Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa Jurajska GOPR skończyła 25 lat działalności! Poznaj tajniki pracy ratownika górskiego na Jurze. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Grupa Jurajska GOPR świętuje w tym roku ćwierćwiecze trudnej, pełnej wyzwań i poświęcenia działalności. Ratownicy GOPR z Jury Krakowsko-Częstochowskiej dbają 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, nad bezpieczeństwem przemierzających szlaki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Region jest jednym z najbardziej atrakcyjnych i najczęściej odwiedzanych w Polsce przez turystów, o czym świadczy przyznanie dla niego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki odznaczenia Polska Marka Turystyczna, dla najbardziej prestiżowych regionów w kraju. Dziś formacja liczy 138 ratowników, w tym 15 etatowych. Jak rozpoczęła się działalność Jurajskiej Grupy GOPR? Jak wygląda praca ratowników?

Grupa Jurajska GOPR skończyła 25 lat działalności! Poznaj tajniki pracy ratownika górskiego na Jurze

Historia powstania Jurajskiej Grupy GOPR sięga już początków lat 90. kiedy ratownicy z Beskidzkiej Grupy GOPR, przyjeżdżający na tereny Jury w celu obozów szkoleniowych, dostrzegli wzmożony ruch turystyczny i wspinaczkowy.

Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia z akcji ratowników

Często wiązało się to z udzielaniem przez nich niezbędnej pomocy tym, którzy doznawali urazów. Ostatecznie przyczyniło się to do tymczasowego i sezonowego dyżurowania ratowników tej Grupy na terenie Jury. Wypadków z czasem było jednak więcej.

- Dwóch naszych ratowników Irena i Piotr van der Coghen, którzy początkowo byli ratownikami górskimi Grupy Beskidzkiej, w 1994 roku powołali do istnienia nowe stowarzyszenie o nazwie „Jurajskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe” – mówi Mateusz Leks, zastępca naczelnika Jurajskiej Grupy GOPR.

Stowarzyszenie początkowo było finansowane ze środków prywatnych, częściowo pochodzących z WOŚP oraz Związku Gmin Jurajskich, a potrzeb i wypadków nieustannie przybywało.

- W 1998 roku wcielono Stowarzyszenie JOPR, jako siódmą i najmłodszą grupę regionalną GOPR w Polsce, co przyczyniło się do centralnego finansowania i większej ilości środków. To pozwoliło na dysponowanie większą ilością sprzętu i ratowników etatowych w pełnej dyspozycji 24 godzin na dobę przez 7 dni w tygodniu – mówi Mateusz Leks, zastępca naczelnika Jurajskiej Grupy GOPR.

Jednostka w dzisiejszych czasach liczy 15 etatowych ratowników, których wspiera blisko 130 ochotników. To oni w największym okresie ruchu turystycznego, czyli na przełomie marca i listopada wspomagają ratowników w pracy.

- Nasza praca głównie skupia się na gotowości oraz ciągłym szkoleniu się. W momencie przyjęcia zgłoszenia o wypadku najważniejszy jest jak najszybszy czas dotarcia do osoby ratowanej. W zależności od charakteru zdarzenia zabieramy najpilniejsze rzeczy i najbardziej odpowiedni i specjalistyczny sprzęt mówi Mateusz Leks, zastępca naczelnika Jurajskiej Grupy GOPR.

Jura dziś to wiele możliwości w uprawianiu wspinaczki, turystyki pieszej, rowerowej, ale także zwiedzania nietuzinkowych atrakcji i miejsc. Coraz bardziej rozwija się tam infrastruktura turystyczna w poszczególnych gminach.

- Sprzęt, którym dysponujemy dzisiaj w porównaniu do tego, z którym zaczynaliśmy, jest o niebo lepszy. Ponieważ dysponujemy karetkami typu Toyota Hilux, która jest dostosowana typowo do przewozu sprzętu alpinistycznego i zwożenia osób ratowanych z trudno dostępnych terenów. Mamy na wyposażeniu samochodów kardiomonitory, respiratory, drony, GPS-y. Część naszych ratowników ma także kwalifikacje ratowników medycznych i może świadczyć te same czynności jak ratownicy Państwowego Ratownictwa Medycznego- mówi Mateusz Leks, zastępca naczelnika Jurajskiej Grupy GOPR.

Obecnie główna baza ratowników, która znajduje się w Podlesicach w gminie Kroczyce, przechodzi gruntowną przemianę i przebudowę, gdzie znajdzie się m.in. centrum szkoleniowe, dostępne dla innych służb ratunkowych i ścianka wspinaczkowa. Oprócz niej Grupa posiada dwie stacje terenowe:w Dolinie Będkowskiej i w Olsztynie Jurajskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto