Będą kolejne kluby Seniora w gminie Ogrodzieniec. Jakie inwestycje zaplanowano na 2022 rok?

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
W planach między innymi nowe kluby seniora, ale i Centrum Integracji Społeczno-Zawodowej w Ogrodzieńcu.
W planach między innymi nowe kluby seniora, ale i Centrum Integracji Społeczno-Zawodowej w Ogrodzieńcu. Gmina Ogrodzieniec
Udostępnij:
W gminie Ogrodzieniec w tym roku planuje się sporo nowych inwestycji. Powstaną nowe miejsca dla seniorów, a lista dróg, które doczekają się remontu jest długa. Jakie inwestycje czekają na mieszkańców gminy w 2022 roku?

Budżet na 2022 rok będzie rekordowym

Sesja Rady Miasta i Gminy Ogrodzieniec odbyła się 29 grudnia 2021 roku. Wtedy nadszedł czas na przegłosowanie budżetu na rok 2022. Budżet został przegłosowany jednogłośnie - przez 14 radnych. Dla gminy Ogrodzieniec, budżet na ten rok jest rekordowy - po raz pierwszy przekracza on kwotę 80 milionów złotych. Ponadto, ponad połowa planowanych wydatków, to wydatki majątkowe gminy. Co wiąże się z dużą sumą wydatków? Wiele inwestycji, którymi cieszyć się będą mieszkańcy całej gminy.

- Jest to najwyższy budżet w historii gminy Ogrodzieniec, przekraczający kwotę 80 milionów złotych, z tego wydatki majątkowe to kwota 44.769.533,53 zł i stanowi ona prawie 55% wydatków ogółem. Po raz pierwszy też w historii gminy Ogrodzieniec wydatki majątkowe są wyższe od wydatków bieżących, które opiewają na kwotę 37.142.347,49 zł. Ja wiem, jak wielkie kontrowersje budzi deficyt, pojęcie deficytu w budżecie, natomiast pragnę państwa uspokoić, że deficyt, który ma budżet gminy na przyszły rok (2022 – red.), a on na obecną chwilę wynosi 11.960.559,62 zł, zostanie sfinansowany tylko i wyłącznie środkami, które my już posiadamy na rachunku bankowym budżetu. Nie będzie zaciągnięta ani jedna złotówka dodatkowego kredytu, nie zostanie wyemitowana ani jedna obligacja, nie zaciągniemy żadnej pożyczki na sfinansowanie tego deficytu. – mówił podczas sesji budżetowej Arkadiusz Ilski, skarbnik gminy Ogrodzieniec.

Co zaplanowano w budżecie Ogrodzieńca na 2022 rok?

Dużą część tegorocznych inwestycji stanowią przebudowy oraz remonty dróg. Dla mieszkańców to ważna kwestia, ponieważ na wiele z tych remontów czekają już długi czas. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 9 milionów złotych. Wyremontowane zostaną nie tylko drogi w samym Ogrodzieńcu, ale i w mniejszych sołectwach. Znacznie poprawią poziom transportu w gminie ważny nie tylko dla samych mieszkańców, ale i turystów, których co roku na Jurze jest wiele.

  • w Ogrodzieńcu drogi przy ul. Słowackiego, Krótka, Plac Wolności, Nowy Świat, Orzeszkowej, Cmentarna, Narutowicza, Paderewskiego, Szeroka, Leśna, Ogrodowa, Książęca
  • w Podzamczu drogi przy ul. Bonerów, Skałkowej
  • w Ryczowie przy ulicy: Pagórkowej, Kościelnej
  • w Ryczowie Kolonii przy ulicy Zachodniej
  • w Fugasówce przy ulicy Stawowej

Dla kolejnych kilku dróg wykonana zostanie dokumentacja techniczna w zakresie drogownictwa. Ponadto, gmina przebuduje chodniki przy niektórych drogach powiatowych oraz będzie uczestniczyć w przebudowie drogi S1726S Kromołów-Kiełkowice.

Rewitalizacja przestrzeni publicznej w Ogrodzieńcu

W gminie zmieni się także sporo w przestrzeni publicznej dla mieszkańców. Inwestycją za dokładnie 100 tysięcy złotych będzie rewitalizacja jednego ze skwerów w gminie. Na 2022 rok planowana jest " Rewitalizacja Placu Jurajskiego w Podzamczu oraz skweru przy figurze Św. Jana Nepomucena na rogu ulic Kościuszki i Narutowicza". Ponadto, powstaną nowe miejsca spotkań dla mieszkańców. Gmina planuje utworzenie domów dla seniorów w kolejnych miejscach: w Kiełkowicach oraz w Gulzowie. Dodatkowo, w Gieble oraz w Ogrodzieńcu powstanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne. To kolejne miejsca, w których spotkają się mieszkańcy gminy. Nowe miejsca spotkań mają powstać także w Fugasówce oraz w Gieble-Kolonia. Gmina planuje także zagospodarowanie terenu wokół stawu w Mokrusie. Za ponad pół miliona złotych powstanie Centrum Integracji Społeczno-Zawodowej w Ogrodzieńcu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie