MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zawiercie. Projekt Jura Bez Barier. 50 dzieci, w tym z niepełnosprawnościami, razem z instruktorami w akcji wspinaczkowej na skałkach. FOTO

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Celem akcji jest budowanie przyjaznego wizerunku Jury osobom z niepełnosprawnościami, a także ich opiekunom. Ukazanie, że Jura, a na niej wspinaczka i inne wszystkie aktywności, bardzo wspierają terapie osób z niepełnosprawnościami.
Celem akcji jest budowanie przyjaznego wizerunku Jury osobom z niepełnosprawnościami, a także ich opiekunom. Ukazanie, że Jura, a na niej wspinaczka i inne wszystkie aktywności, bardzo wspierają terapie osób z niepełnosprawnościami. Lighthouse Media - Związek Gmin Jurajskich
Zawiercie. Związek Gmin Jurajskich i Grupa Jurajska GOPR wraz z Fundacją Sprawne Wspinanie oraz Grupą Instruktorzy Jurajscy - Wspinam się z mamą i tatą zorganizowali, 9 czerwca br., w ramach obchodów Dnia Dziecka, akcję instruktażu wspinaczkowego dla grupy ponad 50 dzieci, w tym z niepełnosprawnościami na Skałach Przy Pasiekach na Jurze w gminie Łazy. Akcja odbyła się w ramach projektu "Jura Bez Barier", zgodnie z założeniami szerszego wojewódzkiego programu o nazwie "Śląskie Bez Barier". Jak akcję relacjonują organizatorzy? Co daje ona uczestnikom? Zobaczcie ZDJĘCIA z akcji.

Jura bez Barier. Akcja spinaczkowa dla 50 dzieci, w tym z niepełnosprawnościami

Teren pod ten cel został niedawno odpowiednio wykarczowany, a Skały Przy Pasiekach, zostały odpowiednio przygotowane w elementy asekuracyjne i oczyszczone z roślinności. Do skał w porównaniu z innymi tego typu obiektami jest bardzo łatwy dostęp, ponieważ jest w małej odległości od parkingu.

Podczas akcji wykwalifikowani instruktorzy uczą dzieci od podstaw wspinaczki i razem z nimi pokonują pierwsze kroki w nowym wyzwaniu. Dodatkową atrakcje zapewniają ratownicy Jurajskiej GOPR, którzy swoim samochodem ratowniczym pokazują podczas przejażdżki, uroki pobliskiej Jury dzieciom oraz sprzęt, który używają na co dzień.

Celem akcji jest budowanie przyjaznego wizerunku Jury u osób z niepełnosprawnościami, a także u ich opiekunów. Ukazanie, że Jura Krakowsko-Częstochowska, wspinaczka i inne wszystkie aktywności, które umożliwia, bardzo wspierają terapie osób z niepełnosprawnościami.

- Jesteśmy tutaj, by zachęcić osoby niepełnosprawne do spędzania wolnego czasu na łonie natury poprzez rzeczy, które dotychczas mogły wydawać im się nieosiągalne. W ramach projektu mogą skorzystać ze wspinaczki, a ratownicy GOPR pokazują im sprzęt, którego używają na co dzień. Przyjechaliśmy tutaj naszą karetką, którą zabieramy uczestników zajęć na nieco ekstremalną przejażdżkę. Opowiadamy o naszej pracy, bezpieczeństwie i sprzęcie, którego używamy na co dzień - mówi Tomasz Motyl z Grupy Jurajskiej GOPR.

Zobaczcie ZDJĘCIA z akcji

- Głównym elementem naszego projektu jest pokazanie osobom niepełnosprawnym, że wspinaczka jest dla nich sportem możliwym do rekreacyjnego uprawiania. Wybraliśmy te skały ze względu na to, że nigdy nie były zagospodarowane, ani wykorzystywane w celach wspinaczkowych. Specjalnie pod ten projekt zostały one przez nas wyposażone w elementy asekuracyjne oraz stanowiska zjazdowe umiejscowione tak blisko siebie, aby instruktor był tuż obok osoby niepełnosprawnej i pokazywał jej każdy kolejny krok i od początku do końca mógł jej pomagać. Projekt cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, dużo większym, niż podejrzewaliśmy - mówi Robert Nieroda, dyrektor Związku Gmin Jurajskich.

Osoby uczestniczące w nauce wspinaczki, wyrażają ogromną wdzięczność organizatorom za możliwość nowych doświadczeń i nauki umiejętności. Pozwala to nabierać im pewności siebie oraz pomaga w pokonywaniu barier wewnętrznych i zewnętrznych.

Miejsce akcji znajdziecie TUTAJ.

Jura Krakowsko-Częstochowska region przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami

To już kolejna edycja akcji wspinaczkowej dla dzieci. W ramach całego projektu "Jura Bez Barier" obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej został dostosowany do szczególnych potrzeb osób z niepełnosprawnością poprzez odpowiednio przygotowanych przewodników czy filmy instruktażowe dla niesłyszących. Zamontowano także tablice z tekstami napisanymi alfabetem Braille'a przy zamkach na Szlaku Orlich Gniazd i miejscach znaczących na szlakach Jury.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto