Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek Pilcza w Smoleniu i piękny rezerwat. To miejsce na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej trzeba zobaczyć! Cennik 2022, zwiedzanie

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Rezerwat Smoleń to piękne miejsce znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Rezerwat Smoleń to piękne miejsce znajdujące się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wiktoria Żesławska
Rezerwat Smoleń przyciąga turystów pięknymi ruinami zamku Pilcza. Zamek ten został wzniesiony prawdopodobnie w XIV wieku, ale zachwyca do dnia dzisiejszego. Latem spacery po rezerwacie Smoleń robią ogromne wrażenie. Sprawdźcie najważniejsze informacje.

Spis treści

Rezerwat Smoleń wraz z zamkiem Pilcza należy do miejscowości Smoleń, w powiecie zawierciańskim, w województwie śląskim. To piękne miejsce, które można odwiedzać zarówno na co dzień, jak i podczas ciekawych wydarzeń. Właściwie każdego roku, we wrześniu, odbywa się tutaj Juromania, czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

Zamek Pilcza w Smoleniu. Jak dojechać, mapa

Rezerwat Smoleń wraz z zamkiem Pilcza znajduje się na niewielkim wzgórzu, w miejscowości Smoleń, przy ulicy Smoleń 61.

Zobacz na mapie poniżej jak dojechać do zamku Pilcza w Smoleniu

Zamek Pilcza w Smoleniu - zwiedzanie, cennik 2022

W okresie letnim (czerwiec-sierpień) zamek Pilcza w Smoleniu jest otwarty codziennie od 9:00 do 18:00. Sprzedaż biletów odbywa się do godz. 17:30. Zamek zwiedza się samodzielnie.

Ceny biletów:

  • bilet normalny - 12 złotych
  • bilet ulgowy - 9 złotych

Dodatkowo, odwiedzając Rezerwat Smoleń w weekend można zwiedzić również znajdującą się tutaj Zbrojownię Jurajską. Jest również otwarta w godzinach 9:00-18:00.

Ceny biletów:

  • bilet normalny - 12 złotych
  • bilet ulgowy - 9 złotych

Piękne ujęcia z zamku w Smoleniu można obejrzeć tutaj:

Jeśli dysponujesz większą ilością czasu można z powodzeniem w ciągu jednej wycieczki podjechać również do Mirowa i zobaczyć ruiny tamtejszego zamku.

Historia zamku Pilcza w Smoleniu

Prawdopodobnie zamek został zniszczony podczas walk Władysława Łokietka z czeskim królem Wacławem. Ponownej odbudowy doczekał się w połowie XVI wieku przez Ottona III z Pilczy. Stał się rezydencją zamożnej rodziny Padniewskich, którzy później opuścili go. Podczas potopu Szwedzkiego zamek został zdewastowany. Został odkupiony dopiero w XIX wieku i powstała tam fabryka śrub. W XX wieku na terenie zamku odbywały się liczne prace archeologiczne i zabezpieczające. Bardzo sroga zima w 2010 roku doprowadziła do wielu zniszczeń na zamku, przez pewien czas był zamknięty dla turystów. Zamek wraz z wieżą został udostępniony do zwiedzania dopiero 5 lat później.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto