Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyły publiczne międzygminne połączenia autobusowe w pow. zawierciańskim. Zobacz WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
KOMUNIKACJA. Z początkiem stycznia 2024 roku, pomiędzy gminami na terenie powiatu zawierciańskiego, ruszyło 14 nowych linii transportu publicznego w ramach związku „Jedźmy razem”. Połączą one główne miejscowości poszczególnych gmin powiatu zawierciańskiego między sobą oraz z miastem Zawiercie. Nowe linie autobusowe mają na celu zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu dla kilkudziesięciu miejscowości powiatu. Na jakich trasach będą jeździć nowe połączenia? Jak często? Zobaczcie WIDEO

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

W pow. zawierciańskim ruszyły publiczne międzygminne linie autobusowe, w ramach związku "Jedźmy razem"

Związku Powiatowo-Gminny „Jedźmy razem!” jest publicznym podmiotem, który organizuje transport na terenie zrzeszonych gmin. Został założony w pow. myszkowskim, w którym funkcjonuje już od kilku lat, a teraz przystąpiły do niego gminy z powiatu zawierciańskiego: Łazy, Żarnowiec, Pilica, Kroczyce, Ogrodzieniec, Irządze, Szczekociny, i Włodowice, w których zostały uruchomione linie pomiędzy ich miejscowościami. Celem działalności związku jest zapobieganie wykluczeniu komunikacyjnemu przez mieszkańców oraz możliwość łatwiejszego transportu dzieci i młodzieży do szkół.

-Pomysł pojawił się ponad rok temu, i w tym czasie trwały rozmowy z wójtami i burmistrzami poszczególnych gmin powiatu zawierciańskiego, którzy wcześniej zgłaszali mi potrzebę utworzenia takich linii komunikacyjnych w gminach. Rozpocząłem także rozmowy z Piotrem Kołodziejczykiem, starostą myszkowskim, po czym zaczęły się spotkania i cała procedura tworzenia ram współpracy - mówi Gabriel Dors, starosta zawierciański.

Na terenie powiatu zawierciańskiego będzie funkcjonowało 14 linii, rozkład i linie mogą byc jeszcze korygowane. Aktualny rozkład jazdy poszczególnych linii (od 201 do 264), znajdziecie KLIKNIJ TUTAJ. Przewoźników na poszczególnych liniach wybrał Związek, a obecna stawka przyjęta za wozokilometr to 4,10 zł. Ilość połączeń i linii jest dostosowana do potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców go gminy. Związek umożliwia zakup biletów jednorazowych lub okresowych.

- Bardzo dobry pomysł. Przewoźników prywatnych jest mało, a potrzeb, jak na tak duży powiat sporo. Pewnie stworzy się jakaś konkurencja, ale w niektórych gminach, dotąd były zdawkowe połączenia i problemy w dotarciu choćby przez dzieci do szkoły. Ciężko ogólnie było gdzieś dojechać, jeśli nie ma się własnego transportu - mówi Marianna Kania, mieszkanka gminy Włodowice.

Jak dowiedzieliśmy się od jednego z przewoźników, linie obsługiwane przez Związek na terenie powiatu myszkowskiego, cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest to szczególne ułatwienie dla dzieci, które nie mają alternatywnego transportu do szkoły czy dla osób starszych i wykluczonych komunikacyjnie.

Związek Powiatowo-Gminnego „Jedźmy razem!” złożony z większej liczby samorządów gwarantuje możliwość pozyskania większych środków finansowych na prowadzenie transportu publicznego. Związek utrzymuje się także ze składek wpłacanych przez samorządy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto