Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rokitno Szlacheckie: Kopalnia rud cynku i ołowiu? Mieszkańcy protestują

P. Drabek
W kwietniu ma się odbyć spotkanie przedstawicieli firmy Rathdowney Resources z mieszkańcami Rokitna Szlacheckiego. Ma to związek z odwiertami i tematem budowy kopalni cynku i ołowiu.

W Rokitnie Szlacheckim zawrzało, bo na terenie sołectwa do maja 2015 roku mają być prowadzone wiercenia, a kanadyjska firma planuje wykonanie 666 odwiertów.

To sprawiło, że zawiązał się komitet protestacyjny. Jego działania popiera już ponad 150 osób. Mieszkańcy chcą poruszyć ten temat właśnie teraz, by wkrótce nie okazało się, że klamka już zapadła i inwestycja jest przesądzona.

Protestujący narzekają na brak konkretnych informacji i uważają, że przedstawiciele firmy Rathdowney Resources unikają odpowiedzi na kluczowe pytania.
- Jesteśmy świadomi tego, że prywatna firma nie przeprowadza tych badań, by odłożyć próbki na półkę, tylko po to, by wybudować kopalnię - podkreśla Zbigniew Nowak, który nie jest jedyną osobą obawiającą się tej inwestycji.
- Chcemy referendum w tej sprawie, a gdyby się jednak okazało, że budowa kopalni nie będzie zablokowana, to chcielibyśmy mieć zabezpieczenie i prawo wyboru. Nie chcemy mieszkać przy kopalni i narażać się na choroby. Liczymy na to, że kopalnia nie powstanie, a jeśli jednak, to po zawarciu stosownej umowy społecznej - zaznaczają inicjatorzy protestu, do których zaliczają się też m.in. Marek Szczypiński i Henryk Kowalczyk.

Prezes firmy Rathdowney Resources John Barry zaznacza, że odbyło się wiele spotkań z władzami lokalnymi oraz z właścicielami działek, na których prowadzone są wiercenia. Zabrakło jednak informacji dla społeczności lokalnej. Dlatego też w drugiej połowie kwietnia firma chce zorganizować spotkanie z mieszkańcami.

- Kwietniowe spotkanie planujemy kontynuować poprzez comiesięczne przekazywanie mieszkańcom aktualnych informacji o projekcie, jak również poprzez okresowe spotkania konsultacyjne, o ile takie zostaną przez lokalną społeczność uznane za potrzebne - zaznacza John Barry, prezes firmy Rathdowney Resources. - Odnośnie niepokojącej mieszkańców Rokitna Szlacheckiego ilości otworów zaplanowanych do wiercenia, pozwolę sobie wyjaśnić, że na obszarze koncesji „Rokitno” (koncesja na poszukiwanie i rozpoznawanie rud cynku i ołowiu na obszarze obejmującym części złóż położonym w granicach gmin Łazy i Ogrodzieniec - dop. red.) planujemy wywiercić około 200 otworów. Pozostała ilość otworów przewidzianych w koncesji udzielonej przez ministra środowiska planowana jest jedynie w celu uzyskania elastyczności i możliwości dostosowania programu wierceń (wyboru lokalizacji otworów - dop. red.) do stopniowo uzyskiwanych danych geologicznych. Jednocześnie przepraszam mieszkańców Rokitna Szlacheckiego za brak informacji w tym zakresie w ostatnim czasie - zaznacza John Barry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto