Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opole może być energetycznie samowystarczalne. A nadwyżki energii z jednej spółki, trafią do drugiej. Jak miasto chce tego dokonać?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Opole nie wyklucza możliwości wybudowania w przyszłości własnej farmy fotowoltaicznej, która dodatkowo zdywersyfikowałaby źródła pozyskiwanej energii.
Opole nie wyklucza możliwości wybudowania w przyszłości własnej farmy fotowoltaicznej, która dodatkowo zdywersyfikowałaby źródła pozyskiwanej energii. Mateusz Majnusz
Miasto Opole wraz z miejskimi spółkami utworzą klaster energetyczny, którego celem jest efektywne zarządzanie produkcją energii, równoważenie zapotrzebowania i obniżenie kosztów dla mieszkańców i firm. Wprowadzenie klastra energetycznego to również krok w stronę samodzielności miasta w dziedzinie energii.

W ramach porozumienia, różne miejskie spółki - w tym Energetyka Cieplna Opolszczyzny, Zakład Komunalny czy WiK, wspólnie będą zarządzać mocami związanymi z produkcją ciepła i prądu. Głównym celem jest równoważenie zapotrzebowania i produkcji energii, co przyczyni się do obniżenia kosztów dla mieszkańców i firm korzystających z usług energetycznych.

Prezydent Wiśniewski podkreślił, że choć idea może wydawać się oczywista, to istnieją istotne regulacje prawne ograniczające samodzielne działanie w zakresie produkcji i dystrybucji energii.

- Dlatego kluczową kwestią jest stworzenie klastra energetycznego, który pozwoli na korzystanie z mechanizmów porozumienia, co wpłynie na obniżenie cen energii dla odbiorców – mówi prezydent Opola.

Opole mogłoby korzystać jedynie z własnych zasobów energetycznych

W poprzednich miesiącach ECO otworzyło nową instalację kogeneracji wysokosprawnej, zdolnej dostarczyć prąd do wszystkich mieszkań w Opolu. Planuje się, że ta instalacja wraz z powstającym Centrum Zielonej Transformacji przy ul. Podmiejskiej, pozwoli miastu na samodzielne zarządzanie i korzystanie z własnych zasobów energetycznych.

- Zakład Komunalny już obecnie jest aktywnym producentem energii elektrycznej z odpadów. Wytworzona ilość energii jest na tyle znacząca, że nie jesteśmy w stanie jej w pełni skonsumować w miejscu produkcji. Obecne ograniczenia prawne nie pozwalają jednak na podzielenie się tym nadmiarem z innymi spółkami, które mogłyby skorzystać z tej energii – tłumaczy Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu.

Opole nie wyklucza możliwości wybudowania własnej farmy fotowoltaicznej

Podczas konferencji, przedstawiciele miejskich spółek wyrażali nadzieję na oszczędności i efektywność energetyczną, dzięki możliwości dzielenia się nadwyżkami energii między różnymi sektorami infrastruktury miejskiej. Spółki, takie jak MZK czy Park Naukowo-Technologiczny, mogłyby korzystać z energii wytworzonej przez inne spółki. Dziś jest to jednak niemożliwe z powodu ograniczeń prawnych.

- Mam też gorący apel do wszystkich nowych parlamentarzystów, aby w nowej kadencji Sejmu pochylili się nad regulacjami energetycznymi, które ułatwią rozwój innowacyjnych inicjatyw, takich jak Miejski Klaster Energetyczny – podkreśla prezydent Wiśniewski.

Klastry energetyczne to również odpowiedź na rozwijające się możliwości finansowania, w tym ze środków europejskich, projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii. Opole nie wyklucza bowiem możliwości wybudowania w przyszłości własnej farmy fotowoltaicznej, która dodatkowo zdywersyfikowałaby źródła pozyskiwanej energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opole może być energetycznie samowystarczalne. A nadwyżki energii z jednej spółki, trafią do drugiej. Jak miasto chce tego dokonać? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto