Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa Elemental w Zawierciu z końcem 2023 roku odda do użytku duży zakład recyklingu baterii. Szczegóły

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Zawierciu obecnie trwają ostatnie prace związane z oddaniem inwestycji do użytkowania z końcem bieżącego roku.
Zawierciu obecnie trwają ostatnie prace związane z oddaniem inwestycji do użytkowania z końcem bieżącego roku. Grupa Elemental
Na przełomie roku w Zawierciu uruchomiony zostanie pierwszy zakład produkujący metale bateryjne i metale z grupy platynowców. Grupa Elemental, wywodzący się z Polski, jeden z globalnych liderów w dziedzinie „urban mining”, (odzyskiwanie cennych składników ze zużytych produktów), kończy w Zawierciu budowę pierwszego w UE kompleksowego zakładu recyklingu baterii samochodowych do pojazdów elektrycznych. Tym samym w Polsce, która jest jednym z liderów produkcji baterii do elektryków, gospodarka obiegu zamkniętego, staje się realnym rozwiązaniem wobec wyzwań klimatycznych. Propozycja Grupy, czyli recycling i ponowne wykorzystanie surowców, spowalniają wykorzystanie zasobów naturalnych. Jakie są szczegóły inwestycji? Ile docelowo znajdzie się tam nowych miejsc pracy?

Grupa Elemental z końcem bieżącego roku odda w Zawierciu do użytku duży zakład recyklingu baterii

Grupa Elemental kończy w Zawierciu budowę strategicznego zakładu recyklingu baterii samochodowych do pojazdów elektrycznych. Zakład w Zawierciu będzie jednym z pierwszych i największych obiektów tego typu w Europie, o strategicznym znaczeniu dla rozwoju elektromobilności.

Zakład będzie zajmować się także odzyskiem metali cennych z wyeksploatowanych baterii z laptopów, telefonów komórkowych oraz z przetworzonych katalizatorów samochodowych.

Będzie spełniał on wszystkie standardy środowiskowe i w sposób zrównoważony pozyskiwał nie tylko lit, ale także inne trudno dostępne pierwiastki, takie jak: nikiel, kobalt, platynę, pallad czy rod. Odzyskane w Zawierciu pierwiastki będą mogły być ponownie wykorzystywane w procesach produkcji wartościowych metali, służących m.in. jako wsad do nowych baterii.

Eksperci rynkowi zakładają, że wkrótce recyklingowi podlegać będzie większość surowców ze zużytych baterii. Komisja Europejska pracuje nad nowelizacją dyrektywy bateryjnej i proponuje, żeby w 2030 r. procesom odzysku poddawanych było 95 proc. miedzi, niklu i kobaltu oraz 70 proc. litu.

- Dzięki poparciu władz Zawiercia oraz dostępności odpowiednich terenów inwestycyjnych Grupa Elemental od kilku lat konsekwentnie ugruntowuje i poszerza swą obecność w Zawierciu. Zainwestowaliśmy dotąd ponad 500 milionów złotych, tworząc już około 100 nowych miejsc pracy. Kolejne osoby będą zatrudniane w nowo budowanym przez Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. zakładzie produkującym metale bateryjne i szlachetne już od początku kolejnego roku - mówi Sylwester Puczen, Head of Communication Grupy Elemental.

Polska jest drugim (po Chinach, od których dostaw Europa jest najbardziej zależna) największym producentem baterii litowo-jonowych na świecie. Potencjał sektora bateryjnego w Polsce i regionie CEE wynika z tego, że akumulatory stanowią już ponad 2,4% całego polskiego eksportu. Szacuje się, że do 2027 r. nasz kraj zwiększy swoje moce produkcyjne i utrzyma wysoką pozycję, zajmując 6. miejsce na świecie.

Praca w zakładzie Elemental w Zawierciu

Początkowo pracę znajdzie tam 200 osób, docelowo wraz z rozrastaniem się zakładu w czasie 400. Bieżące oferty pracy znajdziecie TUTAJ..

-W Zawierciu obecnie trwają ostatnie prace związane z oddaniem inwestycji do użytkowania z końcem bieżącego roku. Innowacyjny zakład będzie jednym z pierwszych i największych tego typu obiektów w skali Europy. Projekt ma strategiczne znaczenie dla rozwoju nie tylko elektromobilności, ochrony środowiska i zabezpieczenia cennych zasobów metali z grupy platynowców, ale dla całej gospodarki - informuje nas Grupa Elemental.

Rys inwestycji Grupy Elemental w Zawierciu

Budowę nowego zakładu Elemental w Zawierciu realizuje krakowski oddział Atlas Ward Polska. W ramach inwestycji powstanie kompleks obiektów o łącznej powierzchni blisko 23 500 m2, składający się z siedmiu budynków: hal recyklingu baterii LIBs, pirometalurgii oraz rafinacji, magazynu baterii z warsztatem, oczyszczalni ścieków technologicznych, biurowca i budynku portierni.

- Każdy z budynków będzie zindywidualizowany pod względem rozwiązań technicznych, dostosowanych do specyficznych potrzeb i przeznaczenia danego obiektu. Chodzi tu przede wszystkim o rozwiązania dotyczące obciążeń, geometrii, a także klas korozyjności środowiska. Wykorzystanych zostanie ponadto wiele suwnic technologicznych - mówi Michał Szcześniak, dyrektor realizacji w krakowskim oddziale Atlas Ward Polska.

Firma Elemental wyceniła całą inwestycję na 150 mln euro.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto