Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie walczy z "dzikimi wysypiskami". W 2019 roku usunięto ponad tonę odpadów

PM
Takie nielegalne wysypisko śmieci zostało usunięte z terenu przy ul. 11 Listopada w Zawierciu.
Takie nielegalne wysypisko śmieci zostało usunięte z terenu przy ul. 11 Listopada w Zawierciu. Miasto Zawiercie
Dzikie wysypiska śmieci to problem wielu polskich miast. W samej gminie Zawiercie w 2019 roku odkryto trzy takie składowiska odpadów. Na szczęście, koszty ich usunięcia nie były duże.

Dzikie wysypiska śmieci to w dalszym ciągu duży problem wielu polskich miast. Mieszkańcy wyrzucają odpady, gdzie popadnie. Lasy, przydrożne rowy, ustronne miejsca, parkingi na odludziu... Każde z tych miejsc zdaniem wielu ludzi jest doskonałym miejscem na wywiezienie zbędnych opon, mebli, toalet lub worków ze śmieciami. W 2019 roku w samej gminie Zawiercie odkryto trzy takie wysypiska. Na szczęście, ich usunięcie nie było dużym obciążeniem dla budżetu gminy.

- Na terenie naszego miasta usuwaniem dzikich wysypisk zajmuje się Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. W minionym roku pracownicy PUK usunęli trzy dzikie wysypiska odpadów. Usunięto łącznie 1 tonę i 380 kg odpadów. Poniesione z tego tytułu koszty wynoszą 510 złotych netto - mówi Monika Polak-Pałęga z Wydziału Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim w Zawierciu.

W wykrywaniu sprawców powstania dzikiego wysypiska śmieci pomagać mają fotopułapki. To urządzenia, które reagują na ruch. Gdy fotopułapka zarejestruje ruch, automatycznie robi zdjęcia lub uruchamia kamerę, rejestrującą obraz i dźwięk. Gmina Zawiercie dysponuje jednym takim urządzeniem. Obsługuje je zawierciańska straż miejska. W jakich miejscach jest ustawiane? Tę informację strażnicy miejscy utrzymują oczywiście w tajemnicy, aby sprawcy nie mogli uniknąć odpowiedzialności. Warto jednak dodać, że w minionym roku fotopułapka nie zarejestrowała żadnego przypadku nielegalnego wyrzucania śmieci.

- W ubiegłym roku nie było wykroczeń, które zostały ujawnione dzięki użyciu „fotopułapki”. Odnotowano natomiast 42 zdarzenia związane z zaśmiecaniem i zanieczyszczaniem miejsca publicznego - mówi Monika Polak-Pałęga. - Kwestię kar reguluje Art. 145. Kodeksu Wykroczeń. Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany - dodaje.

W jaki sposób postępować w przypadku zauważenia dzikiego wysypiska śmieci? Mieszkańcy mogą zgłosić się do Straży Miejskiej w Zawierciu. Wystarczy zadzwonić pod numer tel. 986 lub 32 67 218 24.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto