Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zawierciu powstają nowe mieszkania. Są odpowiedzią na potrzeby społeczne. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
od 16 lat
Na historycznym osiedlu robotniczym TAZ w Zawierciu, powstanie kolejne 18 mieszkań chronionych dla osób o szczególnych potrzebach, w tym niepełnosprawnych czy samotnych. Mieszkania chronione to możliwość wdrażania w samodzielność osób o szczególnych potrzebach oraz odpowiedź na potrzeby starzejącego się społeczeństwa. Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA.

Zobacz zdjęcia -kliknij TUTAJ!

W Zawierciu powstaje 18 mieszkań chronionych

Problem starzejącego się społeczeństwa dotyczy całego kraju. Miasto Zawiercie wychodzi mu naprzeciw. Dzięki takim miejscom osoby o szczególnych potrzebach mogą cieszyć się życiem na co dzień, pozostając w swoim środowisku oraz posiadać przestrzeń dopasowaną do ich szczególnych potrzeb.

Czym są mieszkania chronione?

Osobie, która ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebuje wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu, ale nie wymaga usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, w szczególności osobie z zaburzeniami psychicznymi, osobie opuszczającej pieczę zastępczą w rozumieniu przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, młodzieżowy ośrodek wychowawczy, zakład dla nieletnich, a także cudzoziemcowi, który uzyskał w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, może być przyznany pobyt w mieszkaniu chronionym.

Mieszkanie chronione jest formą pomocy społecznej przygotowującą pod opieką specjalistów osoby tam przebywające do prowadzenia samodzielnego życia lub wspomagającą te osoby w codziennym funkcjonowaniu.

-Będą to mieszkania skierowane do osób starszych, niesamodzielnych, z niepełnosprawnościami. Każde z mieszkań jest specjalnie wyposażone i dostosowane do osób ze specjalnymi potrzebami. Sama kamienica nie różni się niczym z zewnątrz, od innych, ponieważ mieszkania mają kojarzyć się z domem i domową atmosferą - mówi Martyna Tyszczak-Sołtysik, dyrektor MOPS w Zawierciu.

Zobaczcie zdjęcia z budowy mieszkań chronionych w Zawierciu

-Mamy także coraz większy mamy problem z zabezpieczeniem wsparcia dla dziadków, rodziców przez rodzinę, dlatego jak najbardziej uważam, że jest to bardzo dobra odpowiedź na takie potrzeby - mówi Martyna Tyszczak-Sołtysik, dyrektor MOPS w Zawierciu.

Jak przyznawane są mieszkania chronione?

Osoba, która chce skorzystać z pobytu w mieszkaniu chronionym, składa do ośrodka pomocy społecznej (właściwego ze względu na miejsce zamieszkania) wniosek o skierowanie na pobyt w mieszkaniu chronionym. Do wniosku dołącza dokumenty potwierdzające jej sytuację faktyczną - dochodową, zdrowotną . Podstawą skierowania do mieszkania chronionego jest rodzinny wywiad środowiskowy, w oparciu o który wydawana jest decyzja administracyjna.

Co do zasady, pobyt w mieszkaniu chronionym jest czasowy i nie stanowi zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych osób i rodzin. Jednak w stosunku do osób niepełnosprawnych czy też niesamodzielnych, a także w szczególnie uzasadnionych przypadkach wobec innych osób, może być wydana decyzja kierująca, która umożliwia pobyt w mieszkaniu wspieranym na czas nieokreślony.

Pobyt w mieszkaniu chronionym stanowi jedno ze świadczeń niepieniężnych dostępnych w ramach systemu pomocy społecznej.

Miasto Zawiercie w przyszłości planuje wzbogacanie bazy mieszkań chronionym, tak aby nie kierować osób do domów pomocy społecznej, a dać dużo lepszą alternatywę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto