Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jura Krakowsko-Częstochowska wychodzi naprzeciw osobom z niepełnosprawnością. Trwa ostatnia faza wdrażania kolejnych ułatwień

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Trwa ostatnia faza akcji "Jura Bez Barier". Montowane są specjalne tablice pisane alfabetem  Braille'a przy zamkach na Szlaku Orlich Gniazd oraz w kluczowych miejscach regionu jak np. Jasna Góra.
Trwa ostatnia faza akcji "Jura Bez Barier". Montowane są specjalne tablice pisane alfabetem Braille'a przy zamkach na Szlaku Orlich Gniazd oraz w kluczowych miejscach regionu jak np. Jasna Góra. Jura Krakowsko-Częstochowska FB
Obszar Jury Krakowsko-Częstochowskiej z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Świadczy o tym przyznanie temu regionowi prestiżowego certyfikatu Polskiej Marki Turystycznej, który określa najbardziej atrakcyjny region w Polsce. Oprócz tego w tym regionie szuka się nowych koncepcji i rozwiązań, aby był on jak najbardziej przyjazny dla każdego. Związek Gmin Jurajskich oraz Grupa Jurajską GOPR w tym celu realizują nowatorski projekt "Jura Bez Barier", dzięki któremu osoby z niepełnosprawnością i dzieci, mogą korzystać z walorów jury. Trwa ostatnia faza wdrażania projektu, wydruk i instalacja specjalnych tablic informacyjnych z tekstami napisanymi alfabetem Braille'a, dla osób niewidzących przy wszystkich zamkach przy Szlaku Orlich Gniazd i miejscach kluczowych dla Jury jak np. Jasna Góra.

"Jura Bez Barier" dla osób z niepełnosprawnością i dzieci w ostatniej fazie przygotowań

W ramach akcji obszar Jury ma być dostosowany do szczególnych potrzeb osób z niepełnosprawnością poprzez odpowiednio przygotowanych przewodników czy filmy instruktażowe dla niesłyszących. W obecnym momencie montowane są specjalne tablice z tekstami napisanymi alfabetem Braille'a przy zamkach na Szlaku Orlich Gniazd i miejscach znaczących na szlaku jury.

Na Skałach Przy Pasiekach w Gminie Łazy wcześniej były już zorganizowane bezpłatne kursy wspinaczkowe dla osób z niepełnosprawnością oraz dzieci, rozpoczynających przygodę ze wspinaczką. Teren pod ten cel został odpowiednio wykarczowany, a skały zostały odpowiednio przygotowane w elementy asekuracyjne i oczyszczone z roślinności. Do skał w porównaniu z innymi tego typu obiektami jest bardzo łatwy dostęp, co także ułatwiło dotarcie dla nowych śmiałków wspinaczki.

- W ramach projektu przeszkolono ponad 100 osób niepełnosprawnych w zakresie wspinaczki skałkowej. Zajęcia zostały połączone z terenowymi eskapadami realizowanymi z GOPR-em. Radość z tych działań i odzew był bardzo pozytywny. W tym momencie montujemy specjalistyczne tablice napisane alfabetem Braille'a przy jurajskich zamkach i innych kluczowych miejscach dla Jury - informuje Związek Gmin Jurajskich.

Organizatorzy podkreślają bardzo pozytywny odzew co do całej akcji, a przede wszystkim niesamowitą radość osób z niepełnosprawnością, którym wychodzi się naprzeciw w ich szczególnych potrzebach. Akcja jest realizowana w ramach wojewódzkiego projektu Śląskie Bez Barier.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto