Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: Pododdział kardiologiczny po remoncie - na razie służy dla pacjentów covidowych

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Pododdział kardiologiczny oddziału chorób wewnętrznych będzie na razie służył pacjentom chorym na COVID-19.
Pododdział kardiologiczny oddziału chorób wewnętrznych będzie na razie służył pacjentom chorym na COVID-19. Szpital Powiatowy w Zawierciu
Wraz z początkiem kwietnia, do użytku został oddany pododdział kardiologiczny oddziału chorób wewnętrznych. Kolejna część Szpitala Powiatowego w Zawierciu przeszła gruntowny remont. Obecnie, ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną, oddział będzie służył pacjentom chorym na COVID-19. Od dziś, 7 kwietnia, uruchomiono tam kolejne miejsca z respiratorami.

Kolejne miejsca dla pacjentów z COVID-19

Po gruntownym remoncie oddano do użytku pododdział kardiologiczny oddziału chorób wewnętrznych. Na tę chwilę, ze względu na dużą ilość chorych, to miejsce zostało przeznaczone dla pacjentów chorych na COVID-19. Od 6 kwietnia trafiają tam pierwsi pacjenci, a dziś, 7 kwietnia uruchomionych zostanie tam także 7 dodatkowych miejsc z dostępem do respiratora. Nowy pododdział liczy 27 łóżek, które także, wraz z materacami zostały wymienione w ramach remontu.

- Wszystkie sale wyposażono w nowe łóżka i materace, zakupiono także sprzęt medyczny, w tym m.in. Echokardiograf UKG, stację telemedyczną z funkcją przesyłania danych do centrali, reduktory tlenowe, i aparaty EKG. W sumie dla pacjentów przygotowanych jest 27 łóżek - informuje szpital w Zawierciu.

To kosztowna inwestycja

Oprócz wymiany sprzętu i doposażenia w bardzo specjalistyczny, na pododdziale stworzono także jedną, zupełnie nową salę. Jest to czterostanowiskowa sala intensywnego nadzoru z pełnym monitorowaniem pacjenta. Powstała także izolatka z węzłem sanitarnym, a wszystkie pokoje pacjentów i zaplecza sanitarne zostały wyremontowane. Całkowity koszt tego remontu to aż 2,7 mln złotych. Remont został przeprowadzony dzięki realizacji projektu ” Poprawa jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych poprzez modernizację i doposażenie Szpitala Powiatowego w Zawierciu” z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020”.

Miejsc dla pacjentów brakuje

Szpital Powiatowy w Zawierciu przyjmuje pacjentów chorych na COVID-19 od początku epidemii. Początkowo pacjenci z podejrzeniem koronawirusa trafiali na Oddział Ginekologiczno-Położniczy wraz z Oddziałem Noworodkowym, Oddział Dziecięcy oraz Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Do zawierciańskiego szpitala trafiały kobiety ciężarne z podejrzeniem COVID-19, osoby poniżej 18 roku życia oraz pacjenci z poważną niewydolnością płuc. Na początku epidemii często dochodziło do zakażeń wśród personelu szpitala, co prowadziło do czasowego zamykania kolejnych jego części. Oddział covidowy, który funkcjonuje do dziś liczy 60 łóżek, w tym 6 miejsc respiratorowych. Jak mówi Agata Kalafarska-Winkler obecnie wszystkie miejsca są zamknięte, stąd konieczność utworzenia nowych.

- W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu jest obecnie 60 miejsc przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19, w tym 6 łóżek respiratorowych. Obecnie wszystkie miejsca są zajęte. W przypadku, kiedy pacjent zostaje wypisany, na jego miejsce natychmiast pojawia się kolejna osoba wymagająca pomocy. Biorąc pod uwagę coraz większą liczbę zakażeń stwierdzanych w woj. śląskim, które przekładają się na zwiększoną liczbę hospitalizacji, w tym również pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej, podjęliśmy decyzję o utworzeniu kolejnych 7 miejsc respiratorowych, które planujemy udostępnić 7 kwietnia - mówi Agata Kalafarska-Winkler, Specjalista ds. współpracy z otoczeniem i zarządzania informacją dot. COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu.

Sytuacja jest trudna - codziennie przyjmowani są nowi pacjenci

Na oddziale covidowym nie ma właściwie ani chwili "przerwy". Kiedy wypisany zostaje jeden pacjent, kolejny od razu zostaje przyjęty na oddział. W dodatku, problem nie dotyczy tylko starszych pacjentów. W ubiegłym tygodniu, na oddziale przebywała osoba w wieku jedynie 38 lat. Dodatkowo, zdecydowana większość pacjentów, którzy trafiają na oddział potrzebuje terapii tlenowej - trafiają do szpitala z dusznościami i niską saturacją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto