Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Stanisława Pasierbińskiego

DRAPA
Serwis historyczny w zawiercie.naszemiasto.pl.
Serwis historyczny w zawiercie.naszemiasto.pl.
Historia Stanisława Pasierbińskiego: Czy wiecie skąd wzięła się nazwa ulicy Aptecznej w Zawierciu? Okazuje się, że od filii apteki, która powstała tam w 1872 roku, a założył ją Stanisław Pasierbiński senior.

Historia Stanisława Pasierbińskiego

Na początek był tam jeszcze drewniany dom, a później powstał charakterystyczny budynek z jeszcze bardziej charakterystyczną wieżyczką. Stanisław Pasierbiński był farmaceutą, ale interesował się także biologią i astronomią.

Jak przekazują członkowie rodziny, właśnie ta wieżyczka umożliwiała mu obserwowanie gwiazd. Faktem jest, że z tej perspektywy miał do nich zdecydowanie bliżej, niż patrząc z ulicy Aptecznej. Warto dodać, że pod koniec XIX wieku Stanisław Pasierbiński założył tam również… wytwórnię wody sodowej.

Zacznijmy jednak od początku. Stanisław Pasierbiński senior urodził się w 1837 roku Szczekocinach.
Był synem Małgorzaty i Szymona. Jego ojciec był najprawdopodobniej byłym żołnierzem napoleońskim i właścicielem warsztatu tkackiego.

Według własnoręcznie napisanego życiorysu, znalezionego na odwrocie dyplomu ukończenia drugiego kursu studiów uniwersyteckich, Stanisław Pasierbiński do 10. roku życia przebywał razem ze swoimi rodzicami, a od 1847 roku do 1853 roku był uczniem Szkoły Wyższej Realnej w Kielcach.

Jego wnuk Antoni Piaskowski, przekazał jego notatki z wykładów historii do zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie.

Po ukończeniu szkoły w Kielcach Stanisław Pasierbiński do sierpnia 1856 roku był uczniem farmacji w aptece w Szczekocinach, a już po uzyskaniu dyplomu pomocnika aptecznego - od sierpnia 1856 roku do sierpnia 1858 roku - pracował w aptece we Włocławku.

Dyplom wydała Rada Lekarska Królestwa Polskiego, a na odwrocie widać tekst przysięgi w języku polskim i rosyjskim.

Stanisław Pasierbiński uzyskał dyplom prowizora farmacji 9 listopada 1861 roku w Cesarsko-Królewskiej Akademii Medyko-Chirurgicznej w Warszawie.

Dyplom wydrukowano zarówno w języku polskim, jak i rosyjskim.

W lutym 1867 roku Stanisław Pasierbiński zawarł związek małżeński z rodowitą warszawianką Marią Słomińską. Ślub odbył się w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, a rodzina Słomińskich mieszkała wówczas na rogu ulicy Marszałkowskiej i najprawdopodobniej Wilczej.

Po ślubie młode małżeństwo przeniosło się do Siewierza, gdzie Stanisław Pasierbiński był... biznesmenem.
Założył tam aptekę. Do chwili obecnej zachowało się nawet pozwolenie wydane w grudniu 1867 roku przez Wydział Lekarski Urzędu Gubernialnego w Piotrkowie. Apteka była zlokalizowana w domu Pralińskiego, a później przeniesiono ją do domu Nowaka.

Zawierciańska apteka powstała początkowo jako filia siewierskiej apteki. W latach 1872 - 1876 apteka mieściła się w drewnianym domu, który stał na sąsiedniej posesji przy ulicy Aptecznej. W głębi Stanisław Pasierbiński wybudował niewielki jednopiętrowy domek. Na parterze znajdowała się wytwórnia wód mineralnych. Przeniesiono ją później do lokalu, w którym mieściła się apteka.

Drewniany dom spłonął przed I wojną światową, a pozostałości rozebrano. Około 1878 roku małżeństwo Pasierbińskich przeprowadziło się do Zawiercia, a apteka w Siewierzu została sprzedana.

Nowy dom przy ulicy Aptecznej 12 w Zawierciu został wybudowany w 1886 roku.

Stanisław i Maria Pasierbińscy doczekali się 12 dzieci - sześciu córek i sześciu synów. Stanisław Pasierbiński senior był działaczem i propagatorem Ruchu Opieki nad Zwierzętami, w czym pomagał mu między innymi syn - Stanisław Pasierbiński junior.

Stanisław Pasierbiński senior zmarł nagle w 1897 roku, a pochowano go na cmentarzu w Kromołowie. Później ciało zostało przeniesione do rodzinnego grobu na nekropolii w Zawierciu. Żona Stanisława, Maria zmarła w 1918 roku.
Stanisław Pasierbiński był pradziadkiem Witolda Dulęby (autora między innymi książki "Arlekino Arlekino").

Artykuł powstał, dzięki materiałom przekazanym nam przez Witolda Dulębę.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto