Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Zawiercia rozmawiają z PKP, ponieważ chcą kupić tereny przed dworcem

Patryk Drabek, Monika Ziółkowska-Wnuk
Monika Ziółkowska-Wnuk
Wyremontowany budynek dworca PKP w Zawierciu został już otwarty dla podróżnych. Jeżeli chodzi o nowości, to powstanie punkt gastronomiczny i kiosk, a w środę swoją działalność zainaugurowało tam Centrum Informacji Miejskiej.

Na pierwszym piętrze czynny jest już posterunek Straży Ochrony Kolei, co w połączeniu z monitoringiem ma poprawić bezpieczeństwo. Pasażerowie mogą już też korzystać z toalet, a wszystko wewnątrz budynku wygląda nowocześnie i funkcjonalnie. Marek Policiński, kierownik budowy twierdzi, że budowlańcy zmagali się z wieloma problemami.

- Gdy rozpoczynaliśmy inwestycję, w budynku panowała okropna wilgoć. Walczyliśmy z nią bardzo długo, jednak udało nam się jej pozbyć - wyjaśnia Policiński.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, w jaki sposób zostanie zagospodarowany teren przed dworcem. W Zawierciu od lat mamy duży problem z miejscami parkingowymi, dlatego mieszkańców interesuje m.in. dlaczego, mimo tego, że przed dworcem jest dużo miejsca, powstanie tam tylko siedem miejsc parkingowych. Sprawa nie jest przesądzona, a o niewielkiej ilości miejsc parkingowych zadecydowały na razie względy estetyczne i finansowe.

- W miejscu, w którym obecnie stoją kontenery z kasami biletowymi będzie teren zielony, chociaż docelowo będziemy prowadzić rozmowy z miastem w sprawie zagospodarowania tego terenu. Jest to jednak pieśń przyszłości - zaznacza Kamil Migała z biura prasowego PKP. - Zieleniec był uwzględniony w pierwotnym planie zagospodarowania tego terenu, a na to przedsięwzięcie otrzymaliśmy pieniądze z budżetu państwa i nie mogliśmy wprowadzać zmian. Dlaczego natomiast jest tylko 7 miejsc parkingowych? Cały teren przed dworcem mógłby być przez nie zajęty, ale nie wyglądałoby to zbyt dobrze, a nie mamy na to także środków. Poza tym wiemy, że miasto chciałoby, aby w pobliżu dworca powstał większy sklep lub centrum handlowe, a chcieliśmy wypracować porozumienie między nami, miastem a właścicielem takiego obiektu - dodaje Kamil Migała.

Jaki jest zatem pomysł władz miasta na zagospodarowanie terenu w pobliżu dworca PKP?
W ramach kolejnego etapu, oprócz przebudowy placu Jana Pawła II, w grę wchodzi budowa parkingu wielopoziomowego dla samochodów osobowych (prywatny inwestor - dop. red.) oraz budowa nowej zajezdni dla autobusów.

- Koncepcja zagospodarowania śródmieścia przewiduje także budowę centrum handlowo-usługowego z hotelem i zapleczem turystycznym, a wykonawcą tego zadania również byłby prywatny inwestor - zaznacza Łukasz Czop, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu. - By powstała zajezdnia i miejsca postojowe dla autobusów miasto musi wykupić działkę należącą do kolei i podjęliśmy już takie starania. Obecnie ze strony PKP trwają prace geodezyjne, które przygotowują ten teren do sprzedaży - dodaje Łukasz Czop.

By koncepcje zostały wprowadzone w życie, plan zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta musi zostać zmieniony.

* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

Juwenalia Śląskie 2012: program, wydarzenia, zdjęcia, filmy
Kanon książek śląskich: Debata Dziennika Zachodniego
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto