Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WOŚP 2013 w powiecie zawierciańskim: Prezentujemy wyniki zbiórki

Patryk Drabek
Koncepcja WOŚP ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Z jednej strony mówi się o zbieraniu pieniędzy na pomoc dla dzieci i seniorów, a z drugiej organizuje koncerty, które generują spore koszty. Czy jest to też pewien sprawdzian hojności dla mieszkańców?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy po raz kolejny zagrała na terenie powiatu zawierciańskiego i był to sprawdzian hojności mieszkańców poszczególnych gmin.

W związku z tym, że w poprzednich latach nasi Czytelnicy oraz Internauci zgłaszali do nas, by w inny sposób przedstawiać wyniki tej zbiórki, przychyliliśmy się do tych próśb. Nie podajemy tym razem jedynie kwot, jakie udało się zebrać w każdej gminie, ale dzielimy je przez liczbę mieszkańców danej gminy. Zaczynamy od Zawiercia, gdzie mieszka około 52 tysięcy osób, a uzbierano tam co najmniej 35 tysięcy złotych (nie znane są jeszcze kwoty, które udało się pozyskać podczas licytacji). Taki wynik oznacza, że statystycznie jeden mieszkaniec Zawiercia przekazał w tym roku na WOŚP co najmniej 67 groszy. Sprawdzamy Porębę. Tam zebrano 11 tysięcy 579 złotych, a mieszkańców jest 8 tys. 700. To daje nam 1 złoty 33 grosze na jednego mieszkańca.

W Kroczycach (6 300 mieszkańców) uzbierało się co najmniej 5 tysięcy 600 złotych i na jednego mieszkańca przypada niecałe 89 groszy. We Włodowicach, gdzie do puszek wolontariuszy trafiło w sumie 5 tys. 555 złotych, a mieszkańców mamy 5 tysięcy 200, taki przelicznik wynosi już natomiast złotówkę i siedem groszy. Spora mobilizacja zapanowała w gminie Żarnowiec, gdzie udało się zebrać 13 tysięcy złotych 679 złotych. Biorąc pod uwagę, że mieszka tam około 5 tysięcy mieszkańców, to jeden statystyczny mieszkaniec wrzucił w niedzielę do puszki prawie 2 złote i 74 grosze.

Jak było w Ogrodzieńcu? Zadeklarowano tam zebranie kwoty 12 tysięcy złotych, a jeżeli weźmiemy pod uwagę, że mieszka tam około 9 500 osób, to nasz przelicznik wyniesie złotówkę i 26 groszy. W gminie Pilica, gdzie mieszka około 9 tysięcy mieszkańców, wolontariusze zebrali natomiast w sumie 12 tysięcy i 2 złote. To daje złotówkę i 33 grosze na jednego mieszkańca. Szczekociny (ok. 8 200 mieszkańców) mogą pochwalić się wynikiem 18 tysięcy 470 złotych, a to już kwota 2 złotych i 25 groszy przypadająca na jednego statystycznego mieszkańca. Na koniec Łazy, gdzie nie wliczając licytacji, uzbierano 32 tysiące złotych. Tu nasz przelicznik jest wyjątkowo prosty i wynika z niego, że na mieszkańca gminy przypadają 2 złote wrzucone do puszki.

Reasumując, najwięcej pieniędzy zebrano w samym Zawierciu, ale według naszych statystyk najbardziej hojni byli mieszkańcy gminy Żarnowiec.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto