Ewa Borowska pochodząca z Ogrodzieńca wraz z zespołem skonstruowała projekt bazy księżycowej z glonami

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Polska grupa Innspace skonstruowała wyróżniony projekt bazy księżycowej z glonami. W zespole jest mieszkanka Ogrodzieńca - Ewa Borowska.
Polska grupa Innspace skonstruowała wyróżniony projekt bazy księżycowej z glonami. W zespole jest mieszkanka Ogrodzieńca - Ewa Borowska. Innspace
Pisanie o utalentowanych mieszkańcach regionu to czysta przyjemność. Niektóre pasje są naprawdę fascynujące. Niektórzy interesują się na przykład życiem na księżycu. Ewa Borowska pochodzi z Ogrodzieńca. Wraz z zespołem Innspace opracowali projekt bazy księżycowej z glonami, który został nagrodzony w prestiżowym konkursie.

Parę słów o samej pasji

Niewątpliwie, pasjonowanie się nauką jest ciekawe, ale także niezwykle trudne. Tym bardziej taką nauką, jak astrobiologia, która wciąż zajmuje się odkrywaniem kolejnych faktów o innych planetach. Niektórzy powiedzieliby, że tej pasji na pewno nie można by nazwać przyziemną. Pewnie wiele fanów filmów science fiction opowiadających o życiu w kosmosie czasem zastanawia się, jak mogłoby ono faktycznie wyglądać. Ewa Borowska, pochodząca z Ogrodzieńca, właśnie tym na co dzień się zajmuje. Jest członkiem zespołu Innspace. Grupa Innspace przystąpiła do konkursu Moon Base Design Contest organizowanego przez stowarzyszenie Moon Society z siedzibą w USA. Drużyny z całego świata przygotowywały habitat księżycowy, który jest możliwy do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieści 2-3 załogi. W tym prestiżowym konkursie, 4. miejsce zajął projekt grupy Innspace. Członkowie zespołu zaprojektowali bazę na Księżycu, wykonaną przy pomocy druku 3D, w której ważnym elementem systemów podtrzymywania życia są algi. To ogromny sukces, choć nie pierwszy, jaki osiągnął zespół.

- Praca nad tym projektem trwała kilka miesięcy. Oczywiście wcześniej z zespołem omawiamy różne pomysły i debatujemy co warto zrobić w projektowaniu takiej bazy. Jest to ciężka praca interdyscyplinarnego zespołu od humanistów po inżynierów i biologów. Myślę, że zaangażowanie i to jak nasz zespół jest zorganizowany i zgrany (tutaj brawo dla koleżanki Justyny, naszego lidera) pokazuje jak wiele możemy osiągnąć! To oczywiście nie jest nasz ostatni projekt - opowiada nam Ewa Borowska.

Z Ogrodzieńca właściwie na Księżyc

Z przymrużeniem oka, lecz tak można by opisać drogę do tego sukcesu Ewy Borowskiej. Pochodzi ona z Ogrodzieńca, a więc z niewielkiej miejscowości. Jest doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z AGH. Na co dzień współpracuje jednak z wieloma instytucjami, czy uczelniami. Cały czas współpracuje między innymi z zespołem NASA. Pracuje także z wieloma innymi uczelniami, badawczymi zespołami z całego kraju. Opowiedziała nam, jak zaczęła się jej przygoda z astrobiologią i czym zajmuje się na co dzień.

- Astrobiologią zaczęłam zajmować się stosunkowo niedawno bo nieco ponad rok temu. Zawsze interesowało mnie jak mogłoby wyglądać życie na innych planetach, ale dopiero spotkanie odpowiednich osób w moim życiu pozwoliło mi na dalszy rozwój kariery naukowej w tym kierunku. Na początku zajmowłam się zagadnienia w ogóle nie związanymi z tą tematyką, zajmowałam się ssakami morskimi. Studiując oceanografię, fascynowały mnie kominy hydrotermalne i jak, bujnie może wyglądać tam życie, w ekstremalnych warunkach. W końcu trafiłam na Uniwersytet Warszawski, gdzie zaczęłam się zajmować glonami, a prezycyjniej mikroglonami z terenów wulkanicznych, np. okolice wulkanów czy źródeł termalnych. To właśnie te mikroorganizmy posiadają unikatowe cechy, dzięki którym są w stanie przetrwać w takich warunkach, nazywamy je poliekstremofilami. W pewnym momencie zaczęłam rozważać odniesienie w kierunku użycia ich w różnych eksperymentach kosmicznych oraz  badać ich pierwotne cechy, z początków życia na Ziemi. Moja koleżanka Adriana, która obecnie pracuje w NASA JPL poniekąd zaraziła mnie swoją pasją badań nad organizmami ekstremofilnymi, ona akurat zajmuje się grzybami, ale dzięki temu zobaczyłam, że takie badania mają sens i nie chodzi tylko o samo badanie, ale również to, że organizmy takie mają ogromny potencjał w innych badaniach, np. medycynie. Działam w swoich badaniach na wielu polach, od kosmosu, po badania związane z nowotworami oraz aplikacją mikroorganizmów do oczyszczania wodnych zanieczyszczeń. Kocham interdyscyplinarne podejście do badań, które umożliwia rozwój w kierunku wielu dziedzin, w tym astrobiologii - opowiada Ewa Borowska.

Ciekawi kosmosu? Może właśnie was poszukują

Nie jeden na pewno marzy o poznawaniu kosmosu. Choć nie jest to proste, na pewno fascynujące. Jak mówi Ewa Borowska, ich zespół cały czas poszukuje kolejnych osób fascynujących się kosmosem i chcących wraz z nimi przeprowadzać ciekawe badania. Szukają osób, które mogłyby wnieść jeszcze więcej w ich projekty. Chętni powinni zgłaszać się do nich, odwiedzając stronę grupy Innspace - kliknij tutaj

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie