MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Do 2027 roku powstaną trzy nowe obwodnice w pow. zawierciańskim: Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów o dług. 24,5 km. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
DK78 w województwie śląskim liczy ponad 166 km, z czego w administracji katowickiego oddziału GDDKiA znajduje się ponad 134 km. W ramach Programu Budowy Stu Obwodnic na DK 78 w w pow. zawierciańskim, powstaną 3 nowe obwodnice: Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów, które będą przedłużeniem budującej się obwodnicy Poręby i Zawiercia. Ile kilometrów będą miały poszczególne nowe obwodnice? Kiedy ruszą prace, a kierowcy będą mogli nimi się poruszać? Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA.

Trzy nowe obwodnice na DK 78 w pow. zawierciańskim

Na odcinku DK 78 w powiecie zawierciańskim GDDKiA przygotowuje do realizacji kolejne trzy obwodnice: Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów oraz prawie 6-kilometrowy odcinek Pradła - Irządze, zlokalizowany pomiędzy dwiema planowanymi obwodnicami: Pradeł oraz Szczekocin i Goleniów.

-Szacunkowa łączna długość tych trzech obwodnic to 24,5 km, z czego 9,1 to długość obwodnicy Kroczyc, 2,3 km obwodnicy Pradeł, a 13,1 km Szczekocin i Goleniów - informuje Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA o. Katowice.

Prace przygotowawcze dla obwodnic w powiecie zawierciańskim rozpoczęły się już wiele lat temu, w związku z czym są one już częściowo przygotowane do realizacji i posiadają decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach.

Dzięki ujęciu zadań w Programie budowy 100 obwodnic zostały zawarte umowy na dalsze prace polegające na wykonaniu kompleksowej dokumentacji projektowej. Dla obwodnicy Kroczyc i Pradeł 30 września 2022 r. złożono wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) do Wojewody Śląskiego.

Zobaczcie zdjęcia z budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia

Jakie terminy realizacji trzech kolejnych obwodnic: Kroczyc, Pradeł, Szczekocin i Goleniów?

GDDKiA szacuje, że ogłoszenie przetargu dla realizacji inwestycji w pow. zawierciańskim w formule tradycyjnej powinno nastąpić w IV kw. 2023 r. Natomiast dla obwodnicy Szczekocin i Goleniów, pomimo iż wniosek o wydanie decyzji ZRID również złożono 30 września 2022 r., przewiduje się, że do ogłoszenia postępowania przetargowego powinno dojść w III kw. 2024 r.

- 12 maja br. podpisaliśmy umowę z Wrocławskim Biurem Projektów Drosystem dla rozbudowy odcinka Pradła – Irządze. Realizacja projektu budowalnego powinna potrwać do 18 miesięcy od daty podpisania umowy, czyli do listopada 2024 r. Obwodnica w Kroczycach i Pradłach ma termin realizacji w latach 2024-26, Szczekocin i Goleniów w lata 2025-27 - informuje Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA o. Katowice.

Umowa obejmuje także wsparcie zamawiającego na etapie przetargu na roboty budowlane wraz z udzielaniem wyjaśnień i odpowiedzi oferentom (8 miesięcy). Wykonawca będzie też odpowiedzialny za pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót, wykonywanych na podstawie sporządzonej dokumentacji projektowej (83 miesiące). Termin realizacji wszystkich zadań przewidzianych umową wyniesie 109 miesięcy. Inwestycję zaplanowano do realizacji w latach 2025-2027 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto