Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Włodowice oficjalnie nowym miastem w Polsce. Jaka wizja gminy przez burmistrza? Jakie oczekiwania społeczne?

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk\ Dziennik Zachodni
Włodowice od 1 stycznia 2023 roku oficjalnie stały się miastem. Są najmniejszym w województwie śląskim, lecz z powodu posiadanego ogromnego potencjału przyrodniczego, kulturowego, gospodarczego i historycznego, mają możliwość prężnego rozwoju. O komentarz do wizji przyszłości nowego miasta poprosiliśmy burmistrza Adama Szmukiera oraz mieszkańców.

W 2020 Włodowice obchodziły 800-lecie pierwszej wzmianki wpisanej o mieście. Historycznie Włodowice były niegdyś miastem. W 1870 r. car Rosji zabrał prawa miejskie Włodowicom za udział mieszkańców w Powstaniu Styczniowym i walkę o niepodległość. Po 152 latach odzyskały ponownie prawa miejskie.

Staranie o ponowne nadanie praw miejskich zaczęły się w 2020 roku

- Kiedy wyszedłem z inicjatywą na początku 2020 roku, aby starać się o przywrócenie praw miejskich Włodowicom, zderzyłem się z wątpiącymi komentarzami z różnych stron. Miałem jednak wiarę, która czyni cuda, która wzmacniała mnie w konsekwentnym dążeniu do celu. Otrzymałem poparcie wszystkich radnych i zaczął się cały proces formalny. 25 lipca 2022 roku, w moje urodziny, premier podpisał Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów o przywróceniu Włodowicom od 1 stycznia 2023 roku praw miejskich - komentuje Adam Szmukier, burmistrz Włodowic.

Uroczysta sesja we Włodowicach

W związku z uwieńczeniem starań gminy, zaplanowana jest uroczysta sesja w dniu 31 stycznia o godz. 10.00 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej we Włodowicach, na którą będą zaproszeni wszyscy, którzy przyczynili się do nowego momentu w historii już miasta.

- Chce zaprosić wszystkie media, a także wszystkich ludzi, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, że Włodowice są dziś miastem — komentuje Adam Szmukier, burmistrz Włodowic.

Burmistrz nie pominie nikogo

Burmistrz Włodowic podkreśla, że Włodowice są gminą, która troszczy się o wszystkie sołectwa.

- Jako gospodarz gminy zarządzam nią 12 lat. Ciągłość mojego stanowiska sprawia, że idziemy krok po kroku, marszem zdecydowanym w wyznaczonym kierunku rozwoju. Zaznaczam, że jesteśmy gminą dla wszystkich, nie będzie to deprecjonowanie wsi i gloryfikowanie miasta Włodowice. Chce, aby był zrównoważony rozwój gminy, z nastawieniem na każde sołectwo, aby wszędzie robić dużo, najlepiej jak się da - komentuje Adam Szmukier, burmistrz Włodowic.

Oczekiwania mieszkańców gminy Włodowice

Wśród mieszkańców temat komunikacji i służby zdrowia wywołuje sporo napięć, mają oni własne oczekiwania.

- Jest radość i szczęście z tego, że Włodowice stały się miastem, ale nasza gmina wymaga wielu zmian, rozowju. Brakuje nam ośrodka zdrowia z prawdziwego zdarzenia, z potrzebnymi specjalistami, także dentysty - komentuje Leokadia Stręk z gminy Włodowice.

- Może komunikacja z Włodowic jest dobra, ale mieszkańcy z okolicznych wiosek, zmuszeni są często kilometrami przemierzać na piechotę drogę do pobliskiego przystanku, tak samo uczniowie - komentuje Katarzyna Wyrwas z gminy Włodowice.

Inwestycje we Włodowicach

Włodowice wiążą duże nadzieje w związku z nadaniem im praw miejskich. Umożliwi to pozyskiwanie większych środków na integralny rozwój miasta i gminy.

- Jestem pełen nadziei, że jako beniaminek wśród miast, będziemy mieli możliwość pozyskiwania w pierwszej kolejności środki na rozwój. Dotychczas zdobyliśmy wiele środków pochodzących z Unii Europejskim, na 96 gmin wiejskich w województwie śląskim, jesteśmy na 18. miejscu. W Polsce na 1523 gminy jesteśmy na 239. miejscu. Są to pieniądze między innymi na kluczowe drogi, energię odnawialną, miejsce przesiadkowe w Rudnikach, na remont i fotowoltaiki w szkołach. Budynek byłej szkoły w Rzędkowicach został zmodernizowany, w nim będzie Dom Senior +. W najbliższych miesiącach ruszy działalność tej instytucji na różnych płaszczyznach, kulturowej, społecznej, kulinarnej, sportowej, aby integrować i aktywizować starsze pokolenie. Chcemy otworzyć posterunek policji we Włodowicach, aby zapewnić mieszkańcom jak najlepsze poczucie bezpieczeństwa - komentuje burmistrz Włodowic.

Walory miasta i gminy Włodowice

Miasto posiada chroniony przez konserwatora zabytków unikatowy średniowieczny układ urbanistyczny, z którego promieniście rozbiegają się ulice. Rynek jest nowocześnie odnowiony i służy często ludziom jako miejsce przesiadkowe, w różnych kierunkach, głównie w sezonie na Jurę. Opodal w gminie znajdują się Skały Rzędkowickie, które przyciągają miłośników wspinaczki. W Rzędkowicach mieszka także Krzysztof Wielicki, zasłużony wspinacz, alpinista i himalaista. Z Włodowic dotrzemy do ośrodka wypoczynkowego w Morsku z zamkiem Bąkowiec, basenem otwartym i stokiem narciarskim. W gminie znajdują się ścieżki rowerowe, prowadzące na cały obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także zalew retencyjno-wędkarski o 2 ha lustra wody. Miasto posiada 6 bloków i rozwijającą się komunikację miejską. Z Włodowic komunikacją dostaniemy się do Zawiercia i Myszkowa. W gminie zauważalny jest duży wzrost w kupnie działek budowlanych i nieruchomości.

Zobaczcie w galerii zdjęcia Włodowic

Ruiny Pałacu we Włodowicach i zabytkowy barokowy Kościół

Dwa lata temu Włodowice pozyskały ruiny pałacu wraz 2,6 ha parku, który chcą systematycznie przywracać możliwie do dawnego blasku. Na ten cel miasto będzie się starało o środki z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i innych programów. Całkowity koszt rewitalizacji to około 30 milionów złotych. W pałacu niegdyś mieściła się Wyższa Szkoła Agronomiczna, a podczas natarcia na Wiedeń w pałacu zatrzymał się król Jan III Sobieski.

- Jeżeli chodzi o pałac to chcemy go uporządkować, przywrócić możliwie jego dawny blask. Zagospodarować go i wzmocnić jego konstrukcje. Będziemy robić to etapami, aby nic nie wykluczało następnego podjętego działania. W pierwszej kolejności będzie uporządkowanie, odgruzowanie, wykonanie niezbędnej dokumentacji. Zabezpieczymy to, co się da w sposób trwały, aby na tym budować kolejny etap prac. W budżecie mamy także inne priorytetowe potrzeby, komunikacje, szkoły, oświetlenie, funkcjonowanie placówek i instytucji. Nie możemy przeznaczyć środków z budżetu na całkowitą odnowę, ale nie pozwolimy, aby ten pałac na naszych oczach się marnował - dodaje Adam Szmukier.

Włodowice posiadają też zabytkowy barokowy kościół pw. św. Bartłomieja, w którym systematycznie prowadzone są prace konserwatorskie.

- Jeżeli chodzi o kościół, to w majowe niedzielne poranki, od ponad 100 lat, strażacy z orkiestry przez godzinę grają utwory maryjne, które roznoszą się na całą okolicę, jest to piękną świątynia, w której czuć obecność Boga - kończy burmistrz.

Miasto obecnie liczy 1151 mieszkańców. Nadanie od 1 stycznia 2023 roku ponownie praw miejskich sprawiło, że stały się one gminą miejsko-wiejską. Rada gminy przekształciła się w radę miejską, natomiast organ wykonawczy w postaci wójta, zmienił się w burmistrza. Gmina Włodowice składa się z 10 sołectw. 29 grudnia 2022 roku w Kancelarii Premiera, odbyła się uroczystość, podczas której wójt gminy Włodowice, Adam Szmukier oraz Przewodniczący Rady Gminy, Stanisław Ibek odebrali akt nadania praw miejskich oraz symboliczne klucze do miasta.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto