Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zamieszanie wokół synagogi w Zawierciu. Miasto nie ma pokrycia na inwestycje. Jak zrealizowana zostanie przebudowa budynku?

Bartosz Żołnierczyk
Projekt nowej synagogi. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Projekt nowej synagogi. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM Zawiercie
Synagoga w Zawierciu. Miasto otrzymało z Programu Polski Ład 4,5 mln złotych na przebudowę dawnego budynku synagogi przy ulicy Marszałkowskiej. Budynek byłby rozbudowany o galerię frontową i zmianę sposobu użytkowania na Młodzieżowe Centrum Edukacyjno-Kulturalne. Całość inwestycji szacowana jest w tym momencie na około 7,6 mln złotych. Miasto jednak nie dysponuje zasobami finansowymi na pokrycie pozostałych kosztów inwestycji.

Zamieszanie wokół synagogi w Zawierciu

Obecnie budynek jest w stanie katastrofalnym i częściowo zabezpieczony. Miasto jako odpowiedzialne za budynek pokryje koszty związane z jego całościowym zabezpieczeniem i to nie małe, w granicach 500 tyś zł, poinformował Marcin Gawłowicz, skarbnik miasta na dzisiejszej (27 X.br.) sesji rady miasta.

Ogłoszono także otwarcie ofert na realizacje powyższego zadania, w wyniku którego wpłynęła jedna oferta, na kwotę 6 mln 456 tyś zł. Miasto zakładało szacunkowy koszt na 5 mln złotych. Postępowanie więc będzie unieważnione z uwagi na tak wysoką kwotę.

Miasto bezpłatnie przejęło synagogę i podległą działkę od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach w 2020 roku, lecz odbyło się to bez konsultacji z radnymi miasta. Z tym samym przypadkiem mamy do czynienia w obecnej sytuacji, kiedy prezydent, bez konsultacji z radą miasta, składa wniosek o dofinansowanie, na tak dużą inwestycje z Programu Polski Ład. Środki w kwocie 4,5 mln zł zostały przyznane, lecz całość inwestycji szacuje się na kwotę około 6,5 mln zł, plus 1 mln 50 tyś. zł na wyposażenie. Na takie działania z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie zgodzą się radni Zawiercia. Wynika to z faktu, że miasto potrzebuje pieniędzy na bardziej priorytetowe zadania w tym momencie, na które już brakuje pieniędzy, a nie znajdą się dodatkowe, aby dokładać.

Część rady miasta na dzisiejszej sesji (27 X.br.), opiniowała za zwrotem pozyskanej kwoty i wystąpienie o dofinansowanie zadania bardziej piorytowego, typu rewitalizacja MOK-u.

Miasto nie może zmienić inwestycji, lecz jej zakres. Możemy zmienić opis inwestycji, np. rezygnując z fotowoltaiki na dachu, aby zmniejszyć koszty, ale nie z samej inwestycji. - poinformował Jarosław Felczuk, naczelnik wydziału inwestycji UM w Zawierciu.

Istnieje, więc duże prawdopodobieństwo, że środki z Polskiego Ładu mogą zostać zwrócone, a projekt nie będzie zrealizowany.

Założenia Młodzieżowego Centrum Kultury

Miasto chciało stworzyć tam m.in. przestrzeń kulturalną sprzyjającą integracji międzypokoleniowej oraz miejsce pamięci, tak aby dawne zapomniane miejsce odzyskało swój blask. Wcześniej głos w tym temacie zabrali także przedstawiciele Zawierciańskiego Forum Młodzieży, którzy jednogłośnie stwierdzili, że zależy im na stworzeniu miejsca przyjaznego i zarazem łatwo dostępnego dla młodzieży.

W ramach projektu społecznego uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. H. Malczewskiej w Zawierciu na jednej ze ścian powieszony został baner przypominający mieszkańcom i przyjezdnym, że w tym miejscu znajduje się synagoga. W tym samym roku ogłoszono konsultacje społeczne w kwestii zagospodarowania budynku oraz szukano archiwalnych zdjęć. Radni miasta jednak wtedy odrzucili pomysł zabezpieczenia środków z budżetu na ten cel.

Jak miałby wyglądać przebudowany budynek?

Budynek miałby być przywrócony do historycznych pierwotnych warunków. W budynku miałoby być usytuowana m.in:

- galeria wejściową „foyer", przestrzeń ekspozycyjna, galeria na salę wielofunkcyjną, pomieszczenia spotkań z pomieszczeniem socjalnym.

Krótka historia synagogi

Synagoga znajduje się przy ulicy Marszałkowskiej 41 w Zawierciu. Została wybudowana w 1880 roku. Budynek wzniesiono na planie prostokąta. Zastosowano w niej tradycyjny układ. Od wschodu znajdowała się główna sala modlitewna. Od zachodu znajdował się natomiast babiniec z przedsionkiem. W dalszym ciągu jest dostrzegalny pierwotny układ okien. Synagoga została zdewastowana przez hitlerowców podczas II wojny światowej. Po 1945 roku została przebudowana i zagospodarowana pod sklepy.

Od kilkunastu lat budynek stoi pusta i powoli popada w ruinę.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto