Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodowice mają już 800 lat. Świętowanie utrudnia im koronawirus

PM
ARC.
Włodowice (powiat zawierciański) w tym roku obchodzą jubileusz 800-lecia istnienia. Obchody miały być dość huczne, ale wiele wskazuje na to, że większość planowanych imprez nie odbędzie się. Wszystko przez pandemię koronawirusa i obostrzenia, które mają zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się.

Ten rok jest szczególny dla Włodowic, ponieważ miejscowość obchodzi 800-lecie swojego istnienia. Pierwsza historyczna wzmianka o Włodowicach pojawiła się bowiem w 1220 roku. W dokumencie biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża wymieniona została jako Wlodowycze. Była wtedy jedną z wsi książęcych oddających dziesięciny klasztorowi kanoników regularnych w Mstowie. W 1327 roku miejscowość została przejęta przez króla Władysława Łokietka, a w 1386 roku Włodowice przeszły w posiadanie rodu Włodków herbu Sulima. Prawdopodobnie już wtedy Włodowice posiadały prawa miejskie. Utraciły je dopiero 1870 roku w wyniku represji po powstaniu styczniowym.

Obchody 800-lecia Włodowic rozpoczęte zostały już w minionym roku. W październiku 2019 roku na wyremontowanym rynku we Włodowicach wmurowano tablicę upamiętniającą pierwszą wzmiankę o miejscowości oraz okres nadania im praw miejskich. Pod tablicą znalazła się kapsuła czasu z przedmiotami, które mają przybliżyć przyszłym pokoleniom w jaki sposób żyliśmy w pierwszej połowie XXI wieku. W listopadzie 2019 roku honorowe obywatelstwo gminy Włodowice nadano Jarosławowi Maciejowi Grabia, potomkowi rodu Poraj – Poleskich, który bardzo zasłużył się dla Włodowic. Ród ten w pałacu we Włodowicach utworzył wyższą szkołę agronomiczną z laboratorium chemicznym i fizycznym, obszerną biblioteką oraz kolekcją minerałów i okazów flory jurajskiej.

Na początku tego roku na drogach prowadzących do Włodowic pojawiły się natomiast banery informujące o rocznicy 800-lecia miejscowości. W planach było także kilka imprez. Część z nich nie odbędzie się z powodu pandemii koronawirusa.

- Obchody 800-lecia Włodowic miały być dla nas dość huczne. Mieliśmy w planach kilka wydarzeń. W maju miał odbyć się rajd rowerowy na trasie Włodowice-Rokitno Szlacheckie. Miejscowości te łączy ze sobą osoba Michała Poleskiego, uczestnika powstania styczniowego. Był on właścicielem obu miejscowości. Najpierw mieszkał we Włodowicach, po śmierci rodziców przeniósł się do Rokitna Szlacheckiego. Niestety, już teraz wiemy, że rajd rowerowy nie dojdzie do skutku z powodu pandemii koronawirusa - mówi Adam Szmukier, wójt Włodowic. - Pod znakiem zapytania ciągle stoją Dni Włodowic, ale również raczej nie uda się ich zorganizować. Staramy się jednak nie tracić nadziei i liczymy, że odbędą się kolejne dwie imprezy, które planowaliśmy na jesień - dodaje Adam Szmukier.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto