MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Łazach mieścił się obóz pracy dla Żydów. Młodzież z Łaz zrealizowała projekt upamiętniający miejsce. Zostanie odsłonięta tablica

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
W miejscu tym miało przebywać blisko 1000 osób wykonując nieludzką prace, z czego 200 zginęło i zostało pochowanych w pobliskim lesie.
W miejscu tym miało przebywać blisko 1000 osób wykonując nieludzką prace, z czego 200 zginęło i zostało pochowanych w pobliskim lesie. ZORRP ; ZS Łazy
Pomiędzy ulicami Fabryczną i Wysocką w Łazach, w 1941 roku, powstał obóz przymusowej pracy. W miejscu tym powstały baraki, a całość była odgrodzona drutem kolczastym. Do obozu sprowadzano Żydów, pochodzących z różnych krajów europejskich. Zespół Szkół im. profesora Romana Gostkowskiego w Łazach zrealizował projekt edukacyjny upamiętniający miejsce kaźni, otrzymując tytuł "Szkoły Patriotów" Śląskiego Kuratora Oświaty w listopadzie 2023 roku. Zwieńczeniami projektu będzie odsłonięcie tablicy upamiętniającej miejsce obozu 25 maja o godz. 11.00 na placu szkolnym.

W Łazach mieścił się obóz pracy dla Żydów. Młodzież w projekcie upamiętniającym

Głównym celem projektu jest podtrzymanie pamięci o minionych wydarzeniach. Szkoła zebrała informacje na temat niemieckiego obozu pracy przymusowej dla Żydów w Łazach, gdzie wg. IPN miało przebywać 700 więźniów z czego 130 zginęło i zostało złożone na terenach mokradeł Uroczyska-Lipie.

-Zwieńczeniem projektu będzie uroczystość odsłonięcia tablicy informacyjnej, która odbędzie się 25 maja 2024 roku o godzinie 11.00 na placu szkolnym. Podczas wydarzenia gościć będziemy rodzinę więźniów, którzy przybędą do nas ze Stanów Zjednoczonych. Obecna będzie Pani, która była świadkiem funkcjonowania obozu - mówi Katarzyna Rusek-Szczygieł, dyrektor placówki.

-Jest to wydarzenie wzniosłe dla mieszkańców Łaz oraz całej społeczności szkolnej. W strukturach naszej szkoły są klasy mundurowe, kolejowe, a osadzeni w obozie pracowali przy infrastrukturze kolejowej. Czujemy się zobowiązani dbać o ten fragment historii tak trudnej, która przez kolejne pokolenia nie powinna być zapomniana - mówi Katarzyna Rusek-Szczygieł, dyrektor placówki.

Obóz zlikwidowano w 1944 roku, lecz więźniów, którzy przeżyli, wywieziono do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Dziś na terenach, na których był obóz, znajdują się posiadłości prywatne. Przez ich nieludzką pracę przy ul. Fabrycznej w Łazach powstała wieża ciśnień, która stoi do dziś. Mieszkańcy Łaz z wielkim heroizmem potajemnie pomagali więźniom.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto