Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zawierciańska policja prowadzi cykliczne działania "Bezpieczny pieszy". W ostatnich działaniach nałożono aż 60 mandatów. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Policjanci z zawierciańskiej drogówki prowadzą cykliczne działania „Bezpieczny pieszy” na drogach Zawiercia i powiatu zawierciańskiego. Pod lupę brane jest zachowanie kierujących oraz pieszych w rejonie przejść dla pieszych. W ciągu ostatnich dni, podczas tych działań, zawierciańscy policjanci ujawnili łącznie blisko 90 wykroczeń. Zdecydowaną większość popełnili kierujący. Policjanci nałożyli prawie 60 mandatów, a do sądu trafiło kilka wniosków o ukaranie. Na co policjanci zawracają baczną uwagę podczas tych działań? Co jest niedozwolone w rejonie przejść dla pieszych i jakie mandaty można otrzymać za złamanie przepisów? Zobaczcie wideo.

Zawierciańska policja prowadzi cykliczne działania "Bezpieczny pieszy"

Głównym celem przedsięwzięcia, które prowadzone jest cyklicznie, jest zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących zagrożenie dla pieszych w ruchu drogowym. Szczególnym nadzorem mundurowi objęli rejony przejść dla pieszych, obserwując zachowania kierujących w tych miejscach. W trakcie działań policjanci ujawnili łącznie 87 wykroczeń.

-Policjanci zwracali uwagę na wyprzedzanie na pasach, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, przechodzącemu przez oznakowane przejście, czy też niezachowanie przez kierującego szczególnej ostrożności w tym rejonie. Takie zachowania mogą mieć fatalne skutki. Nie tylko kierowcy byli brani „pod lupę”. Stróże prawa bacznie obserwowali także zachowania pieszych. Nagłe wejście przechodnia na jezdnię wprost przed nadjeżdżający pojazd może zakończyć się tragicznie - mówi podk. Marta Wnuk, oficer prasowy KPP w Zawierciu.

Aż 60 z nich zostało popełnionych przez kierujących. W 44 przypadkach przekroczono prędkość w rejonie przejść dla pieszych. 6 kierowców wyprzedzało w tym miejscu, a 1 kierujący omijał pojazd, który jadąc w tym samym kierunku zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby ustąpić pierwszeństwa przechodniom. Policjanci nałożyli na kierowców 39 mandatów, 14 osób pouczyli, a w stosunku 7 zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

-W trakcie działań policjanci apelowali do uczestników ruchu drogowego o przestrzeganie przepisów. Szczególnie teraz, kiedy drogi będą coraz częściej śliskie, a zmrok zapada szybko, każdy musi zwiększyć ostrożność na drodze.
Mundurowi rozdawali także odblaski, podkreślając, jak ważne jest bycie widocznym na drodze! - mówi podk. Marta Wnuk, oficer prasowy KPP w Zawierciu

Policjanci ujawnili 27 wykroczeń popełnionych przez pieszych, którzy przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. 19 z nich został ukaranych mandatami, a 8 pouczono.

Taryfikator mandatów za wykroczenia wobec pieszych i za wykroczenia pieszych.

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście: 1500 zł.
 • Nieustąpienie przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża: 1500 zł.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy przejeżdżaniu przez chodnik lub drogę dla pieszych albo podczas jazdy po placu, na którym ruch pieszych i pojazdów odbywa się po tej samej powierzchni: 1500 zł.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas włączania się do ruchu: 1500 zł.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy cofaniu pojazdem: 1500 zł.
 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem w strefie zamieszkania: 1500 zł.
 • Niezatrzymanie pojazdu w celu umożliwienia przejścia przez jezdnię osobie niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osobie o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej: 1500 zł.
 • Wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem: 1500 zł.
 • Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu: 1500 zł.
 • Naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych: 1500 zł.
 • Naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas, aby umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej – w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku: 300 zł.

Za ponowne popełnienie wszystkich powyższych przekroczeń (poza ostatnim) w ciągu 2 lat skutkuje to nałożeniem podwójnej stawki mandatu.

Przekroczenie przepisów przez pieszych i wysokości mandatów

Przepisy o ruchu pieszych wyróżniają kilkadziesiąt różnych wykroczeń. Wśród tych najczęściej występujących znajdują się:

 • Wejście na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd na przejściu dla pieszych - 50 zł, w miejscu innym niż przejście dla pieszych - 100 zł.
 • Wejście na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi - 100 zł.
 • Zignorowanie (niezastosowanie się) znaków drogowych nie dotyczących ruchu pieszych - 50 zł.
 • Przejście przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi w obszarze zabudowanym - 50 zł, w obszarze
  niezabudowanym - 100 zł.
 • Przebiegnięcie przez jezdnię - 50 zł.
 • Chodzenie po torowisku - 50 zł.
 • Wejście na torowisko w momencie, gdy zapory lub półzapory są już opuszczone lub rozpoczęło się ich opuszczanie - 100 zł.
 • Nieprzestrzeganie przez pieszego idącego poboczem obowiązku poruszania się po lewej stronie drogi - 50 zł.
 • Nieprzestrzeganie obowiązku korzystania z przejść dla pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko - 50 zł.

Każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym (za wyjątkiem tych poruszających się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub chodniku) ma obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego. Nieprzestrzeganie przepisów grodzi grzywną w wysokości 100 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto