Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa do zadań specjalnych w Zawierciu - STREETWORKERKI! To dzięki nim młodzież i osoby w kryzysie zyskują nadzieję. ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Streetworking to misja, której owocem jest ograniczenie liczby osób wykluczonych oraz zminimalizowanie izolacji i odtrącenia ludzi ze środowisk zmarginalizowanych.
Streetworking to misja, której owocem jest ograniczenie liczby osób wykluczonych oraz zminimalizowanie izolacji i odtrącenia ludzi ze środowisk zmarginalizowanych. MOPS Zawiercie
Streetworkerzy w Zawierciu to zespół do zadań specjalnych. Ich empatia i umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi sprawiła, że wiele potrzebujących osób zyskało nadzieję na lepsze jutro. W ich słowniku nie istnieje słowo „niemożliwe”, ponieważ w swojej pracy zawodowej udawało im się wielokrotnie wesprzeć osoby, które wcześniej uparcie i bezkompromisowo taką pomoc odrzucały. Współpracują także z wolontariuszami, którzy jako liderzy streetworkingu, pomagają w organizacji czasu młodzieży. Jak wygląda ich praca? Jakie działania podejmują, aby pomóc osobom w potrzebie? Poznajcie je i zobaczcie zdjęcia z ich działań.

Streetworkerki z Zawiercia niosą pomoc na wielu płaszczyznach

W ramach projektu streetworkerzy działają na dwóch płaszczyznach. Jedna z grup streetworkerów kieruje swoje działania w stronę młodzieży. Tego typu działanie ma oddziaływać pozytywnie na nią, odciągać ją od takich form spędzania wolnego czasu jak: spożywanie alkoholu, palenie papierosów czy stosowanie używek i wskazywać opcje kreatywnego spędzania czasu, poprzez realizację warsztatów, włączanie w wolontariat, wyjazdy integracyjne, udział w różnorodnych wydarzeniach. Streetworkerzy współpracują też z innymi wolontariuszami, którzy jako liderzy streetworkingu, pomagają w organizacji czasu młodzieży.

-Praca ta, nazywana również ''podwórkową pracą pedagogów'' polega na spotykaniu się z młodzieżą w tzw '' terenie'', a więc miejscach, w których młodzież najczęściej przebywa w godzinach popołudniowych czy wieczornych. Ponadto, w ten sposób poznana przez streetworkerów młodzież spotka się w punkcie przy ul. Paderewskiego 63 , gdzie może ona spędzać czas wolny, rozmawiać na różne tematy, w tym również na temat swoich problemów – opowiada o ich pracy Martyna Tyszczak-Sołtysik, dyrektor MOPS w Zawierciu.

Druga grupa streetworkerów to osoby odpowiedzialne za pracę z osobami bezdomnymi oraz tymi, które są narażone na bezdomność.

W tym przypadku praca streetworkerów oparta jest często na zabezpieczeniu podstawowych potrzeb osób, które z własnej woli wybierają życie bez dachu nad głową - przywiezienie ciepłego posiłku, herbaty, koców. Zaś w dalszej perspektywie ich rolą jest przekonywanie osób bezdomnych do próby zmiany sposobu stylu życia. Już teraz, po kilku miesiącach pracy streetworkerów widać było efekty, jakim do dziś jest zaufanie osób, z którymi współpracują.

Często - zwłaszcza w przypadku osób bezdomnych jest to praca indywidualna podparta godzinami rozmów. Wyłoniła się już również grupa młodzieży, która chętnie włącza się w działania wolontarystyczne i regularnie spotykają w swoim punkcie. W obu przypadkach jest to praca nastawiona na zmianę stylu życia i wpłynięcie na postawy osób oraz rozwiązanie ich problemów, choć wymienione rodzaje streetworkingu, a co za tym idzie - ich formy - różnią się od siebie znacząco - opowiada Martyna Tyszczak-Sołtysik, dyrektor MOPS w Zawierciu.

Zobaczcie zdjęcia z działań streetworkerek

Determinacja i niestrudzenie streetworkerek z Zawiercia

Streetworking to misja, której owocem jest ograniczenie liczby osób wykluczonych oraz zminimalizowanie izolacji i odtrącenia ludzi ze środowisk zmarginalizowanych.

Przed podjęciem pracy „na ulicy” streetworkerki przygotowują się i zapoznają z terenem działań. Następnie obserwują środowisko, bezpośrednio asymilując się z kulturą danej społeczności. Potem przychodzi etap zapoznawczy, który skutkuje budowaniem więzi oraz wsparciem opierającym się na działaniach pomocowych i interwencyjnych.

Zawierciańskie streetworkerki uzupełniają się i współpracują ze sobą – przede wszystkim, wymieniając się doświadczeniami. Niezależnie od środowiska, w które wnikną pedagodzy ulicy, główną zasadą jest metoda małych kroków. Ich zespół w Zawierciu to: Janna Konopka, Joanna Maciąg, Anna Iłczyk, Monika Chojnacka, Monika Wierzbicka, Aleksandra Przybylik, Sylwia Marciszewska, Iwona Łukasik i Agnieszka Pawłowska i Sylwia Janeczek.

-Cechami najbardziej pomocnymi w tej pracy są: otwartość, empatia, umiejętność rozmawiania z ludźmi z różnych środowisk i indywidualne podejście do każdej osoby, a także umiejętność nawiązywania kontaktów i niestrudzona wiara w efekty swoich działań - opowiadają streetworkerki o swojej misji.

-Tutaj są takie małe kroki. Musimy zrobić wszystko, żeby dany człowiek się nie cofnął. Tak w przypadku bezdomnych, jak i w pracy z młodzieżą, zachęcamy na różne sposoby i szukamy najlepszego rozwiązania, by oni zechcieli z nami rozmawiać – podkreśla Joanna Maciąg, jedna ze streetworkerek.

Potrzebujesz pomocy? - tutaj znajdziesz informacje, jak skontaktować się ze streetowrkerkami - kliknij TUTAJ.

Streetworking realizowany jest w ramach projektu „Plan Rozwoju Lokalnego w Zawierciu na lata 2021-2030” finansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa, realizowany w ramach Programu „Rozwój Lokalny”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto