Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: Złoty Róg to wyjątkowe miejsce na terenie miasta. Piszemy o jego historii

Patryk Drabek
Złoty Róg to obecnie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w stolicy powiatu zawierciańskiego. Zdecydowanie wyróżnia się w okolicy.
Złoty Róg to obecnie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w stolicy powiatu zawierciańskiego. Zdecydowanie wyróżnia się w okolicy. P. Drabek
Ulica 3 Maja głównie w okresie międzywojennym była wizytówką Zawiercia. Miała też wyjątkowy róg. Złoty Róg.

Kilka lat przed konsekracją kościoła, w tym miejscu dominował widok pól i lasów. Później jednak znacznie wzrosły ceny działek, a ludzie zaczęli nagminnie budować się przy ulicy 3 Maja. Na skrzyżowaniu głównych dróg (ulic 3 Maja i Powstańców Śląskich) mogliśmy zobaczyć jedną z architektonicznych perełek, a więc budynek Złoty Róg.
- Dlaczego to perełka? Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, to przypomina ona kamienicę typową dla miast powstających od średniowiecza aż po koniec XIX wieku - tłumaczy historyk Zdzisław Kluźniak. - Budowano wtedy narożne kamienice z charakterystycznym wykuszem (w przypadku Złotego Rogu zwieńczonym jeszcze pięknym dachem w kształcie hełmu - dop. Z. Kluźniak). Dla mnie ten obiekt jest ciekawy także z tego względu, że wykusz jest tak jakby wsparty na dwóch żeliwnych filarach - dodaje Zdzisław Kluźniak.

To właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu, mieszkańcy kamienicy mieli doskonały widok zarówno na ulicę Pilecką (dzisiaj Powstańców Śląskich) oraz 3 Maja, a mogli sobie także oglądać nowy, zawierciański rynek.
Geneza powstania wykuszów jest nieco inna, ponieważ w średniowiecznych miasteczkach chodziło o to, by zauważyć nadjeżdżających nieprzyjaciół i podjąć jakieś środki zaradcze.

Tutaj było to natomiast doskonałe miejsce do tego, by obserwować życie Zawiercia w początkach XX wieku. Sama idea powstania kamienicy jest ciekawa, bowiem dla wielu starszych mieszkańców Zawiercia ten budynek pozostaje Domem Udziałowym.
- Skąd to się wzięło? Jest to przykład kamienicy utworzonej, dzięki wspólnej inicjatywie mieszkańców. Zawiązało się wówczas towarzystwo Dom Udziałowy, które wykupiło działkę, a następnie postawiono na niej budynek. Wśród udziałowców było Towarzystwo Akcyjne Zawiercie i Huta Szkła oraz wiele osób prywatnych, w tym Stanisław Pasierbiński - podkreśla Zdzisław Kluźniak.

Tym samym powstał reprezentacyjny gmach. Główne wejście narożne pod wykuszem prowadziło do sklepu fabrycznego Huty Szkła. Po lewej stronie, przy ulicy Powstańców Śląskich, znajdował się sklep fabryczny TAZ, a po prawej mieściła się apteka Pasierbińskich. W okresie I wojny światowej w kamienicy znajdował się natomiast punkt werbunkowy do Legionów Polskich.

Mamy nowe forum w powiecie zawierciańskim! Weź udział w dyskusji!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto