Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypadki pieszych w powiecie zawierciańskim

Anna Dziedzic
Wypadki pieszych w powiecie zawierciańskim.
Wypadki pieszych w powiecie zawierciańskim.
Wypadki pieszych w powiecie zawierciańskim: Jesień to najtragiczniejsza pora dla pieszych. Także na naszych drogach. W ciągu ostatnich pięciu lat na drogach naszego powiatu zginęło 22 pieszych. Najbardziej niebezpieczne dla pieszych miejsce w powiecie to porębski odcinek DK 78.

Wypadki pieszych w powiecie zawierciańskim

W powiecie zawierciańskim najbardziej niebezpieczne miejsca, według policji to na przykład droga DK 78 przebiegająca przez Porębę. Niedawno zginęła tam 87-letnia piesza. Kobieta przechodziła na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Do śmiertelnego potrącenia 87-letniej mieszkanki Poręby doszło w pobliżu stacji benzynowej. Policjanci ustalili, że 79-latek kierujący skodą felicią jechał w kierunku Zawiercia. Był trzeźwy.

W Porębie ulica przecina miasto na dwie części. Mieszkańcy często przechodzą z jednej strony na drugą, a ruch jest tam ogromny. Trzeba bardzo uważać. Podobne zagrożenie występuje w Zawierciu na ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej, zwłaszcza w dni, gdy odbywa się tam targ czy też na ulicy Piłsudskiego.

- Pieszy nigdy nie powinien wychodzić z założenia że ma pierwszeństwo. Zawsze powinien zwracać uwagę na innych użytkowników ruchu. Praw fizyki nie da się oszukać. Zawsze, nawet przy minimalnej prędkości, gdy dojdzie do potrącenia pieszego, to on jest najbardziej poszkodowany - mówi podinspektor Włodzimierz Mogiła z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji.

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach podsumowała właśnie prowadzony od pięciu lat program profilaktyczny mający chronić pieszych. Co z niego wynika dla nas? Otóż Jeśli masz od 40 do 60 lat i często jeździsz autobusem do pracy, a potem pieszo wracasz z przystanku, to uważaj w listopadowe piątki. Jesteś w najbardziej zagrożonej wypadkiem drogowym grupie.

Wypadki pieszych w powiecie zawierciańskim? Zobacz co wydarzyło się w Szczekocinach

Właśnie w piątki między godziną 16 a 22 na drogach naszego województwa ginie najwięcej ludzi. W ciągu ostatnich pięciu lat w powiecie zawierciańskim na drodze zginęły 22 osoby. Rannych zostało 207 osób. Policjanci konsekwentnie kontrolowali pieszych i edukowali, zwłaszcza tych najmłodszych. Przez pięć lat wiele się zmieniło na lepsze.

- W zdecydowanej większości jednostek policji województwa śląskiego w ciągu tych pięciu lat stan bezpieczeństwa pieszych uległ zdecydowanej poprawie - podkreśla podinsp. Mogiła, który jest autorem dokładnej analizy tego zagadnienia.

Z policyjnych statystyk wynika bowiem, że w ciągu tych pięciu lat liczba pieszych, którzy zginęli na drogach województwa spadła o 110, a rannych o 734, w stosunku do poprzedniego analogicznego okresu. Najczęściej ofiarami takich wypadków byli piesi powyżej 60 roku życia. Najczęściej do śmiertelnych wypadków dochodziło na obszarze zabudowanym (498). Na obszarze niezabudowanym zginęło 185 osób.

Policjanci apelują, by oprócz zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię, piesi wzięli sobie do serca nowe przepisy, które nakazują noszenie odblasków poza terenem zabudowanym. Warto mieć je przy sobie także w mieście. Mamy wtedy pewność, że kierowca ma szansę nas zobaczyć z daleka i bezpiecznie ominąć.

Raport policji
Od 5 lat policja realizuje program poświęcony poprawie bezpieczeństwa pieszych. W ciągu ostatnich pięciu lat na drogach woj. śląskiego zginęło 1714 osób, w tym 676 pieszych. 7581 osób zostało rannych. Wśród wszystkich 24838 wypadków 3064 wydarzyło się z winy pieszych. Z analizy WRD KWP w Katowicach wynika, że najczęściej sprawcami wypadków są piesi w wieku 40-59 lat. Najczęściej giną piesi w wieku powyżej 60 lat. Wśród przyczyn wypadków z udziałem pieszych najwięcej to nieostrożne wejście na jezdnię pod pojazd i przekraczanie jezdni w niedozwolonym miejscu. Najwięcej (125) osób zginęło w listopadzie. Najmniej w lutym. Najwięcej w piątki (127) najmniej w niedziele (69). Najwięcej niebezpiecznych wypadków z udziałem pieszych zdarzyło się jesienią.

Wypadki pieszych w powiecie zawierciańskim? Zobacz inne informacje

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto