18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Ryszard Mach odpowiada na pytania internautów

DRAPA
ARC DZ
Prezentujemy państwu odpowiedzi prezydenta Zawiercia na pytania zadawane na naszej stronie internetowej.

Kiedy Zawiercie i okolice będą terenem przyjaznym dla rowerzystów?

Zawiercie powinno być miastem przyjaznym nie tylko dla rowerzystów, lecz także dla kierowców i pieszych. Musimy wszak pamiętać, że jest ono ukształtowaną już przestrzenią urbanistyczną, że nie powstaje z niczego, jak np. stolica Brazylii, Brasilia. To, w jakim stopniu rozwiązane zostaną problemy poruszania się po stolicy powiatu, zależeć będzie od przyszłorocznego budżetu miasta. Na razie jest on wielką niewiadomą.

Czy pan prezydent zadba o chodnik i o oświetlenie przy garażach przy ulicy Spacerowej?

Będę starał się zadbać o chodniki i oświetlenie przy większości ulic, ale konkretne deklaracje złożę dopiero po uchwaleniu planu finansowego miasta.

Czy powstanie Orlik w dzielnicy Marciszów?

Mój samorządowy dorobek, ale także zawodowa przeszłość, wykształcenie i pełnione funkcje najlepiej świadczą, iż jestem szczerym orędownikiem powstawania nowoczesnych obiektów sportowych, dostępnych dla wszystkich mieszkańców. „Orlik” to program rządowy. Jeśli tylko premier Tusk nie odłoży go do szuflady, a w samorządowej kasie znajdą się pieniądze na współfinansowanie inwestycji, będę budował Orliki wszędzie tam, gdzie jest na nie miejsce. Notabene, życzyłbym sobie, by posiadały je nie tylko wszystkie dzielnice, ale także wszystkie osiedla. Piłka jest po stronie rządu i ministra finansów.

Czy w Zawierciu powstanie kopalnia?

Budowa kopalni to bardzo kontrowersyjny pomysł. O takiej inwestycji musi zadecydować powszechne referendum.

Co ze schroniskiem dla zwierząt w Zawierciu?

Brak schroniska stanowi odwieczny problemem nie tylko Zawiercia, lecz jego powstanie nie sprowadza się wyłącznie do znalezienia terenu i postawienia boksów dla bezdomnych stworzeń. Funkcjonowanie takiego obiektu podlega ścisłym rygorom prawnym i wiąże się z respektowaniem kilku ustaw. Kwestii schroniska na pewno w swym urzędowaniu nie pominę.

Co z marketami w centrum Zawiercia?

Istniejących marketów bez wątpienia się nie wyburzy, a o tworzeniu nowych na razie nie myślę. Ich istnienie wiąże się z trudnym zagadnieniem braku miejsc parkingowych. Ta bolączka jest dla mnie jednym z większych wyzwań najbliższego czterolecia.

Czy jako prezydent widzi pan miejsce w Urzędzie Miejskim dla swoich kontrkandydatów w wyborach?

Zatrudnię nawet Marsjanina, jeśli będzie fachowcem w rozwiązywaniu ziemskich, a dokładniej zawierciańskich problemów.

Co z rzeką Wartą?

No cóż, to jedna z większych rzek w Polsce. W Zawierciu nie jest tak okazała jak pod Poznaniem, jednak u swych źródeł wymaga konsekwentnych zabiegów z zakresu szeroko pojętej ekologii i bezpieczeństwa publicznego. Ale powtarzam jeszcze raz: Budżet!, Budżet!, Budżet! Bez niego nasza rozmowa jest czysto teoretyczna. Nie jestem młodym Emanuelem Kantem, dlatego o noumenach wolałbym na razie nie rozprawiać.

Czy w Kromołowie zostanie wybudowany Orlik. Jeśli tak, to kiedy?

W Kromołowie zagospodarowany zostanie teren wokół Pałacyku i szkoły, co wyklucza powstanie „Orlika”. Po prostu nie będzie na niego miejsca. Sądzę, że nowe oblicze dzielnicy zrekompensuje mieszkańcom inne wyrażane w pytaniach potrzeby.

Czy stadion Źródła Kromołów zostanie zmodernizowany, a tereny wokół niego (np. źródło Warty) zagospodarowane?

Jak wspomniałem, wobec Kromołowa mam dalekosiężne plany, za wcześnie jednak, by wdawać się w detale. Przede mną cztery lata na poprawę warunków życia w Zawierciu na całym jego obszarze.

Jakie są perspektywy dla studentów / absolwentów kierunków ekonomicznych (finanse, rachunkowość, ekonomia) w naszym mieście? Jest szansa na zatrudnienie czy pozostaje im szukanie perspektyw w innych miastach?

Równie dobrze można byłoby zapytać o szansę zatrudnienia absolwentów innych uniwersyteckich, politechnicznych, artystycznych kierunków. Ich zawodowa przyszłość w dużej mierze zależeć będzie od inwestycyjnej atrakcyjności Zawiercia. Jeśli miasto sprzyjać będzie zakładaniu nowych firm, to i o pracę będzie łatwiej. Uczynię wszystko, by tę atrakcyjność podnieść, lecz najlepszym panaceum na bezrobocie jest dostosowywanie kierunków kształcenia młodzieży do potrzeb rynku. W tej dziedzinie zapoczątkowałem, jak sądzę pozytywne, zmiany, będąc starostą. Mam nadzieję, że mój następca ową edukacyjną strategię będzie kontynuował. To szczególnie ważne w kontekście zapowiadanych przez rząd Donalda Tuska, drastycznych ograniczeń środków finansowych dla Powiatowych Urzędów Pracy.

Czy Zawiercie może liczyć na szybką budowę ładnej galerii handlowej z kinem w mieście i jakiegoś konkretnego centrum handlowego na obrzeżach? W wielu mniejszych miastach są takie galerie i drobny handel nie upadł.

Jednym z wyznaczników nowoczesności miasta jest funkcjonowanie wielofunkcyjnych centrów rozrywkowo-usługowych. Multipleksy emitujące filmy w technologii 3D są dla dużych aglomeracji normą. Stanowią przy okazji popularne miejsce rodzinnego, weekendowego wypoczynku. Poważnie myślę o stworzeniu takiego centrum w Zawierciu i będę w tej sprawie prowadził poważne rozmowy.

Czy można liczyć na zorganizowanie dodatkowych połączeń między Zawierciem a Krakowem? Głównie w weekendy. Dotyczy to też drogi powrotnej z Krakowa do Zawiercia. Niekoniecznie musi to być kurs bezpośredni, ale może to być jakiś busik kursujący od piątku do niedzieli na trasie Zawiercie-Olkusz-Zawiercie. Czy istnieje taka możliwość?

Polskie Koleje Państwowe rzeczywiście nie są instytucją wychodzącą frontem do pasażera, no chyba, że jest to front walki. Mimo to, podejmę negocjacje, by ważne dla mieszkańców kursy przywrócić. Niestety gospodarz miasta nie ma większego wpływu na funkcjonowanie kołowego transportu osobowego poza granicami gminy, a tym bardziej poza granicami województwa. Możliwe są oczywiście komunikacyjne związki samorządów, ale warunkiem ich powstania jest wola kilku partnerów. Ponieważ życie nie znosi próżni, wierzę że lukę w kolejowych usługach, wcześniej czy później, wypełnią prywatni przewoźnicy. Dla nich najbardziej kompetentnym rozmówcą jest Powiatowy Zarząd Dróg.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto