi o przedstawienie projektu gdzieś dalej to nie miałam jeszcze takiej okazji - być może po artykule coś w tym temacie się zmieni i będzie to swego rodzaju bodziec do przemyśleń dla władz miasta - opowiada o projekcie Wiktoria Zarębska.

Wizualizacje ośrodka robią naprawdę ogromne wrażenie. Przede wszystkim w ramach projektu mógłby powstać spory, nowoczesny oraz oczywiście funkcjonalny budynek. Lokalizacja ośrodka turystycznego właśnie w Ogrodzieńcu mogła się okazać strzałem w dziesiątkę - w końcu tutejszy zamek i nie tylko odwiedza każdego roku wiele turystów. O pomyśle poinformowaliśmy burmistrz Ogrodzieniec - Annę Pilarczyk, która zapewniła, że chętnie zapozna się z projektem.

- Gratulacje dla autorki. Piękny projekt na miarę dużych miast, lubię takie projekty, bo nie są pospolite i przyciągają uwagę. Zapraszam autorkę na spotkanie do urzędu - omówimy projekt i jego lokalizację, być może nawiążemy współpracę. Cenię bardzo młodych kreatywnych ludzi, brawo - skomentowała projekt Anna Pilarczyk, burmistrz gminy Ogrodzieniec.

Co ważne, projektując ośrodek, Wiktoria zadbała także o to, by był on przeznaczony dla osób w każdym wieku oraz ekologiczny. Nie zabrakło w nim rozwiązań takich jak ogniwa fotowoltaiczne, czy technologie zbierania wody deszczowej.

- Kompleks zlokalizowany został przy ulicy Dąbrowskiego w miejscowości Podzamcze. Projekt kompleksu skupia się na płynnym połączeniu kilku funkcji w jeden organizm. Jego głównym założeniem jest zwrócenie uwagi na otaczający krajobraz Jury Krakowsko Częstochowskiej. Fasada obiektu, w nawiązaniu do okolicznej architektury pokryta jest drewnem oraz gabionami wypełnionymi kamieniem wapiennym. Rozbicie bryły na dwie odrębne części i ulokowanie w łączniku wejścia głównego sprawia, że bryła otwiera się na ludzi, a przestrzenie otwarte na tą strefę zapraszają ich do środka. Strefy ekspozycyjne, zagospodarowanie terenu oraz wystrój całego obiektu mają wzbudzać podświadomą tożsamość miejsca oraz poczucie więzi z naturą. Bryła budynku stanowi dialog między średniowiecznym dziedzictwem a współczesną architekturą. Rzeźbiarska forma jest rozwinięciem zastanego kontekstu, rozszerzającą niewielką strukturę otaczającej zabudowy. Nowoczesny budynek mimo indywidualnej bryły doskonale harmonizuje się z otoczeniem tworząc naturalne uzupełnienie krajobrazu. Zastosowany kamień jurajski pozwala na podświadome ulokowanie go właśnie na tym terenie, tworząc nowy punkt orientacyjny. Oprócz oczywistego związku, użycie kamienia ma na celu również odzwierciedlenie upływu czasu na jego ścianach. Ośrodek łączy w sobie funkcje noclegowo–gastronomiczną wraz z funkcją ekspozycyjną. Obiekt jest skierowany do osób w różnym wieku. Dzięki funkcji noclegowej budynek pozwala na dłuższe spotkanie z otaczającą przyrodą oraz dziedzictwem historycznym. Kompleks turystyczno - hostelowy dzięki optymalizacji energetycznej oraz strefom funkcjonalnym jest budynkiem nowoczesnym. W odpowiedzi na zmiany klimatyczne obiekt został wykreowany jako niskoemisyjny, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, kładąc duży nacisk na wykorzystanie naturalnych źródeł energii. Wykorzystano tutaj technologie zbierania wody deszczowej, ogniw fotowoltaicznych oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła - opowiada Wiktoria.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto