Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Muzeum na kółkach” w Zbąszyniu. Każdy może odwiedzić pawilon muzeum! [Zdjęcia]

Redakcja
„Muzeum na kółkach” w Zbąszyniu. W dniach 7 – 9 czerwca 2023 r. każdy może odwiedzić pawilon muzeum
„Muzeum na kółkach” w Zbąszyniu. W dniach 7 – 9 czerwca 2023 r. każdy może odwiedzić pawilon muzeum Dorota Michalczak
„Muzeum na kółkach” w Zbąszyniu. Każdy może odwiedzić pawilon muzeum! W długi czerwcowy weekend (7-9 czerwca) w Zbąszyniu, gościło mobilne edukacyjne „Muzeum na kółkach”. W tym czasie każdy mógł odwiedzić pawilon muzeum, zlokalizowany na boisku szkoły podstawowej. "Muzeum na kółkach" jest projektem edukacyjnym, który na szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnych społecznościach żydowskich.

„Muzeum na kółkach” w Zbąszyniu. Każdy może odwiedzić pawilon muzeum!

Tekst nagłówka spisu:

W długi czerwcowy weekend (7-9 czerwca) w Zbąszyniu, gościło mobilne edukacyjne „Muzeum na kółkach”. W tym czasie każdy mógł odwiedzić pawilon muzeum, zlokalizowany na boisku szkoły podstawowej. "Muzeum na kółkach" jest projektem edukacyjnym, który na szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnych społecznościach żydowskich.

„Muzeum na kółkach” to akcja przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, która podróżuje po Polsce. W dużym skrócie ukazując tysiącletnią historię Żydów.

- Jest to już kolejny sezon z którym objeżdżamy po Polsce, miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców, w których przed wojną Żydzi stanowili część lokalnej społeczności. Miejscowości do których tematyka żydowska nie zawsze dociera, również dlatego, że muzeum mieści się w Warszawie i nie wszyscy z odległych miejscowości mają okazję być naszymi gośćmi. Dlatego też postanowiliśmy przyjechać do mniejszych miejscowości. Staramy się w naszym muzeum na kółkach połączyć aspekt wystawienniczy zaczerpnięty z naszej wystawy stałej

– mówi Piotr Kowalik, dział edukacji Muzeum Historii Żydów Polskich.

Muzeum na kółkach” w Zbąszyniu. Każdy może odwiedzić pawilon muzeum zlokalizowany na szkolnym boisku

Na jednej ze ścian zaprezentowano okres dwudziestolecie międzywojennego, kiedy Żydzi funkcjonowali jako społeczność żyjąca w trzech kulturach opartych na trzech językach: jidysz, polskim i hebrajskim.

Na drugiej ścianie, znajduje się kilka wybranych wydarzeń z historii polsko-żydowskiej od X wielu, kiedy to odnotowano pierwsze obecności żydów, aż do współczesności. Centralnie umieszczono na mapce konturowej Polski miejsca, do których "Muzeum na kółkach” już dotarło. Po wyjeździe ze Zbąszynia muzeum przemieści się do Koźmina Wielkopolskiego.

Na części wystawienniczej wykorzystano również cytaty z książki, która dotyczy tożsamości współczesnego młodszego pokolenia Żydów żyjących w Polsce. Młodzi bardzo myślą, o sobie, o swojej tożsamości, jak się czuja w naszym kraju.

W części centralnej muzeum umieszczono makietę która pokazuje modelowe miasteczko przedwojennej Polski, gdzie funkcjonowała wspólnota żydowska. Miejsca z funkcjonowaniem tej społeczności: synagoga, chrześcijański kościół czy obiekty neutralne np. dworzec kolejowy. Każdy obiekt można wziąć do ręki i poczytać znajdujący się pod spodem opis.

- Kiedy docieramy do małych miejscowości, wówczas do pulpitu interaktywnego są załadowane treści z konkretnego miasteczka do którego docieramy. Mamy tutaj część poświęconą Zbąszyniowi. Na planie miasta zaznaczono miejsca, po dotknięciu których możemy więcej się dowiedzieć np. o byłej synagodze, która dzisiaj funkcjonuje jako dom mieszkalny. Są też historie innych miejsc np. Obóz przejściowy dla Żydów (dworzec kolejowy)

– uzupełnia Piotr Kowalik

Znajduje się tutaj też część edukacyjna. Judaiki dotyczące szabatów, świąt czy innych tradycji chociażby związanych z nakrywaniem głowy, rzeczy do malowania, wycinania, zabawy oraz inne. Przed pawilonem dla lubiących malować ustawiono trzy frotaże, a także można było obejrzeć kilkuminutowy film - opis wystawy stałej.

Szczegółowy program "Muzeum na kółkach" w Zbąszyniu:

7 czerwca, środa

  • 9.00 – 16.00 Możliwość zwiedzania wystawy „Muzeum na kółkach” dla grup szkolnych (boisko SP w Zbąszyniu)

Warsztaty dla grup szkolnych:

  • godz. 9.00 - “Spotkania z kulturą żydowską – kim są Żydzi?” - klasy 8 (SP w Zbąszyniu)
  • 11.00 - “Tradycje kuchni żydowskiej” – klasy 6 (SP w Zbąszyniu)
  • 18.00 - Projekcja filmu “Ida” z dyskusją i wstępem filmoznawczym (Kino za Rogiem “Obra” – wstęp wolny)

8 czerwca, czwartek

  • godz. 12.00 – 19.00- Możliwość zwiedzania wystawy „Muzeum na kółkach” (boisko SP w Zbąszyniu - wstęp wolny)

9 czerwca, piątek

  • godz. 9.00 - 16.00 - Możliwość zwiedzania wystawy „Muzeum na kółkach” (boisko SP w Zbąszyniu)
  • 10.00 - 12.00 - Warsztaty artystyczne tworzenia teatrzyku kamishibai „Baśnie żydowskie” dla dzieci młodszych (Muzeum przy Rynku, prowadząca: Renata Śron)
  • 13.00 - 15.00 - Warsztaty artystyczne dla nastolatków „Bajzel jest fajny” (Muzeum przy Rynku; prowadząca: Aurelia Wolińska-Waligóra)
  • 16.00 - 17.00 - Spacer dla po żydowskim Zbąszyniu z przewodnikami – z Anitą Rucioch-Gołek i z Wojtkiem Olejniczakiem (zbiórka: Muzeum przy Rynku)
  • 19:00 - “Rebeka. Koncert piosenek żydowskich” w wykonaniu Alexandry Idkowskiej (ogródek z tyłu Muzeum przy Rynku)

W godzinach otwarcia wystawy "Muzeum na kółkach" obecne będą edukatorki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, które oprowadzą Państwa po wystawie i odpowiedzą na pytania. Wystawa przeznaczona jest dla odbiorców w KAŻDYM wieku.

W tym samym czasie w dniach 7 - 9 czerwca w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła prezentowana będzie wystawa "Z narażeniem życia – Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady", która opisuje sylwetki Sprawiedliwych, przede wszystkim tych Polaków, którzy odznaczeni zostali przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

„Muzeum na kółkach” przyjeżdża do Zbąszynia na zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu i Zbąszyńskiego Centrum Kultury. Wszelkie informacje szczegółowe dotyczące pobytu „Muzeum na kółkach” w Zbąszyniu znaleźć można na portalach społecznościowych szkoły podstawowej, czyli zbąszyńskiej Fiedlerówki https://www.facebook.com/SPZbaszyn oraz Zbąszyńskiego Centrum Kultury.

Projekt „Muzeum na kółkach” realizowany jest w ramach projektu predefiniowanego pn. „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowanego EOG 2014-2021 (85%) oraz ze środków budżetu państwa (15%) w ramach programu „Kultura”.

Koordynatorką wszystkich działań lokalnych jest Anita Rucioch-Gołek, aktywistka należąca do ogólnopolskiej sieci ”Liderzy Dialogu” Fundacji „Forum Dialogu”, dyrektorka zbąszyńskiej szkoły podstawowej.

Czytaj też: POGODA NA DZIŚ

„Muzeum na kółkach” w Zbąszyniu. W dniach 7 – 9 czerwca 2023 r. każdy może odwiedzić pawilon muzeum

„Muzeum na kółkach” w Zbąszyniu. Każdy może odwiedzić pawilo...


Widzisz wypadek? Coś cię zaniepokoiło? Chcesz się czymś pochwalić?

Pisz do nas na: [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zbaszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto