Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia w Rokitnie Szlacheckim: Mieszkańcy zdecydują w referendum

Patryk Drabek
Odbyły się już spotkania dotyczące kopalni w Rokitnie Szlacheckim.
Odbyły się już spotkania dotyczące kopalni w Rokitnie Szlacheckim. P. Drabek
Kopalnia w Rokitnie Szlacheckim? Na temat możliwości budowy kopalni rud cynku i ołowiu w tej miejscowości w gminie Łazy pisaliśmy już wielokrotnie na naszych łamach.

Kopalnia w Rokitnie Szlacheckim tematem dyskusji

Ta perspektywa wciąż wywołuje wśród mieszkańców dużą nerwowość i dlatego też samorząd Łaz zwrócił się do niezależnych specjalistów, by ocenili niebezpieczeństwa dla mieszkańców i środowiska związane z hipotetyczną budową kopalni na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

- Czekamy na ekspertyzę profesjonalistów - podkreśla burmistrz Łaz, Maciej Kaczyński. Obecnie na terenie gminy prowadzone są odwierty, które pozwolą inwestorowi oszacować wielkość złóż. Jak przekonują przedstawiciele inwestora, nie oznacza to jednak budowy kopalni w tym miejscu w najbliższych latach.

Potwierdza to także rzeczniczka prasowa prezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Jolanta Talarczyk. Jak mówi, badania geologiczne to nic innego, jak zapuszczanie sondy. Nie można też porównywać historycznych aspektów działalności zakładów wydobywających rudy cynku i ołowiu z teraźniejszością. Dzisiejsze technologie mogą sprawić, że oddziaływanie zakładu górniczego nie będzie w ogóle odczuwalne lub będzie bardzo znikome.

- Cały czas czekamy na opinie i sugestie w tej sprawie mieszkańców. Na naszej stronie internetowej (lazy.pl - dop. red.) dostępny jest specjalny formularz. Prosimy o kontakt wszystkich zainteresowanych i wyrażanie swoich obaw i opinii, do których będziemy chcieli się odnieść. Prowadzimy szerokie konsultacje społeczne - podkreśla Maciej Kaczyński. - Chciałbym po raz kolejny podkreślić, że żadne decyzje związane z budową kopalni na terenie naszej gminy, nie zapadną bez konsultacji społecznych. Inwestycja musi zostać zaakceptowana w referendum. To mieszkańcy gminy Łazy przyjmą lub odrzucą pomysł budowy kopalni. Nie chcemy, by miejsce gdzie mieszkamy, zamieniało się w jakąś pustynie - zaznacza Maciej Kaczyński.

Burmistrz dodaje jednocześnie, że ostatnie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego nie mają związku z poszukiwaniami rud prowadzonymi przez kanadyjskiego inwestora. To tylko i wyłącznie realizacja wniosków mieszkańców o zmianę przeznaczenia działek.

Zobacz także>>> Kopalnia w Rokitnie Szlacheckim

Przypomnijmy, że poszukiwania rud cynku i ołowiu na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej prowadzi firma Rathdowney Polska Sp. z o.o., która należy do kanadyjskiej firmy Rathdowney Resources Ltd. Koncesja na poszukiwania złóż obejmuje obszar od Olkusza po Zawiercie, w tym teren gminy Łazy.

Potencjalne miejsca budowy kopalni to teren gmin Zawiercie, Ogrodzieniec lub Łazy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto