Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawierciańscy okuliści przywracają wzrok mieszkańcom domów pomocy społecznej

Agata Pustułka
Agata Pustułka
„Widzę więcej” – to akcja Szpitala Powiatowego w Zawierciu, której celem jest poprawa jakości widzenia wśród podopiecznych Domów Pomocy Społecznej. Do tej pory pracownicy szpitala przebadali kilkaset osób m.in. z DPS-ów w Poraju i Zawierciu, 30 z nich jest już po operacji. Pomysłodawczynią akcji jest kierownik oddziału okulistyki zawierciańskiej placówki Ewa Karoń.

- Kilka miesięcy temu trafił do nas młody chłopak z zespołem Downa, któremu zaćma upośledzała jakość widzenia. Pojawił się problem, jak zoperować tego pacjenta, ponieważ z powodu jego zaburzenia zabieg w znieczuleniu miejscowym nie był możliwy. Mój zespół z pomocą anestezjologów podjął się tego wyzwania. Widok pacjenta w kolejnym dniu po zabiegu, jego radość, gdy odzyskał wzrok były dla nas bezcenne. Jakiś czas potem operowaliśmy pacjenta z porażeniem czterokończynowym z zaćmą, dla którego oczy były jedynym kontaktem ze światem. Wtedy pojawiła się myśl, że takich osób jest więcej, ale często mają one problem, żeby znaleźć placówkę, która podejmie się operacji - tłumaczy Ewa Karoń.

Nie przeocz

Rzeczywiście, już pierwsze rozmowy z okolicznymi Domami Pomocy Społecznej potwierdziły, że pani doktor miała rację.
-Podopieczni DPS-ów to osoby, które wymagają opieki ze względu na podeszły wiek, chorobę czy niepełnosprawność. Gdy do tych problemów dołączają jeszcze choroby oczu, takie jak zaćma, często stają się całkowicie zależne od osób trzecich. To duże obciążenie dla nich samych, ale także opiekunów – mówi lekarka. – Dzięki szybkiej diagnozie i usunięciu zaćmy możemy poprawić jakość życia pacjentów i sprawić, że nie muszą oni rezygnować z dotychczasowych aktywności.

Jednym z pierwszych ośrodków, który skorzystał z oferty szpitala, był Dom Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Poraju, który otacza opieką kobiety z niepełnosprawnością intelektualną.
-Bardzo dbamy o zdrowie naszych mieszkanek, dlatego zgłosiliśmy panie do tej akcji. Wiemy, że zaćma uniemożliwiała niektórym z nich prawidłowe widzenie, mówiły, że widzą wszystko jak za mgłą. Bardzo chętnie wzięły udział w badaniach”. - mówi Katarzyna Bąk, fizjoterapeutka z Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta w Poraju.

Te, na miejscu w DPS-ie, przeprowadzili okuliści z zawierciańskiego szpitala. Jedną z osób, które zakwalifikowały się do zabiegu, była pani Teresa. W ciągu kilku tygodni okuliści usunęli u niej zaćmę z obojga oczu.
-Przedtem widziałam niewyraźnie, na prawe oko wcale. Teraz jest szalona poprawa” – cieszy się pani Teresa Ernt, podopieczna ośrodka w Poraju.
W cały proces diagnostyki i przygotowania do zabiegu zaangażowani są nie tylko lekarze, ale też personel DPS-u.
-Przed wizytą w szpitalu tłumaczymy paniom, że zabieg jest bezbolesny i trwa zaledwie kilka minut. Mówimy również, co się dzięki niemu zmieni. A zmienia się bardzo dużo. Po zabiegu nasze mieszkanki stają się bardziej aktywne, chętniej korzystają z terapii zajęciowej, biorą udział w zajęciach plastycznych, więcej spacerują. Są bardziej samodzielne, co ułatwia nam sprawowanie opieki – przyznaje Katarzyna Bąk.

Musisz to wiedzieć

Ze względu na współistniejące schorzenia neurologiczne czy psychiczne część pacjentów nie kwalifikuje się do standardowego znieczulenia miejscowego, które jest najczęściej stosowane przy operacjach zaćmy. Dlatego okuliści ściśle współpracują z anestezjologami.
- Przed zabiegiem każdy pacjent jest przez nas konsultowany. Wtedy podejmujemy decyzję o sposobie znieczulenia. Ok. 5-6% pacjentów wymaga zastosowania znieczulenia ogólnego. Operacja odbywa się pod nadzorem lekarza anestezjologa i w obecności pielęgniarki anestezjologicznej z pełnym monitorowaniem parametrów życiowych pacjenta takich jak ciśnienie tętnicze, saturacja krwi czy tętno - tłumaczy kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Jacek Pańczyk.

Zobacz koniecznie

Oddział dysponuje nowymi salami operacyjnymi z pełnym panelem anestezjologicznym i pierwszy w Polsce innowacyjny, szwajcarski aparat do usuwania zaćmy, który podnosi bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów. Podczas operacji usuwana jest zmętniała soczewka, a następnie wprowadzana nowa, sztuczna, dzięki czemu pacjent widzi lepiej. Zabieg trwa ok. 30 min.
-W przypadku zaćmy zabieg jest jedyną opcją leczenia. Im wcześniej się go wykona, tym jest on bezpieczniejszy i korzystniejszy dla pacjenta. Skraca się czas rekonwalescencji, a sama operacja jest prostsza i mniej inwazyjna - zwraca uwagę doktor Karoń. - Radość pacjentów, którzy czasem po latach znów widzą wyraźnie, jest niesamowita. Często słyszymy, że dostali wręcz nowe życie. Dla całego personelu to niezwykle wzruszające chwile.
Do akcji „Widzę więcej” wciąż mogą zgłaszać się kolejne placówki. Więcej informacji można uzyskać pod numerem 662 319 035.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto