Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie: Zmodernizowany oddział zakaźny w Szpitalu Powiatowym został otwarty. To ogromna inwestycja

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Modernizacja pozwoli pacjentom oddziału zakaźnego na lepszy kontakt zarówno z personelem, jak i rodziną.
Modernizacja pozwoli pacjentom oddziału zakaźnego na lepszy kontakt zarówno z personelem, jak i rodziną. Wiktoria Żesławska
W poniedziałek, 26 lipca, nastąpiło oficjalne otwarcie zmodernizowanego oddziału obserwacyjno-zakaźny z pododdziałem skórno-wenerologicznym. Po gruntownych zmianach, oddział zajmuje aż dwa piętra i jest bardzo nowoczesny. Pozwoli pacjentom przebywającym na oddziale nawet na wideo rozmowy z rodziną. Pacjenci mają czuć się mniej odosobnieni.

Zakończono kolejną inwestycję w szpitalu

Szpital Powiatowy w Zawierciu od początku pandemii przyjmuje chorych na COVID-19 nie tylko z powiatu zawierciańskiego, ale w szczycie pandemii nawet pacjentów z poza województwa śląskiego. Właśnie zakończył się remont oddziału obserwacyjno-zakaźny z pododdziałem skórno-wenerologicznym. Zaadaptowano pomieszczenia administracyjne, dzięki czemu nowy oddział ma aż 20 nowoczesnych zal i znajduje się na dwóch piętrach. Na razie będzie służył właśnie pacjentom z podejrzeniem COVID-19.

- Oddział ten składa się z dwóch części - oddziału obserwacyjno-zakaźnego z pododdziałem dermatologiczno-wenerologicznym. Jak już będziemy po pandemii, oddział będzie działał hybrydowo - będzie miał część dermatologiczną i część obserwacyjno-zakaźną. Na razie jednak szykujemy się do kolejnej fali pandemii i w tej chwili cały ten oddział jest przeznaczony dla pacjentów z podejrzeniem i zakażeniem COVID-19 - powiedział nam Piotr Zacharasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Oddział ma sprzyjać pacjentom i personelowi

Personel zajmujący się pacjentami z chorobami zakaźnymi często naraża swoje życie i zdrowie. Kontakt z pacjentami jest bardzo potrzebny i nieunikniony. Ten oddział ma zapewnić, by pacjenci mogli być stale monitorowani przez personel, z zachowaniem środków bezpieczeństwa. Przede wszystkim, sale zostały wyposażone w przeszklone drzwi, przez które personel może monitorować stan pacjenta. Na oddziale znajdują się strefy czyste i brudne dla personelu wraz z wymaganymi śluzami, sanitariatami w każdej strefie oraz dyżurkami. Dodatkowo zakupiono także mobilne komory dekontaminacyjne. Dodatkowo, oddział ma zapewnić pacjentom możliwość kontaktu z bliskimi. Czas pandemii pokazał, jak kontakt z rodziną jest ważny dla pacjentów. Do tej pory był on właściwie niemożliwy. Utworzono m.in. specjalny pokój dla rodzin pacjentów wyposażony w system komunikacji video pozwalający na rozmowę z pacjentem znajdującym się w sali chorych. Pacjent ma do dyspozycji specjalne monitory, dzięki którym będzie mógł wziąć udział w wideokonferencji z rodziną.

- Mamy tu system wideo konsultacji. Rodziny mogą przyjść, monitory są każdym pokoju łóżkowym, izolatce i separatce. Dzięki temu rodzina może zobaczyć się i porozmawiać z pacjentem - dodaje.

Dodatkowo, wykorzystano istniejącą już infrastrukturę budynku D, w którym znajduje się oddział. Na całej długości oddziału, rozciągają się balkony. Rodzina będzie mogła się tam dostać i chociaż przez duże okno, bezpiecznie porozmawiać z chorym.

- Dla pacjentów hospitalizowanych na oddziale, często przez kilka tygodni, brak możliwości zobaczenia się z rodziną był trudnym doświadczeniem. Do tej pory jedyną formą kontaktu, jaką mogliśmy zaoferować, była rozmowa telefoniczna. Cieszę się, że będziemy mogli zapewnić pacjentom także połączenia wideo oraz bardziej bezpośrednie spotkania. Wsparcie najbliższych jest dużą pomocą w walce z chorobą – przyznaje Jolanta Kwiatkowska, pielęgniarka oddziałowa.

Remont prowadzony był w ramach projektu pn. "Zakup sprzętu oraz modernizacja istniejących pomieszczeń w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu na oddziale obserwacyjno-zakaźnym z pododdziałem skórno-wenerologicznym i oddziale dziecięcym celem przeciwdziałania rozprzestrzeniania się COVID-19" realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Celem projektu jest przede wszystkim walka z pandemią COVID-19, ale również wzmocnienie systemu ochrony zdrowia w dłuższej perspektywie. Remont i doposażenie oddziału zakaźnego kosztowały w sumie ponad 7 mln zł (w tym: roboty budowlane ok. 6, 5 mln zł, sprzęt medyczny ponad 500 tys. zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto