MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie. Wiceminister Jacek Tomczak z wizytą w Elementalu. Poznał największy tego typu zakład w Europie. Zobacz WIDEO ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Jacek Tomczak, wicemister rozwoju i technologi, spotkał się 7 maja br. w Zawierciu z Michałem Janoszem, wiceprezesem zarządu oraz Maciejem Dudzicem, członkiem zarządu Spółki Elemental Strategic Metals Sp. z o.o., która uruchomiła w ostatnich dniach w Zawierciu innowacyjny i przyjazny środowisku zakład produkcji metali szlachetnych i bateryjnych. Jest to pierwsza i największa tego typu inwestycja w Europie. Spotkanie ministra i zarządu miało na celu podsumowanie realizacji projektu, jego wpływ na lokalny rynek pracy, zapoznanie się z rozważanymi planami rozwoju grupy Elemental oraz przyjrzeniu się z bliska działalności przedsiębiorstwa. Zobaczcie zdjęcia ze spotkania.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Wiceminister Jacek Tomczak z wizytą w Elementalu w Zawierciu

Przedsiębiorstwo zajmuje się w sposób innowacyjny i pionierski produkcją metali o strategicznym znaczeniu dla gospodarki polskiej i europejskiej na bazie rozwiniętych przez siebie technologii.

W ramach inwestycji w Zawierciu na 10 ha terenu powstał kompleks obiektów o łącznej powierzchni blisko 23 500 m2, składający się z siedmiu budynków: hal: recyklingu baterii, pirometalurgii oraz rafinacji, magazynu baterii z warsztatem, zaawansowanej oczyszczalni ścieków technologicznych, biurowca i budynku portierni. Zakład zasilany jest odnawialną energią, produkowaną we własnej, wybudowanej na sąsiedniej działce, farmie fotowoltaicznej, współpracującą z największym w kraju magazynem energii elektrycznej.

-To jest jedyny w tej chwili w Europie zakład, który na taką skalę zajmuje się kompleksowo produkcją siedmiu pierwiastków, kluczowych dla przemysłu bateryjnego, wodorowego i innych strategicznych gałęzi gospodarki, przy czym aż sześć z nich (platyna, pallad, rod, kobalt, nikiel i lit) są wpisane na listę surowców krytycznych przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone - mówi Maciej Dudzic - członek zarządu Elemental Strategic Metals Sp z o.o.

Obecny teren zagospodarowania przedsiębiorstwa to ok. 14,5 ha, a powierzchnia całkowita działki, dedykowanej pod kompleks, na którym mogą być w kolejnych latach realizowane nowe inwestycje, wynosi łącznie ponad 52 ha.

-Przedsiębiorstwo robi ogromne wrażenie, jest imponujące i innowacyjne, daje przykład, jak polskie firmy technologiczne mogą się rozwijać. Odpowiada ono na największe dzisiejsze zapotrzebowanie polskiej gospodarki, ale także światowej. Wyznacza kierunki rozwoju realizowane przez Unię Europejską. W dobie przerwania dostaw, te metale-pierwiastki są bardzo wrażliwe i potrzebne. Przedsiębiorstwa oparte o polską wiedzę i polskich naukowców, wzbogacają nasz przemysł – mówi Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju i technologii.

Zobaczcie zdjęcia z wizyty ministra w Zawierciu

Przedsiębiorstwo, aby mogło być uruchomione, musiało spełnić surowe wymagania Unii Europejskiej, realizując normy tzw. najlepszych technik, najbardziej nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań chroniących środowisko. Przed uruchomieniem zakładu kontrole przeprowadziły m.in. inspektorat nadzoru budowlanego, inspekcja ochrony środowiska, inspekcja sanitarna czy straż pożarna. Zakład realizuje postulaty najlepszych dostępnych technik oraz wymogi wynikające z krajowych i europejskich przepisów dot. ochrony środowiska i wydanych na ich podstawie pozwoleń, co zapewnia, że prowadzona produkcja jest bezpieczna dla okolicznych mieszkańców, ale też dla środowiska naturalnego.

Elemental do dziś zainwestował ponad 600 mln złotych w zakład w Zawierciu, z czego ponad 300 mln zł ze środków publicznych. W ramach projektu utworzonych zostało jak dotąd blisko 150 nowych miejsc pracy.

Zakład już współpracuje z licznymi firmami z Zawiercia i regionu, natomiast w ostatnim czasie zawarta została również umowa joint venture z amerykańskim Ascend Elements oraz nawiązana zostałą współpraca strategiczną z kilkoma globalnymi firmami, prowadzącymi działalność na rynkach metali przemysłowych i szlachetnych. Firma rozważa kolejne projekty inwestycyjne, które mogłyby być realizowane m.in. w Zawierciu, jednak decyzje o ich realizacji lub lokalizacji jeszcze nie zapadły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto