Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Poręby i Zawiercia - ruszył przetarg na budowę drugiego odcinka, o długości 7,5 km. WIDEO

OPRAC.: Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
GDDKiA ogłosiła postępowanie przetargowe na budowę pozostałej części obwodnicy w ciągu DK78. Odcinek o długości 7,5 km stanowiący kontynuację budowanego od marca 2022 r. odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia swój początek będzie miał na budowanym węźle Kromołów. Zakończy się rondem w Żerkowicach, które zostanie wybudowane w ramach obwodnicy Kroczyc. Kiedy II odcinek będzie oddany do użytku? Jak wyglądają aktualne prace na budowie I odcinka obwodnicy Poręby Zawiercia?

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Ruszył przetarg na budowę II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia

Nowa trasa będzie posiadała najwyższą klasę techniczną dróg ogólnodostępnych (główna ruchu przyspieszonego) i będzie dostosowana do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 tony na oś. Wybudowane zostaną także drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji. Powstanie również nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Zamówienie obejmuje budowę czterech obiektów inżynierskich w ciągu obwodnicy w miejscu przecięcia z ulicami: Harcerską, Karlińską, Szymona Szymonowica oraz przejazdem rolniczym w Zawierciu.

Terminy realizacji budowy II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia

Na 26 października br. wyznaczony został termin składania ofert. W przypadku braku odwołań i po przeprowadzeniu kontroli przez UZP podpisanie umowy przewidywane jest w pierwszym kwartale 2024 r. Inwestycja będzie realizowana w trybie tradycyjnym, Buduj, i winna zostać ukończona w ciągu 28 miesięcy od daty podpisania umowy z wyłączeniem okresów zimowych.

-Realizacja inwestycji według takiego scenariusza pozwoliłaby na oddanie drogi do użytkowania w połowie 2027 r. Szczegóły tego postępowania przetargowego dostępne są na naszej platformie zakupowej. Inwestycja powstanie w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. jako zadanie kontynuowane z poprzedniego programu na lata 2014-2023 - informuje Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA o. Katowice.

Zobaczcie zdjęcia z prac na budowie I odcinka

Jakie są obecne efekty w realizacji budowy I odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia?

Wykonawca koncentruje się na dokończeniu robót ziemnych, wykonywaniu podbudów z kruszyw mineralnych oraz wykonywaniu kolejnych warstw z mieszanek asfaltowych. Zaawansowanie wykonywania nasypów dla całej budowy wynosi 70 proc.

- Zbliżamy się do zakończenia wykonania wykopu dla trasy głównej a w obrębie węzłów Kuźnica oraz Kromołów trwają intensywne prace przy wykonywaniu nasypów. Zaawansowanie prac ziemnych pozwoliło otworzyć front robót przy budowie dolnych i górnych warstwy podbudowy jezdni z kruszyw mineralnych. Jesteśmy już na półmetku wykonywania tego zakresu - informuje Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA o. Katowice.

Postępują również roboty przy wykonywaniu warstw z mieszanek asfaltowych.

Wykonywanie warstwy podbudowy asfaltowej oraz warstwy wiążącej w ciągu trasy głównej obwodnicy osiągnęło poziom 30 proc. W sierpniu rozpoczęto humusowanie i obsiewanie skarp nasypów i wykopów. Kontynuowane są także roboty na wszystkich obiektach mostowych.

- Ustroje nośne zostały wykonane na dziewięciu obiektach mostowych, a zaawansowanie prac mostowych wynosi 60 proc. Postępują również roboty przy obiektach służących zapewnieniu migracji zwierząt pod obwodnicą, które osiągnęły poziom 73 proc. całego zakresu. Wykonanych zostało 25 przepustów ekologicznych - informuje Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA o. Katowice.

Wykonanie rzeczowe obwodnicy Poręby i Zawiercia zbliża się do 43 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto