Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: Biblioteka uczy osoby po 50. roku życia korzystać z Internetu

Patryk Drabek
Patryk Drabek
Na naukę nigdy nie jest za późno. Tym bardziej, jeśli chodzi o edukację związaną z obsługą komputera, bez którego niektórym mieszkańcom powiatu naprawdę trudno się obejść w XXI wieku.

Mieszkańcy Zawiercia, którzy ukończyli już 50. rok życia postanowili, że muszą być na bieżąco, jeśli chodzi o informatyczne nowinki czy też surfowanie po Internecie. Naprzeciw ich potrzebom wyszła Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu, która przystąpiła do projektu Polska Cyfrowa Równych Szans skierowanego do osób, które mają ponad 50 lat. - Uczestniczyłam w zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku i już wtedy sporo się nauczyłam, ale to było pięć lat temu. Teraz potrzebne mi są praktyczne informacje dotyczące obsługi komputera, a najbardziej chciałabym się nauczyć obrabiać zdjęcia. To praktycznie wszystko, ponieważ z Facebooka umiem już korzystać - podkreśla Krystyna Piaskowska, a co ciekawe, na udział w kursie zdecydowały się nawet małżeństwa.

- Postanowiliśmy, że weźmiemy udział w tym kursie. Podstawy znamy, ale chcemy dowiedzieć się więcej. Skrzynkę mailową czy Skype'a mamy opanowane, a chcielibyśmy dowiedzieć się więcej na temat obsługi Facebooka, by kontaktować się z synami. Oni nie mają czasu, by z nami usiąść i pomału wytłumaczyć pewnych spraw związanych z Internetem. Dlatego małymi kroczkami staram się już sama na spokojnie uczyć - podkreśla Jolanta Kozioł, która w kursie weźmie udział razem z mężem, Andrzejem. - Jeżeli człowiek się czegoś musi uczyć, to zawsze jest trudniej. Teraz trzeba być jednak otwartym na wszystko. Jeżeli człowiek chce zostać w tyle, to zostanie, ale trzeba iść do przodu. Nasze pokolenie wie o tym, że największa intensyfikacja pracy mózgu zaczyna się właśnie od 50. roku życia, ale niejeden młody człowiek pewnie nie zdaje sobie sprawy, jakie nas czeka duże przedsięwzięcie związane z opanowaniem obsługi komputera -śmieje się Andrzej Kozioł.

Takie zajęcia były organizowane już w innych miastach.
- Zainteresowanie było jednak bardzo różne. Czasem przychodziło 60 osób, a czasem tylko jedna albo sala była w ogóle pusta - tłumaczy Małgorzata Głąb, instruktorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.
- Wiele osób wstydzi się poprosić syna, córkę lub wnuczka, by pokazał jak obsługiwać Internet. Tymczasem, gdy przychodzi się do obcych osób, to ma się większą śmiałość. Zajęcia są bezpłatne, a uczestnicy będą korzystać ze sprzętu biblioteki i dowiedzą się w jaki sposób wykorzystywać Internet w codziennym życiu. Będą mogli przy tym zaoszczędzić, ponieważ ludzie dzwonią do rodziny za granicę, a teraz będą się z nią kontaktować za darmo. Na zajęciach poruszymy też kwestie związane z bankowością elektroniczną, zakupami w Internecie czy też portalami społecznościowymi - mówi Małgorzata Głąb, która realizuje projekt wspólnie z Anną Gawrońską, która również jest instruktorką MiPBP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto