Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia cynku i ołowiu. Zawierciańscy radni pytają o inwestycję

M.Ziółkowska-Wnuk
Monika Ziółkowska-Wnuk
We wtorek zawierciańscy radni spotkali się z przedstawicielami firmy Rathdowney Polska. Chcieli się dowiedzieć, czy budowa kopalni jest przesądzona.

Budowa kopalni, koncesja na wydobycie oraz zagrożenia związane z eksploatacją złóż cynku i ołowiu, to pytania, które zdominowały wtorkowe spotkanie zawierciańskich radnych z przedstawicielami firmy Rathdowney Polska.

- Od ubiegłego roku na terenie Zawiercia prowadzone są odwierty, które niosą ze sobą pewne obawy. Mieszkańcy coraz częściej pytają o budowę kopalni i o skutki związane z tą inwestycją. Obawiamy się o środowisko i o wody podziemne, które występują na naszym terenie - mówił Edmund Kłósek, przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu.

Obawy przewodniczącego potwierdził radny Konrad Imielski, który zapytał wprost o zamiary firmy.
- Proszę nam nie mydlić oczu, gdyż według prawa geologicznego to firma, która rozpoznała i udokumentowała złoża ma pierwszeństwo wydobycia - zaznaczał radny.- Złoża zostały dokładnie udokumentowane w latach 60 - tych, a wy prowadzicie odwierty, ponieważ chodzi wam właśnie o to pierwszeństwo. Boimy się, gdyż nie chcemy mieć tutaj drugiego Bukowna, gdzie zniknęły drzewa, ptaki i brakło wody - dodał zbulwersowany radny.

Obawy radnych na chwilę uspokoili przedstawiciele firmy. Potwierdzili oni jednak, że budowa kopalni nie jest wykluczona.
- Na chwilę obecną trudno mówić o wydobyciu i budowie kopalni. Jeśli jednak złoża będą i potwierdzona zostanie ich opłacalność to niewykluczone, że wystąpimy o pozwolenie na ich wydobycie - mówiła Lena Brommeland, dyrektor operacyjny HDI Rathdowney Polska. - Nie jest jednak powiedziane, że takie wydobycie będzie miało miejsce. Po przeprowadzonych badaniach może się okazać, że złóż nie jest tak dużo jak wskazywano w poprzednich opracowaniach. Na chwilę obecną możemy tylko powiedzieć, że nie ma ciągłości tych złóż - wyjaśniał podczas wtorkowego spotkania Wojciech Retman, starszy konsultant ds. geologii.

Firma zapewnia jednak, że wydobycie nie będzie możliwe bez zgody władz miasta i mieszkańców. Jeśli więc potwierdzą ekonomiczną wartość złóż i będą starali się o pozwolenie na wydobycie, to najpierw zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Obecnie przedstawiciele firmy złożyli wniosek o zwiększenie ilości odwiertów na terenie Rokitna Szlacheckiego.

Ryszard Mach, prezydent Zawiercia, jednak uspokaja i tłumaczy, że nie ma mowy o budowie kopalni na terenie miasta.
- Budowa kopalni w mieście nie wchodzi w grę do 2025 roku. Mówi o tym uchwalona strategia i nasze oficjalne sprzeciwy. Rozwój miasta będzie szedł w innych kierunkach - mówił po spotkaniu prezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto