MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęto obchody 800-lecia Chruszczobrodu. Odsłonięto pomnik gen. Gabriela Taszyckiego, przewodnika Insurekcji Kościuszkowskiej. [ZDJĘCIA]

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Najważniejszym zadaniem, jakie stanęło przed Tadeuszem Kościuszką i innymi zwolennikami zbrojnej walki o Polskę, było przygotowanie armii powstańczej. Tego właśnie zadania podjął się przy boku Kościuszki, Gabriel Taszycki.
Najważniejszym zadaniem, jakie stanęło przed Tadeuszem Kościuszką i innymi zwolennikami zbrojnej walki o Polskę, było przygotowanie armii powstańczej. Tego właśnie zadania podjął się przy boku Kościuszki, Gabriel Taszycki. Marta Grzesica
Uczniowie Szkoły Podstawowej  im. gen. Gabriela Taszyckiego wspólnie ze Stowarzyszeniem "Rozwoju Wsi Chruszczobród I Chruszczobród Piaski" zapoczątkowali 13 marca br. obchody 800-lecia Chruszczobrodu. Z tej okazji odsłonięty został pomnik gen. Gabriela Taszyckiego, uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej. Pomnik dzięki Fundacji Orlen po renowacji, odzyskał swój blask. Generał Taszycki u boku gen. Tadeusza Kościuszki był odpowiedzialny za przygotowanie armii powstańczej. Był on właścicielem dóbr ziemskich w Wysokiej koło Chruszczobrodu, gdzie zmarł. Został pochowany na cmentarzu przykościelnym w Chruszczobrodzie. Społeczna lokalność szykuje się już na kolejne uroczystości związane ze znaczącym jubileuszem. Jaka jest krótka historia gen. Taszyckiego? Jak przebiegała uroczystość? Zobaczcie zdjęcia z uroczystości.

Rozpoczęto obchody 800-lecia Chruszczobrodu. Odsłonięto pomnik gen. Gabriela Taszyckiego, uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej

Z początkiem uroczystość odsłonięcia Marta Grzesica, radna Łaz oraz prezes stowarzyszenia przywitała uczestników oraz podzieliła się informacjami o renowacji pomnika gen. Gabriela Taszyckiego, która była możliwa dzięki pozyskanym środkom finansowym przez Stowarzyszenie od Fundacji Orlen w ramach Konkursu ,,Czuwamy! Pamiętamy!''

Jest to program grantowy, który został powołany z okazji stulecia niepodległości Polski, a ma na celu rewitalizację ważnych dla lokalnej społeczności miejsc pamięci.

-Fundacja Orlen wysoko oceniła złożony wniosek i przyznała środki finansowe na odnowienie elewacji i istniejącej tablicy pamiątkowej. Dodatkowo w ramach projektu zostanie wykonana druga nowa tablica z odtworzonym napisem ,, Gabrielowi Taszyckiemu Generałowi Wojsk Polskich Dziedzicowi dóbr Wysoka i Rudnik Wdzięczne dzieci Michał syn i córka Aniela Na Pamiątkę ten pomnik wystawili” i zamontowana w miejsce starego napisu - mówi Marta Grzesica, prezes Stowarzyszenia "Rozwoju Wsi Chruszczobród I Chruszczobród Piaski".

Najważniejszym zadaniem, jakie stanęło przed Tadeuszem Kościuszką i innymi zwolennikami zbrojnej walki o Polskę, było przygotowanie armii powstańczej. Tego właśnie zadania podjął się przy boku Kościuszki, Gabriel Taszycki.

W chwili ogłoszenia powstania w Krakowie wydał Odezwę Do Galicjan, wzywającą ich do walki. Była to krótka broszura, w której w romantyczny sposób zachęcał do walki i w której pisał:

-Krew naszych nieprzyjaciół będzie nam napojem, a czaszka ich służyć nam będzie za puchar.

Mimo, że nie brał udziału w bitwie pod Racławicami, Wojciech Kossak i Jan Styka umieścili go na obrazie Panoramy Racławickiej. W czarnym kapeluszu i białym płaszczu - sukmanie, z wysoko uniesioną szablą w dłoni towarzyszy pędzącym do ataku kosynierom.

-Generał Gabriel Taszycki to bohater naszej małej ojczyzny, miał pochodzenie szlacheckie, był właścicielem dóbr w Wysokiej przynależnych do Parafii w Chruszczobrodzie. Generał zmarł w 1809 r. i został pochowany przy tutejszym kościele. Jest patronem Szkoły Podstawowej w Chruszczobrodzie. Pomnik istnieje od ponad 200 lat i jest jedynym takim obiektem na terenie wsi - mówi Marta Grzesica, prezes Stowarzyszenia "Rozwoju Wsi Chruszczobród I Chruszczobród Piaski".

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

Przed odsłonięciem pomnika ks. Stanisław Martyka, proboszcz parafii odprawił uroczystą mszę świętą, po czym nastąpiło poświęcenie pomnika.

-Następnie kilku uczniów z klas młodszych przecięło wstęgę na świeżo odnowionym pomniku gen. Gabriela Taszyckiego, uczestnika Insurekcji Kościuszkowskiej oraz patrona ich szkoły. Następnie złożono biało-czerwone kwiaty przy pomniku. Uczniowie przygotowali także prezentację multimedialną o generale - mówi Marta Grzesica, prezes Stowarzyszenia "Rozwoju Wsi Chruszczobród I Chruszczobród Piaski".

Więcej o historii gen. Gabrielą Taszyckiego przeczytacie TUTAJ.

W zabytkowym kościele pw. św. Stanisława BM zebrali się: społeczność szkolna, organizacje pozarządowe, zaproszeni goście: Maciej Kaczyński, burmistrz miasta i gminy Łazy, Dariusz Tabas, przewodniczący rady miejskiej Łaz, radni, Janusz Kmiecik, prezes Kopalni ,,Dolomity'', sołtysi i mieszkańcy całej parafii.

W ramach obchodów 800-lecia Chruszczobrodu 22 czerwca br. mają odbyć się główne huczne uroczystości, wcześniej 5 maja br. obchodzone będzie 565-lecie parafii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto