Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy osiedla Łośnice mają dość pyłu, który zagraża samochodom i domom.

M.Ziółkowska-Wnuk
Monika Ziółkowska-Wnuk
Urokliwe osiedle Łośnice robi się szare. Dosłownie, bo unoszący się z hałdy żużlu pył przykrywa wszystko szarą powłoką, która przypomina rozsypany cement.

- Gdybym wiedziała, że za uciążliwego sąsiada będę miała dymiącą hałdę, pewnie nigdy bym się nie zdecydowała na kupno w tym miejscu domu - zaznacza Ewa Kapuśniak, która mieszka blisko hałdy. - Najgorszy jest ten pył, który wżera się w okna i elewację budynków- dodaje.
Mieszkańcy mają nie tylko problem z otwarciem okna, ale także wywieszeniem prania oraz uprawą roślin. Ich złość potęguje fakt, że osiadający pył niszczy lakier na samochodach. - Przeprowadziłam się tu dwa lata temu i jestem załamana. Wszystko jest białe i nie da się normalnie żyć - dodaje Wioletta Osys.
Pył, jak mówią mieszkańcy pojawia się wtedy, gdy firma Harsco Metals Polska zaczyna przetwarzać żużel przywieziony z huty CMC.

Maciej Zięba z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Częstochowie zapewnia, że sprawę monitorują już od 2005 roku. - Po pierwszych sygnałach mieszkańców przeprowadziliśmy kontrolę i potwierdziło się, że zakład może być uciążliwy dla mieszkańców. W 2007 r. wykonano analizę rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, która nie wykazała żadnych podwyższonych wartości. Natomiast w ubiegłym roku wykonano kolejne pomiary, które wskazały dobową wartość przekroczenia dopuszczalnych norm. Jednak podobne zanieczyszczenie jest w całym Zawierciu - dodaje.

Sprawą zająć się obiecał Wojciech Mikuła, wiceprezydent miasta, który twierdzi, że zorganizuje spotkanie z przedstawicielami firmy. Pomoc deklaruje też WIOŚ, który w czerwcu przeprowadzi kolejne badania. O poprawie sytuacji mówi zarząd spółki Harsco Metals Polska, który w przesłanym oświadczeniu zaznacza, że w trosce o środowisko zorganizuje spotkanie z przedstawicielami mieszkańców osiedla, gdzie będą rozmawiać o niedogodnościach.

- W 1996 r. rozpoczęliśmy przerób starej hałdy pohutniczej i zakończenie nastąpiło w 2011 roku. Dzięki działaniu naszej firmy hałda została przerobiona i tym samym teren, na którym do tej pory były zgromadzone odpady został oczyszczony i przygotowany do rekultywacji - pisze w oświadczeniu Tomasz Sęk, dyrektor operacyjny Harsco Metals Polska Sp. z o.o.
Decyzja na prowadzenie działalności na terenie Łośnic wygasa w sierpniu br. Mieszkańcy proszą, aby przed wydaniem decyzji o jej przedłużeniu sprawdzono szkodliwość prowadzonych prac.

Firma Harsco Metals Polska S.A. prowadzi działalność w Zawierciu od 1996 roku. Wtedy też rozpoczęła przerób hałdy. Obecnie zajmuje się wyłącznie przerobem żużla, pochodzącego z bieżącej produkcji huty CMC Zawiercie. Jednocześne firma podnosi standardy działalności, w celu ograniczenia wpływu na przyległe tereny. W tym roku ma zamiar zmodernizować linię przerobu żużla oraz systemu zraszania boksów żużlowych, a także wyposażyć zakład w urządzenie do zraszania dróg dojazdowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto