Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Transformacja lotniska w Pyrzowicach. Będzie podziemny tunel, łączący stację kolejową przy lotnisku z nowym terminalem, ale nie tylko. WIDEO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Do 2030 roku lotnisko w Pyrzowicach zmieni się nie do poznania. Już w 2028 roku zostanie oddany nowy główny terminal pasażerski, który zostanie połączony nowym podziemnym tunelem o długości 250 m ze stacją kolejową Pyrzowice Lotnisko. Pomiędzy stacją, a nowym terminalem w tunelu znajdzie się także centrum przesiadkowe ze stanowiskami dla autobusów, autokarów i busów. Obecnie przy lotnisku powstaje nowy terenowy parking na 750 miejsc, który ma być oddany do użytku w połowie tego roku. Jakie są szczegóły planowanych inwestycji?

Transformacja lotniska w Pyrzowicach. Zbudują podziemny tunel łączący stację kolejową przy lotnisku z nowym terminalem, ale nie tylko

Już do 2028 roku Katowice Airport planują do oddania nowy główny terminal pasażerski, który wyposażony będzie w rękawy łączące samoloty z obiektem. Dodatkowo wybudowany zostanie tunel podziemny, który połączy nowy terminal ze stacją kolejową Pyrzowice Lotnisko, która została uruchomiona 10 grudnia 2023 roku. W tunelu znajdzie się również centrum przesiadkowe. W planach budowa jest także parkingu wielopoziomowego, połączonego z terminalami.

-Przekroczenie granicy 10 mln pasażerów, według przygotowanych prognoz, nastąpi po 2033 roku. Planowany wzrost ruchu, musi wiązać się z rozwojem infrastruktury portu. Dlatego do 2030 roku chcemy zwiększyć przepustowość infrastruktury do obsługi ruchu pasażerskiego, jednocześnie poprawiając jej standard - zapowiada Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport


- W planach do 2028 roku mamy budowę nowego głównego terminala pasażerskiego, który będzie się znajdował visa vi stacji kolejowej Pyrzowice Lotnisko i co bardzo istotne stacja z terminalem głównym połączona będzie tunelem o długości około 250 metrów, a pomiędzy tymi dwoma obiektami powstanie jeszcze centrum przesiadkowe, więc na jednym tunelu będziemy integrowali trzy rodzaje transportu: kolejowy, drogowy oraz lotniczy - mówi Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.

Uruchomienie 10 grudnia pociągu relacji S9 Częstochowa- Tarnowskie Góry prze Koleje Śląskie na zrewitalizowanej linii kolejowej 182 Zawiercie - Tarnowskie Góry, biegnącej przez stację Pyrzowice Lotnisko, było jednym z przełomowych momentów dla lotniska, ponieważ jako jedno z największych w Polsce, nie miało dotąd połączenia kolejowego.

Powstaje nowy parking terenowy przy lotnisku w Pyrzowicach

Nowy parking terenowy, który jest obecnie budowany, zlokalizowany jest przy rondzie, które powstało w ramach budowy bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 913 prowadzącej do lotniska w Pyrzowicach z linią kolejową nr 182, biegnącą przez stację Pyrzowice Lotnisko.

Obszar nowego parkingu będzie w całości oświetlony, monitorowany i wyposażony w nowoczesny system parkingowy. Katowice Airport zapewnią także bezpłatny transfer pomiędzy nowym parkingiem, a terminalami pasażerskimi. W tym celu wykorzystywane będą busy z napędem elektrycznym. Parking ma być oddany w czerwcu 2024 roku.

Kolejny parking terenowy w najbliższych latach ma powstać już na 900 miejsc. Aby wszystkie inwestycje mogły przebiegać zgodnie z planem, zmieni się także układ drogowy wokół lotniska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto