Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy główny plac miejski powstaje w Porębie - ZDJĘCIA. Będzie kilka stref miejskich i wypoczynkowych oraz z drewniana tężnia solankowa

OPRAC.:
Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
W Porębie powstaje nowe zielone i atrakcyjne miejsce wypoczynku.
W Porębie powstaje nowe zielone i atrakcyjne miejsce wypoczynku. Miasto Poręba
Budowa nowego głównego placu miejskiego o pow. ponad 1000m2 przy ul. Wojska Polskiego w Porębie to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat w tym mieście. Cały projekt został podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich to budowa tzw. agory miejskiej, podzielonej na kilka stref miejskich i wypoczynkowych, natomiast drugi to budowa tężni solankowej wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Oba te etapy są aktualnie realizowane. Jak będzie finalnie wyglądał nowy plac miejski w Porębie? Zobaczcie WIZUALIZACJE i zdjęcia z budowy.

W Porębie powstaje nowy główny plac miejski

W miejscu dawnego targowiska miejskiego w Porębie powstaje agora miejska o pow. ponad 1000m2 wraz z infrastrukturą wypoczynkową oraz ciągiem pieszo-jezdnym. Miejsce to ma służyć do atrakcyjnego wypoczynku mieszkańców oraz także do organizowania różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych.

-Agora miejska w Porębie została podzielona na kilka stref miejskich i wypoczynkowych. Będą to: główny plac, 2 place towarzyszące, zielone przestrzenie, pergole, fontanna z maszynownią typu dry plaza o wymiarach 4,45x7,45m, rzeźba żółwia prehistorycznego z brązu usadowiona na fontannie, który został odkryty w Porębie, małe place z ławkami parkowymi i siedziskami stalowymi oraz chodniki i oświetlenie - informuje Urząd Miejski w Porębie.

Agora będzie pokryta różnego typu nawierzchniami: płytami betonowymi, kostką brukową, kostkami ażurowymi, nawierzchnią wodoprzepuszczalną oraz zielenią. Zostaną tam także nasadzone drzewa wysokie oraz krzewy.

Wszystkie strefy skomunikowane zostaną chodnikami uzupełniającymi dla pieszych, a we wskazanych częściach - dla ruchu kołowego.

- To ważna inwestycja. Mieszkańcy zyskają nie tylko estetyczne centrum miasta, ale też wyjątkowe miejsce spędzania wolego czasu - podkreśla Ryszard Spyra, burmistrz Poręby.

- To flagowa inwestycja Poręby. Bardzo dobrze, że takie miejsce powstaje. Dzięki niemu w mieście będzie ładniej oraz mieszkańcy będą mieli atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu - mówi Kaja Olesińska, mieszkanka gminy Poręba.

Zobaczcie wizualizacje i efekty dotychczasowych prac

Tężnia solankowa w Porębie

W drugim etapie przedsięwzięcia powstaje drewniana tężnia solankowa o wymiarach 10x15 m, a także m.in. miejskie szalety, nowy ciąg pieszo-jezdny między pawilonami (tzw. Porębskie Krupówki) oraz parking.

-Drewniana tężnia, a w jej wnętrzu gałązki śliwy, po których spływać będzie solanka z mieszanką mikroelementów sprzyjających zdrowiu i relaksowi. To najważniejszy element drugiego etapu nowego placu miejskiego, jaki powstaje w Porębie - informuje Urząd Miejski w Porębie.

Oba etapy inwestycji uzyskały dofinansowanie z programu rządowego „Polski Ład”. Etap pierwszy w wysokości 90 proc. wartości projektu, drugi w wysokości 80 proc. Cały projekt wart jest blisko 7 mln złotych. Inwestycja ma być oddana do użytku w najbliższych miesiącach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto