Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

31. Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie śląskim. Najciekawsze atrakcje

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
Ewa Cudzich, prezes Muzeum i Stowarzyszenia im. Jana Wałacha w Istebnej
Ewa Cudzich, prezes Muzeum i Stowarzyszenia im. Jana Wałacha w Istebnej Jolanta Pierończyk
31. Europejskie Dni Dziedzictwa w województwie śląskim przed nami - w drugi (9-10.09) i trzeci (16-17.09) weekend września 2023. W Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku poznaliśmy założenia i największe atrakcje tej europejskiej imprezy odbywającej się w 50 krajach pod hasłem "Żywe dziedzictwo". Polska dołożyła do niego drugi człon: "Tradycje od pokoleń".

Pokaz konserwacji woskiem zabytkowych podłóg drewnianych w pszczyńskim zamku to jedna z propozycji na 31. Europejskie Dni Dziedzictwa, które będą miały miejsce 9-10 oraz 16-17 września 2023. Pokaz odbędzie się w sobotę, 9 września, o godz. 11.

Pokaz konserwacji woskiem zamkowych podłóg drewnianych

- Nasze podłogi mają 150 lat i są elementem wyposażenia zamku, a rocznie przewija się przez nasze muzeum ponad 200 tys. osób. I choć jesteśmy jednym z nielicznych muzeów, które wymagają zakładania ochronnych kapci, to z nich nie zrezygnujemy. Właśnie dlatego, że te podłogi to też zabytek. A z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa chcemy pokazać tradycyjną metodę ich konserwacji - mówi Małgorzata Wójcik z Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

31. Europejskie Dni Dziedzictwa. Największe atrakcje

W czasie tegorocznej edycji EDD, także 9 września, będzie też okazja do zwiedzenia zespołu Wielkiego Pieca Hutniczego w Rudzie Śląskiej. Niestety, wolnych miejsc na to zwiedzanie pozostało już bardzo niewiele.

W programie śląskim także m.in. zwiedzanie drewnianego kościoła w Bełku (10.9) oraz niedostępnej na co dzień wieży ciśnień w Zabrzu , odkrywanie tradycji żydowskich w Będzinie czy szklarskiej historii Dąbrowy Górniczej lub też spacer śladami dawnego rzemiosła w Bieruniu albo tropem rybnickich budowniczych.

W programie także - „Zamkowy kącik zielarki” w MCK „Zamek w Toszku”, „Duchy kopalni, czyli opowieść o śląskich strachach i dziwach” w Muzeum Śląskim, „Uroczyste spotkanie mieszczan żywieckich w ratuszu” w Żywcu, biesiada /festyn „Św. Ambroży miodu dołoży” w Czernicy, piknik forteczny w Rudzie Śląskiej-Nowym Bytomiu, a także wizyta w skansenie „Zagroda Wsi Pszczyńskiej”.

EDD w pszczyńskim skansenie

Do pszczyńskiego skansenu zapraszamy 16 września w godz. 11-17. Pokażemy, jak się dawniej gotowało i co temu służyło. Będzie można też zobaczyć film zdradzający tajniki stroju pszczyńskiego, a potem spotkać się z autorką tego filmu - Magdaleną Tobołą -Feliks. Naszą propozycję zakończymy promocją wydawnictwa pt. „Stodoły oktagonalne na ziemi pszczyńskiej”. W skansenie mamy taką ośmioboczną stodołę z Kryr, więc będzie okazja też ją zobaczyć. A ponadto w godz. 11-17 będzie trwał kiermasz rękodzieła i lokalnych specjałów - mówi Dominika Gonciarz, dyrektor Zagrody Wsi Pszczyńskiej.

Gajdy beskidzkie i drewniane zabawki w Istebnej

Muzeum im. Jana Wałacha w Istebnej oparło swoją propozycji na tradycjach zabawkarskich. Tematem przewodnim będą gajdy beskidzkie wpisane na Krajową niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Te i inne atrakcje składają się na tegoroczny program Europejskich Dni Dziedzictwa, które odbywają się pod hasłem „Żywe dziedzictwo”.

- My dodaliśmy drugą część tematu: „Tradycje od pokoleń” - mówi Agata Mucha, koordynator EDD w województwie śląskim.

Polska jest jednym z 50 krajów, gdzie Europejskie Dni Dziedzictwa będą mieć miejsce. EDD to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. EDD to wielkie święto kultury i okazja do bezpłatnego korzystania z niej.

EDD, czyli kultura za darmo i w atrakcyjniejszej formie

Europejskie Dni Dziedzictwa to nie tylko bezpłatny dostęp do dóbr kultury, ale jeszcze w sposób atrakcyjniejszy niż zwykle. W miejscach, które włączają się w EDD będą się dziać rzeczy, których na co dzień tam nie ma; spotkamy ludzi, których na co dzień nie zobaczymy, a do tego jeszcze jest szansa zajrzeć w miejsca, gdzie normalnie się wycieczek nie wpuszcza.

Niektóre atrakcje w mig znikają z listy, bo limit miejsc tak szybko się wyczerpuje.

- Do takich należy ludwisarnia Felczyńskich w Taciszowie (powiat gliwicki) - mówi Agata Mucha, dodając, że tegoroczna lista jest już właśnie zamknięta.

Pełny program wydarzeń 31. Europejskich Dni Dziedzictwa znajdziemy na https://edd.nid.pl/wydarzenia/.

Nie przeocz

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pszczyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto